Песочник

Песочник

Денес дојдовме со напис за геологија што треба да го знаете бидејќи ќе разговараме за а тип на карпа седиментни широко користени и чести низ целиот свет. Станува збор за песочник. Тоа е карпа составена од фрагменти од кварц, фелдспари и мика, меѓу другите карпи и минерали со големина на песок. Од тука потекнува името. Оваа карпа е широко користена при цементирање и е многу честа појава кај различни видови почва.

Toе ви покажеме кои се карактеристиките на песочникот и главните намени.

клучните карактеристики

Формација на песочник

Минералните честички што се акумулираат во оваа карпа во текот на целиот процес на формирање се нарекуваат класти. За да се формира оваа седиментна карпа, овие минерали се набиваат и се акумулираат од влијанието на притисокот на воздухот или водата. Откако ќе воспостават контакт, Тие стануваат сè покомпактни како резултат на влијанието на притисокот што го вршат наслагите врз овие минерали.

Некои материјали како силициум диоксид, калциум, карбонат или глина се вклучени во цементирањето на оваа карпа. Можеме да најдеме празни места кога ќе земеме песочник во кој цементот не влегува. Овие простори му даваат порозен изглед на песочникот. Порите овозможуваат проток на вода и други течности низ него.

Оваа карпа има боја што варира од материјалот што дејствувал како цемент.. Можеме да најдеме песочници со црвена, црвеникаво-кафеава боја, итн. Овие се оние што акумулираат железни оксиди во нивното формирање. Од друга страна, можеме да најдеме бели, жолти или сиви песочници кои се набиени од силика или карбонат.

Да се ​​биде еден од најчестите и најобилни карпи на земјата, нормално е дека треба да знаеме за тоа. Сочинува 20% од сите седиментни карпи што постојат на планетата.

Класификација на песочник

Депозит на песочник

Песочник е вид на кластична карпа со променлива големина на зрно. Ја најдовме со фино зрно (0,2 мм), средно зрно (0,63 см) и грубо зрно (2 мм). Познат е како песочник затоа што споделува многу од неговите карактеристики со песок.

Можеме да видиме класификација на песочник според количината и концентрацијата на карпите и минералите што го сочинуваат. Главно, тие се класифицирани во овие пет големи групи:

 • Кварцандити. Тие се формирани од кварц како главна компонента на карпата. Од кварцот, остатокот од минерали и карпи се припоени.
 • Калкаренити. Калциум карбонат преовладува во нив. Тоа е главната компонента.
 • Аркосас. Фелдспат е најраспространетиот елемент во овој случај.
 • Литоаренитас. Тоа е оној кој, во најголем дел, е составен од фрагменти од карпи. Од литоаренитите можеме да видиме и други имиња во зависност од потеклото на карпата што ја формира и количината во која се наоѓа. Седаренити (седиментни карпи), вулканерити (вулкански) и филаренити (метаморфни).
 • Грававаци. Оваа класификација е именувана според процентот на волумен во матрицата. Обично е помеѓу 5% и 15%.

Наслаги на песочник

Песочник и употреба

Веројатно се прашувате каде да најдете голема концентрација на песочник. Овие депозити не е многу тешко да се најдат. Песочник е една од седиментни карпи со најголемо присуство во светот, можеме да го најдеме на безброј места. Тие можат да се развијат во младите планински масиви како производ на побрза ерозија, па дури и во терени за кои се потребни години за да се формираат.

Во динамиката на оваа карпа го наоѓаме тоа има можност да се издигне на земја и да се распадне во песок. Подоцна, се таложи во кревети и повторно станува песочник. Овој циклус на уништување на создавањето се повторува во текот на милиони години.

Вообичаено е да се забележат големи количини на песочник на површината на морињата, езерата и реките. Со влечење на седименти и различни честички, плус притисок што го врши водата, тоа може да доведе до формирање на оваа карпа. Иако во песочникот не е директно поврзан со нафта и природен гас, има луѓе кои го поврзуваат. Ова е затоа што, и покрај фактот дека овие јаглеводороди не се формирани во нив, тие се способни да провлечат низ зрна заситени со вода за да лебдат нагоре. Затоа, нафтените компании користат песочник како порозна карпа што служи како стапица за миграција на нафта и природен гас на површината на водата.

Песочник преовладува во САД. Може да се наоѓа во голем дел во Минесота, Newујорк, Охајо, Илиноис, Вирџинија и Висконсин. Изобилува со серија од голема дебелина во Шпанија, во Пиринејскиот систем и во локалитетите близу до гранитните или гнеисичните масиви на Мадрид, Саламанка, Бадахоз, Замора и Авила.

Главни намени

Употреби на песочник

Бидејќи оваа седиментна карпа има бројни намени, ќе се фокусираме на главните. Се користи во градежното поле како елемент за архитектура и декорација. Се користи за консолидирање на почви и тротоари на отворено, за изградба на насипи, брановидни бранови и различни потпори за оптоварување.

Со оглед на широката разновидност на бои што ги имаат во зависност од минералот или карпата што ги има во мнозинството, тој има добра употреба при изградба на идови. Покрај тоа, неговата голема отпорност и изолационите својства се корисни. Отпорен е на земја, затоа е корисен при изградба на камини и скари во патио и градини.

Други својства што се припишуваат на песочник е да дејствуваат на чакрите на Сакралниот, Слезината и Сончевиот плексус. Се претпоставува дека ако го носите со вас, можете да ја зајакнете духовноста. Разбирливо е дека тоа е карпа што ја менува волјата, предизвикувајќи да создадете суштинска мотивација и да ви дадете сила ако одите кон преземање на ваша сопствена деловна активност. Се разбира, сите овие својства се повеќе мистични.

Во металната индустрија, песочник се користи за производство на калапи во кои се истура леано железо. Ова е затоа што неговите огноотпорни и кохезивни својства ја олеснуваат работата. Може да бидат потребни илјадници години да се формираат и во вода и на копно. Се продава сеуште распаднат.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за песочник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.