Планетата Јупитер

Планетата Јупитер

Во претходните написи зборувавме за сите карактеристики на соларен систем. Во овој случај, ќе се фокусираме на планетата Јупитер. Таа е петта планета најдалеку од Сонцето и најголема во целиот Сончев систем. Во римската митологија го добил името крал на боговите. Не е ништо повеќе и ништо помалку од 1.400 пати поголема од големината на Земјата. Сепак, неговата маса е само околу 318 пати поголема од таа на Земјата, бидејќи е фундаментално гасовита.

Дали сакате да знаете сè што е поврзано со планетата Јупитер? Во овој пост ќе го анализираме во длабочина. Треба само да продолжите да читате

Карактеристики на Јупитер

Карактеристики на Јупитер

Густината на Јупитер е околу една четвртина од густината на нашата планета. Сепак, ентериерот е составен претежно од гасовите водород, хелиум и аргон. За разлика од Земјата, не постои јасна разлика помеѓу површината на Земјата и атмосферата. Ова е затоа што атмосферските гасови полека се трансформираат во течности.

Водородот е толку компресиран што е во метална течна состојба. Ова не се случува на нашата планета. Поради оддалеченоста и тешкотијата за проучување на внатрешноста на оваа планета, сè уште не е познато од што е составено јадрото. Се шпекулира дека се работи за карпести материјали во форма на мраз, со оглед на многу ниските температури.

Во однос на нејзината динамика, една револуција околу Сонцето на секои 11,9 земјини години. Поради оддалеченоста и подолгата орбита, потребно е подолго време да се заобиколи Сонцето отколку нашата планета. Сместено е на орбитално растојание од 778 милиони километри. Земјата и Јупитер имаат периоди кога се движат поблиску и подалеку едни од други. Ова е затоа што нивните орбити не се сите исти години. На секои 47 години, растојанието помеѓу планетите варира.

Минималното растојание помеѓу двете планети е 590 милиони километри. Ова растојание се случило во 2013 година. Сепак, овие планети може да се најдат на максимално растојание од 676 милиони километри.

Атмосфера и динамика

Атмосфера на Јупитер

Екваторијалниот дијаметар на Јупитер е 142.800 километри. Потребни се само околу 9 часа и 50 минути за да се сврти на својата оска. Оваа брза ротација и скоро целиот состав на водород и хелиум предизвикуваат задебелување на екваторот, што се гледа кога планетата се гледа преку телескоп. Ротацијата не е униформа и истиот ефект се забележува и на Сонцето.

Неговата атмосфера е многу длабока. Може да се каже дека ја обвива целата планета одвнатре кон надвор. Нешто е како Сонце. Тој е составен пред се од водород и хелиум со други мали количини на метан, амонијак, водена пареа и други соединенија. Ако одиме на големи длабочини на Јупитер, притисокот е толку голем што атомите на водород се кршат, ослободувајќи ги нивните електрони. Ова се случува на таков начин што добиените атоми се составени единствено од протони.

Така е добиена новата состојба на водород, наречена метален водород. Неговата главна карактеристика е тоа што ги има истите својства како електрично спроводливиот течен материјал.

Неговата динамика се рефлектира во некои надолжни ленти на бои, атмосферски облаци и бури. Образовните обрасци се менуваат во часови или денови. Овие ленти се повидливи поради пастелните бои на облаците. Овие бои се гледаат во големото црвено место на Јупитер. Можеби е најпознатата марка на оваа планета. И тоа е комплексна бура во овална форма со варијации на бои од црвена тула до розова. Се движи спротивно од стрелките на часовникот и е активен подолго време.

Состав, структура и магнетно поле

Големина во споредба со Земјата

Како што споменавме претходно, спектроскопските набудувања од Земјата покажаа дека поголемиот дел од атмосферата на Јупитер е составен од молекуларен водород. Инфрацрвените студии укажуваат на тоа 87% е водород, а другите 13% хелиум.

Густината што е забележана ни овозможува да заклучиме дека внатрешноста на планетата мора да го има истиот состав на атмосферата. Оваа огромна планета е составена од двата најлесни и најобилни елементи во универзумот. Ова го прави да има состав многу сличен на составот на Сонцето и другите starsвезди.

Следствено, Јупитер може да дојде од директна кондензација на исконска соларна маглина. Ова е големиот облак од меѓуelвезден гас и прашина од кои се формира целиот наш соларен систем.

Јупитер емитира повеќе или помалку двојно поголема енергија што ја прима од Сонцето. Изворот што ја ослободува оваа енергија доаѓа од бавната гравитациона контракција на целата планета. Би требало да биде околу сто пати поголемо за масата да започне нуклеарни реакции како оние на Сонцето и starsвездите. Може да се каже дека Јупитер е слабо Сонце.

Атмосферата има бурен режим и има повеќе видови облаци. Многу е ладно. Периодичните температурни флуктуации во горната атмосфера на Јупитер откриваат образец во промената на ветровите како оној на екваторијалниот регион на Земјината стратосфера. Иако само најоддалечениот дел на Јупитер може да се изучува со целосна јасност, пресметките покажуваат дека температурата и притисокот се зголемуваат како што се движиме подлабоко во планетата. Се проценува дека јадрото на планетата би можело да биде слично на Земјата.

Во длабочината на најдлабоките слоеви се создава Јовиевско магнетно поле. На површината магнетното поле го надминува оној на Земјата за околу 14 пати. Како и да е, нејзиниот поларитет е обратен во однос на оној на нашата планета. Еден наш компас ќе покажуваше север кон југ. Ова магнетно поле генерира огромни зраци на зрачење на наелектризирани честички кои се заробени. Овие честички ја опкружуваат планетата на растојание од 10 милиони километри.

Најважни сателити

Одлично црвено место

Досега се снимени 69 природни сателити на Јупитер. Поновите согледувања покажаа дека средната густина на најголемите месечини го следи очигледниот тренд на самиот Сончев систем. Главните сателити се нарекуваат Ио, Европа, Ганимед и Калисто. Првите две се поблиску до планетата, густи и карпести. Од друга страна, Ганимед и Калисто се подалечни и се составени од мраз со многу помала густина.

За време на формирањето на овие сателити, близината на централното тело предизвикува кондензација на најстариот непостојани честички и формирање на овие агрегати.

Со оваа информација ќе можете подобро да ја запознаете оваа голема планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.