персиски Залив

загадување на водата

Денес ќе разговараме за една од најозборуваните области во светот со текот на годините со оглед на тоа што има голема количина природни ресурси и е сцена на низа конфликти кои биле многу важни за историјата на светот. Тоа е за персиски Залив. Порано тоа беше регион со голема големина во кој живееја различни цивилизации. Денес е поврзано со војната поради различните судири што се случија овде.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, историја, потекло и закани на Персискиот Залив.

клучните карактеристики

геологија на персискиот залив

Познат е и под името Арапски Залив и е морски залив кој е голем, но плиток. Сместено е помеѓу Иран и Арапскиот полуостров. Ако анализираме од геолошка гледна точка, гледаме дека е пространство на Индискиот океан. Го ограничува северот, североистокот и истокот со Иран; на југоисток и југ од Оман и Обединетите Арапски Емирати; на југозапад и запад со Катар, Бахреин и Саудиска Арабија; и на северозапад од Кувајт и Ирак.

Формирање на овој сериозен залив за време на последниот глацијален максимум и почетокот на холоценот. Во тоа време, овој залив беше еколошко прибежиште за првите луѓе кои можеа да живеат таму за да се заштитат од климатските флуктуации. И тоа е дека за одреден момент беше широк плоден регион кој имал долина и мочуришта. Во оваа долина се исушија реките на персискиот слив.

Најстарите познати човечки населби припаѓаат на номадските племиња. Тие се случија на крајот на XNUMX век п.н.е. и целото ова место започна да се контролира од цивилизацијата Дилмун. За подолго време најважната населба што владееше беше Герра, а во некои наврати имаше битки кои беа доста штетни. На крајбрежјето доминираа империите на плен и затоа се нарекува Персиски Залив.

Градови и земји од Персискиот Залив

персиски Залив

Да видиме кои се најистакнатите земји и градови на ова место. Што се однесува до земјите, следниве земји се дел од Персискиот залив: Турција, Сирија, Јордан, Ирак, Кувајт, Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Иран и Оман.

Повеќето градови имаат посебни карактеристики бидејќи тие имаат уникатни геолошки форми и скоро огромното мнозинство од нив имаат големи нафтени наоѓалишта. Саудиска Арабија е лулка на јазикот и на сите арапски фарми што постојат на ова место. Исто така се смета за едно од местата одговорно за најголемото производство на нафта во светот.

Катар својата голема економија ја темели на риболов и собирање бисери. Ова се додека не ги открија големите нафтени полиња што постојат на овие места. Откако ги открија нафтените полиња, тие го направија ова главен извор на приход за земјата.

Од друга страна, имаме земји како Кувајт кои имаат богата економија или нафтени полиња со капацитет од приближно 94 милијарди барели нафта. Ова има квалитет како енергетска резерва и како извор на приход за земјата. Друга област позната како Бахреин Тоа е економија што успеа да се модернизира благодарение на своето работење базирано на нафта. Дозволена е модернизација и за државата и за луѓето кои живеат на овие места поради зголемувањето на приходите од продажба на нафта.

Обединетите Арапски Емирати, Иран, Ирак, Оман поседуваат нафтени депозити што е основен и значителен економски извор.

Биодиверзитет на Персискиот Залив

несреќи со нафта

Како на овој блог, она што го интересира место е природниот дел, ние ќе се фокусираме на биодиверзитетот на Персискиот Залив. Овој биодиверзитет ќе го поделиме на флора и фауна.

Lifeивотот на овие места е доста разновиден поради високата географска дистрибуција што ја има. Некои од најважните видови фауна во морското опкружување се пронајдени во Персискиот Залив. Исто така, треба да се напомене дека некои од величествените видови на морска флора и фауна биле на работ на истребување или трпи сериозен ризик за животната средина. Ова се должи на економските активности кои произлегуваат од употребата на нафта.

Од корали до дунгони, ова место има огромна биодиверзитет бидејќи има бројни живеалишта за многу видови кои зависат едни од други за да преживеат. Дивиот свет е загрозен од глобални фактори како што се локалната и регионалната небрежност. Најголем дел од загадувањето произведено од нафтените активности доаѓа од бродовите. Производството на загадување од страна на луѓето се смета за втор најчест извор на загадување. Главниот проблем на оваа контаминација тоа е уништување и распарчување на природните живеалишта на различните видови на флора и фауна.

Што се однесува до флората, таа не е многу обемна во некои делови, но е единствена и бујна. Ова значи дека на оваа област има бројни ендемски видови. Главниот проблем што влијае на флората се постојаните излевања на маслото. Како резултат на ова загадување, се случуваат катастрофи и деградација на екосистемите и живеалиштата кои ја поддржуваат вегетацијата.

Важноста и iosубопитноста

Како што можеше да се очекува, големата економска важност на Персискиот Залив се должи на резервите на нафта во овој регион. Благодарение на овие резерви на нафта, се случи невиден економски и демографски развој. Треба да се има предвид дека земјите кои припаѓаат на Персискиот Залив снабдуваат околу 40% од светскиот извоз на сурова нафта и околу 15% од извозот на нафтени производи.

Што се однесува до куриозитетите, имаме неколку кои се следниве:

  • Поради неконтролираната употреба на нафта, емисиите на стакленички гасови се зголемуваат и, ако не се намали до крајот на векот, порастот на температурите на ова место, така што заливот станува речиси непогодна област.
  • Во Персискиот Залив има место кое се смета за најтопло во однос на морињата и успева да достигне температура од до 64 степени во лето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Персискиот Залив и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.