Нашата планета останува во опасност од колапс

зголемени температури поради климатските промени

Денес глобалните температури растат и рушат рекорди скоро секој месец. Изминатиот август беше најтопол бидејќи има глобални рекорди на температура уште во 1880 година. Овие не се изолирани случаи или настани, ова станува тренд.

Неколку официјални агенции ја поставија 2014 година како најтопла година со повисоки просечни температури. И во нашиот случај, во Шпанија, оваа година живеевме во лето најдолг топлотен бран и најтопол јули во историјата. Како може сето ова да влијае на нас?

Земјата се затоплува

топлотни бранови произведени од глобалното затоплување

Глобално затоплување тоа е веќе нешто несомнено. Сè уште има луѓе кои негираат постоење на климатски промени и промени во екосистемите (како Доналд Трамп), но феноменот е повеќе од очигледен. Од 1950-тите години на минатиот век се забележани многу промени во животната средина и глобалните температури. Атмосферата и океаните се загреани, количините на снег и мраз се намалуваат со невидена брзина, нивото на морето се зголемува ... тие се директни последици од ова глобално затоплување.

Постојат извештаи издадени од меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC, за акронимот на англиски јазик) на ООН во кој се рефлектираат сите овие записи. Во петтиот извештај на овој панел, кој беше презентиран на крајот на 2014 година, ќе ги најдете клучните податоци што се користат за сите преговори за самитот во Париз за климата. Се надеваме дека од овој Париски договор ќе се појават неопходните упатства за да може да се бори против климатските промени, кои веќе предизвикуваат хаос и штета на сите делови на планетата, манифестирајќи се во форма на екстремни метеоролошки појави.

Научно нема аргументи со кои може да се негира затоплувањето и нема влада во светот што вели поинакуЗатоа, ова е факт.

Дејства на човекот врз климата на планетата

Уништеното уништување на шумите од вежба ја зголемува температурата на планетата

Луѓето може да се запрашаат зошто планетата се затоплува. Но, одговорот е многу едноставен: луѓето и нивните активности ги затоплуваат екосистемите. Главните причини за глобалното затоплување се емисиите на стакленички гасови, особено од енергетскиот сектор, транспортот и промените во употребата на земјиштето (проблеми поврзани со уништувањето на шумите).

Постојат и други причини за глобално затоплување од природно потекло како што се вулканизам, варијации во орбитата и оската на Земјата или сончевите циклуси. Сепак, овие влијанија се многу незабележителни во глобалната клима. Проблемот е во тоа што испуштаме повеќе СО2 отколку што е способна да вари планетата. Научниците истакнуваат дека концентрацијата на јаглерод диоксид достигна ниво што никогаш не е видено во последните 800.000 години. И неколку експерти укажуваат на потребата да се остават неискористени една третина од резервите на нафта на планетата, половина од гасот и 80% од јагленот што останува да се извлече од утробата на Земјата, за да се избегне достигнување на критична точка на греење.

Океаните се незаштитени

океани загадени од човечки активности

Постојат регулативи кои ги регулираат активностите и заштитата на океаните, сепак, само 3% од морињата и океаните уживаат некаков вид заштита. Човечките активности на риболовна експлоатација го произведуваат тоа 90% од светските видови риби се штетни за прекумерниот риболов.

Надвор од 200 милји од ексклузивната економска зона на секоја држава, морињата не се заштитени, затоа, активностите што се спроведуваат таму не се регулирани со ниту еден вид регулатива. За да се олесни оваа состојба, меѓународната заложба е да се постигне заштита 10% од океаните во 2020 година и 30% во 2030 година.

Покрај тоа, глобалното затоплување предизвикува закиселување во океаните. IPCC проценува дека зголемувањето на СО2 од 1750 година предизвикало намалување на морската pH вредност за 0,1 единици оттогаш. И, иако ефектот врз биолошката разновидност не е доволно проучен, се стравува дека овој процес на закиселување ќе заврши со казнување и на морските видови.

Како што сумиравме во овој пост, ефектите од климатските промени се катастрофални за нашите животи, затоа сега мора да се преземат мерки за решавање и избегнување на сите овие проблеми.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.