Песочни бури во Дубаи

Песочна бура во Дубаи

Дубаи, во Обединетите Арапски Емирати, стана благодарение на своите луксузни згради, една од главните туристички дестинации на Блискиот исток. Сепак, и покрај фактот дека станува збор за модерен град чија архитектура ја имитира таа од главните западни градови, не смееме да заборавиме дека се наоѓа на сред пустина, па песочни бури тие се нешто со што треба да се смета.

Cityителите на градот досега се навикнати, но за туристите за прв пат Дубаи може да биде прилично непријатно. Сликите се навистина спектакуларни и некој би рекол дека после такви песочна бура градот е погребан.

Но, ништо над реалноста, бидејќи, освен одредена непријатност за време на бурата, овој феномен не претставува никаква опасност за физичкиот интегритет на луѓето. Секако, препорачливо е да избегнувате да останете на улица за време на истите, освен ако не носите заштитни очила, особено ако е со најголем интензитет. Под овие редови, можеме да видиме импресивно видео од Дубаи кое буквално го проголта пустински песок:

Повеќе информации - AEMET соработува при инсталирање на нов фотометар во Мароко

Фото - Телугу Оне


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.