Пиринеите

пејзажи на пиринеите

Денес ќе разговараме за познатите планини кои формираат природна бариера меѓу Франција и Шпанија. Станува збор за Пиринеите. Тоа е планински венец што го одделува Пиринејскиот полуостров од остатокот од Европа. Тие се едни од најпознатите планини во цела Европа и еден од најистакнатите планински масиви во светот. Познато е под името Пиринејски на француски јазик, Пиринеус на каталонски јазик и Пириниоак или Ауамендијак на баскиски јазик.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, флора и фауна на Пиринеите.

клучните карактеристики

Пиринеите

Сместено е во југозападна Европа и целиот овој регион ја вклучува малата земја Андора. Името на планините потекнува од Пирене, која е принцеза во грчката митологија, која ја сакаше Херкулес. Со текот на времето, овие планини добиваат сè поголема важност и значење во културата на околното население. Не само во нивните приказни, туку и во нивните активности. Обичај е на Пиринеите да се прави пасење со трансхуманција во кое говедата се преместуваат од фарми на повисоко во планините за време на летната сезона.

Денес знаеме дека обете страни на Пиринеите се многу популарни дестинации и за рекреативни активности и за планинарење. Заштитено природно подрачје кое има голема разновидност на флора и фауна. Во Франција постои Националниот парк Пиринеи со повисок режим на заштита на животната средина. Она што е наменето да се зачува е богатството на екосистемот што е можно поприродно.

Низ целиот планински венец има повеќе од 50 врвови кои надминуваат 3.000 метри во висина. Планинскиот ланец има вкупна должина од околу 491 километар помеѓу Франција, Шпанија и Андора. Составен е од два синџири кои одат паралелно од исток кон запад од север на Средоземното море до Бискејскиот залив. Може да се каже дека целиот планински систем е практично права линија. Физиографски е поделен на 3 дела: источен, централен и западен.. Повеќето од највисоките врвови обично се наоѓаат во централниот дел.

Најголемиот врв е Ането со висина од 3.404 метри. Следува врвот Посетс, со надморска височина од 3,375 метри и Монте Пердидо, чија надморска височина е 3,355 метри. За разлика од другите планински масиви во светот кои имаат слични сметки, развојот на глечерите е нешто послаб. Има некои во западната и централната зона, но нема во источниот дел. Иако не е стабилно, нивото на снег може да варира во зависност од областите. Нормално може да достигне 2.700 метри надморска височина.

Тие се планини кои имаат големи страни и не се исцедуваат од многу долги реки. Она што се издвојува за Пиринеите е тоа што тие имаат бројни пештери и подземни реки.

Формирање и клима на Пиринеите

реки во планините

Во централното подрачје на Пиринеите наоѓаме сува и студена клима. Сепак, во источните области имаме лета кои имаат тенденција да бидат значително топли. Западната делница е погодена од влажните воздушни струи што доаѓаат од Атлантскиот океан. Со текот на годините, ерозијата на различните геолошки агенси и недостатокот на постоење на големи или значајни глечери очигледно ја истрошија површината на планините. Сепак, тие ја зачувуваат нивната големина илјадници години. Можете да видите кањони, карпести падини и некои карстни рамнини што ги прават пејзажите навистина нивни.

Во некои области на повисоките делови е можно да се видат стари знаци на можни глацијации што се докажани кога се гледа формирање на циркови и долини во форма на У. реки и оние што Тие имаат форма на буквата У и се резултат на глечерите. Постојат некои извори на термална вода кои се богати со минерали.

Во однос на неговото формирање, добиени се некои седименти од Пиринеите кои датираат од палеозојскиот и мезозоикот. Сепак, неговата геолошка еволуција датира од прекамбрискиот. Неговото формирање се должи на судирот на микроконтинентот Иберија и јужниот дел на евроазиската плоча. И двајцата почнаа да се движат и да се приближуваат едни до други се додека не се судрат. Како резултат на судирот, кората се зголеми и се формираше планинскиот венец. Ова се случи пред приближно 100-150 милиони години.

Централната област на Пиринеите се состои главно од шкрилци и гранит чии карпи се стари приближно 200 милиони години. Исто така е составен од варовник, песочник, доломит и други сорти на седиментни карпи.

Флора и фауна на Пиринеите

економија и фауна на пиринеите

Како што споменавме претходно, Пиринеите имаат биолошка разновидност во Рита, која е наменета да се зачува. Коегзистираат околу 3.500 видови растенија, од кои 200 од нив се ендемични. Мора да се земе предвид дека ендемските видови се единствени за екосистемите и имаат поголема вредност во однос на конзервацијата. Бидејќи врнежите се пообилни во западниот дел поради влијанието на Атлантикот, гледаме дека вегетацијата е пообилна. Од друга страна, источните Пиринеи не можат да се справат со голем број видови.

Флората на Пиринеите е составена од шуми и алпски ливади во кои се издвојуваат некои видови, како што е дабот Караскан, дабовиот даб, камениот бор и смреката. Меѓу некои од уникатните ендемски видови на овие екосистеми имаме растенија од родот Xatardia.

Што се однесува до фауната, таа е претставена главно од иберискиот десман. Има и некои мечки, и Пиринејски рис, брадест мршојадец, пиринејски трит, пеперутки Еребија Рондуи и мекотел Хелицела нубигена.

Економија

Постојат некои рудници за железо, јаглен и депозити на лигнит кои се релативно скудни минерални ресурси кога ќе се споредат со други места. Економијата на ова место се базира главно на дрво и трева. Некои Потоците се користат за создавање на хидроцентрали. Талк и цинк се извлекуваат од тука. Околните градови главно се занимаваат со земјоделство и сточарство.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Пиринеите и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.