Кавендиш

Хенри Кавендиш

Во светот на науката има многу луѓе кои анализирале доста интересни придонеси што го натерале овој свет да оди напред. Денес ќе разговараме за Хенри Кавендиш, британски физичар и хемичар кој прв го разликува присуството на јаглерод диоксид и водород во воздухот. Тој беше назначен за соработник на Кралското друштво во 1760 година и студираше на Универзитетот Кембриџ.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии и експлоатации на Хенри Кавендиш.

Биографија на Хенри Кавендиш

Кавендиш и неговите откритија

Овој научник беше признат за објавување на дело познато под името Експерименти во етерот. Во оваа работа, тој изјави дека воздухот се состои од мешавина на кислород и азот во сооднос 1: 4. Исто така, наметна докази дека водата не е елемент, туку соединение. До тоа време се сметаше дека водата е единствен елемент составен исклучиво од вода. Сепак, Кавендиш беше тој што рече дека водата е составена од водород и кислород. Тој успеа да го демонстрира ова преку еден од неговите експерименти во кој беше во можност да синтетизира азотна киселина и вода.

Неговите дела беа многу забележителни во областа на електричната енергија со воведување на концептот на потенцијал, мерење на капацитетот и можност да се предвиди законот на Ом. Тој беше еден од првите научници што можеше да ја одреди густината и масата на нашата планета со помош на рамнотежа на торзијата.

Единствената референца што Исак Асимов ја направи за Хенри Кавендиш беше следново: „Тој беше раскошен и невротичен гениј кој живееше и умре во скоро целосна осаменост. Сепак, тој направи некои од најинтересните експерименти во историјата на науката. ' Треба да се напомене дека фразата на Асимов ве тера да знаете повеќе за животот на Кавендиш. Тој беше ексцентрично суштество кое целиот свој живот го помина посветено скоро исклучиво на истражување на науката. И се чини дека неговата теорија за универзумот беше дека тој е составен од мноштво предмети што можат да се мерат, нумерираат и продаваат. Дотогаш имав неколку поими за светот на науката воопшто.

Мерења и работни места

измерете ја земјата

Кавендиш имал голема благодарност за мерењата бидејќи сакал секогаш да има многу точни податоци. Тој се обиде да ги приближи сите пресметки до точна вредност за да ги знае во длабочина карактеристиките на предметите. Бидејќи немаше амперметр и немаше што да му даде количина електрична енергија што циркулираше низ жиците, се користеше и субјективно, но правеше добро разработени табели. Тоа е да се каже, Кавендиш ги прими ударите и тие ќе направат оружје во сопственото тело за време на експериментите да се знае и забележи колкав интензитет има во каблите.

Првата работа на овој научник се занимаваше со арсен. Сите научници кои го познавале Кавендиш тврдат дека неговата loveубов кон науката била целосно чиста. Тој никогаш не се грижел дали неговите откритија биле објавени, дали биле заслужни или не, или за што било друго освен да ги задоволи неговите curубопитства. Вака навистина учите и напредувате во истрагата. Како резултат на оваа чиста loveубов кон науката, многу од неговите достигнувања не беа познати со години и беа откриени неколку години по неговата смрт. Сепак, пред неговите достигнувања да останат анонимни, јасСаак Асимов им раскажа на сите свои колеги во Кралското друштво за експлоатациите на овој научник.

Во 1766 година тој бил одговорен за комуницирање на првите откритија, како што е работата што ја завршил со запалив гас, добиен од реакцијата на метал и киселина. Овој гас претходно го откриле Бојл и Хејлс, но токму Кавендиш бил назначен за прв да ги проучува неговите својства. Веќе 20 години подоцна, Лавоазие го нарече овој гас водород.

Анри беше првиот научник кој откри дека треба да се измери одреден волумен на различни гасови за да се утврди нивната густина. Вака го најде тоа водородот бил особено лесен гас што имал само 1/14 густина на воздухот. Бидејќи бил толку лесен и запалив, тој верувал дека го изолирал флогистонот.

Експерименти со Хенри Кавендиш

експеримент со пештера

Имајте на ум дека во тие денови беше помодерно да се прават различни експерименти со воздухот. Ова предизвика дека во 1785 година електричните искри се префрлија низ воздухот и ќе се формира мешавина помеѓу азот и кислород за да се раствори оксидот што се појави во водата. Благодарение на овој експеримент, тој беше во можност да го открие составот на азотна киселина. Тој додаде повеќе азот со намера да може да го потроши целиот кислород што беше присутен одеднаш. Тој беше во можност да потврди дека тоа не е можно. И дали е тоа секогаш му остана мал дел од некомбинираниот гас, што и да направи.

Тогаш тој можеше да открие дека воздухот со него има мала количина на гас што мора да биде инертен и отпорен за да не реагира со остатокот од гасовите. Тој исто така го откри и гасот што денес го знаеме како аргон. Денес знаеме дека атмосферата содржи 1% аргон што е инертен гас и не реагира со ништо. Знаеме дека тоа е благороден гас. Овој експеримент во Кавендиш беше игнориран еден век, сè додека Рамзи не успеа да го следи чекор по чекор и да го повтори повторно.

Најспектакуларниот експеримент на Кавендиш го вклучува неизмерниот глобус што го користеше за да го спроведе сега познатото како експеримент Кавендиш. Со овој експеримент тој беше во можност да знае колкава е густината на Земјата и, бидејќи беше познат волуменот на планетата, она што тој го стори беше да ја „измери“ Земјата.

Тој имаше голем број публикации низ неговата историја и го зголеми темпото кога се приклучи на Кралското друштво заедно со други научници кои ги поддржуваа неговите експерименти. Како што можете да видите, ова е научник кој имаше чиста scienceубов кон науката и само неговата curубопитност го натера да продолжи да истражува и да открива нови работи.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Хенри Кавендиш и сите негови подвизи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.