Петрологија

петрологија и карпи

Денес ќе разговараме за гранка на геологија која се фокусира на проучување на карпите како целина. Станува збор за петрологија. Главната цел на оваа гранка на науката е да ги проучи геометриските карактеристики на полето, петрографските карактеристики, компонентите, деталниот хемиски состав и различните минерали што ги сочинуваат карпите. Од големо значење е за проучување на различните географски области што ги сочинуваат екосистемите.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, студии и цели на петрологијата.

клучните карактеристики

петрологија

Кога зборуваме за петрологија, ние се фокусираме на проучување на карпите како целина. Обидете се да ги идентификувате условите физичко-хемиски процеси на формирање карпи и кои се еволутивните процеси што се случуваат за време на нивната генеза. Постојат бројни петрографски студии кои се однесуваат на физичкиот опис во визуелна смисла на сите карпи. За да го направите ова, таа користи поларизирана светлосна микроскопија, што во суштина користи пренесена светлина, иако се рефлектира и во некои случаи. Сите овие студии нудат многу информации за природата на карпестите компоненти, во суштина минералите, нивното изобилство, форма, големина и просторни односи.

Сите овие карактеристики помагаат да се класифицираат карпите и да се воспостават сите квалитативни и квантитативни услови на нивното формирање. Некои карпи се создадени со различни еволутивни процеси кои се идентификувани и во петрологијата. Петрографски компоненти се оние што ја сочинуваат карпата и имаат физичко лице. Овие компоненти се минерални зрна, посебни здруженија на некои минерали и други фрагменти од карпи кои се генетски поврзани или не. Некои се јавуваат во сите видови карпи како што се минерални зрна или пори. Овие ги има повеќе во седиментни карпи и вулкански магливи карпи. Сепак, тие се поретки во метаморфните карпи и плутонските магливи карпи.

Некои од нив се појавуваат само во некои типови карпи како што е вулканското стакло лоцирано во вулкански магматски карпи. Другите се случуваат само повремено, како што се фрактури.

Меѓусебни просторни односи во петрологијата

формирање карпи

Денес ќе ги разликуваме различните концепти на меѓусебни просторни односи во петрологијата. Првиот е текстурата. Тоа е збир на меѓугрануларни просторни односи и морфолошки карактеристики на карпите. Тука влегуваат зрната присутни во агрегатите на карпи и минерали. Може да се каже дека компонентите на карпата се оние што give даваат морфолошки карактеристики. Ознаките во структурата и критериумите користени за идентификување на овие компоненти варираат во зависност од видот на карпата што треба да се изучува.

Постојат бројни типови на просторни врски во рамките на петрологијата, иако може да се воспостават уште 5 основни текстурални типови кои им служат на сите природни карпи. Ајде да видиме кои се различните видови на текстури и комбинации кои најчесто се наоѓаат:

 • Секвенцијална текстура: позната е и по името на сериска текстура и е онаа во која карпата е составена од кристали кои пораснале од течен раствор. Пример за ова е преку магма или некои течности. Карпестите кристали растат во различно време и затоа имаат различни морфолошки карактеристики. Овој тип на текстура е применлив за сите видови карпи, иако е повеќе типичен за плутонските и вулканските магливи карпи и некои седиментни карпи.
 • Текстура на стаклесто тело: Тоа е текстура што ги рефлектира оние карпи кои се целосно или делумно направени од стакло и се формираат со брзото зацврстување на магматското топење. Тоа е повеќе типично за вулканските магливи карпи.
 • Кластична текстура: Тоа е оној што е формиран од фрагменти од карпи и минерали кои се опфатени или не се во пофини, таложени и / или рекристализирани материјали. Оваа текстура се однесува на асистентни седиментни карпи, иако некои вулкански карпи исто така ја претставуваат. Фрагментите од карпи и минерали се нарекуваат класти.
 • Текстура на експлозијата: Тој е составен од кристали кои се формирале во цврст медиум. Таа е генерирана преку трансформациите на постојните минерали. Овој вид текстура обично се наоѓа поконкретно во метаморфните карпи. Рекристализираните минерални зрна се нарекуваат бласти.

Петрологија и кристалографија

студија за карпи

При дефинирање на обемот на работа на петрологија и кристалографија, гледаме дека постојат некои заеднички концепти. И, тоа е дека просторната ориентација што претходно ја споменавме за сите компоненти и кристалографските елементи на минералите во рок, се изучуваат во обете гранки. Ајде да видиме што мора да се земе предвид за определување на фабриката за кристалографија и постојните типови:

 • Изотропна: Тоа е оној во кој нема повластена ориентација на компонентите.
 • Линеарно: Тоа е оној во кој ориентацијата на компонентите има преовладувачка насока.
 • Планарно: Ова е ориентација во која компонентите се во една рамнина.
 • Авион-линеарен: Тоа е ориентација на компонентите во една насока и во иста рамнина.

Генерално, наоѓаме карпи деформирани, така што оригиналните компоненти кои веќе беа еднакво димензионални беа во можност да престанат да бидат такви. Нормално, тие престануваат да се должат на пластична деформација. Речената деформација доаѓа од притисокот, така што неговите компоненти се подложени. Повеќето од метаморфните карпи претставуваат различни фабрики. Во случај на некои мермери, гледаме дека тие претставуваат повластена морфолошка и кристалографска ориентација на зрната калцит. Од друга страна, повластеното ограничување на другите компоненти не мора да се должи на деформација во цврста состојба.

Ние често наоѓаме во различни типови карпи јасна врска со бимодална големина помеѓу цврстите компоненти. Ета значи тоа некои имаат погруба големина на зрна од другите. Населението од сите пофини компоненти се нарекува матрица. Овој концепт има различна конотација во зависност од карпата што се применува. Од друга страна, концептот на цемент се однесува поконкретно на карпите на седиментни врски кои биле променети од каков било вид.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за петрологијата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.