Персеиди

персиди во август

Сигурно некогаш сте чуле за метеорскиот дожд познат како персиди или солзи на Сан Лоренцо. Станува збор за метеорски дожд што се појавува во со theвездието Персеј, па оттука и неговото име, а најголемата важност ја има помеѓу 9 и 13 август. Во текот на овие денови можете да видите мноштво светлосни линии на ноќното небо, што одговара на таканаречените метеорски дождови. Тој е еден од најпознатите метеорски дождови во светот и има најголем интензитет бидејќи можат да произведат до 80 метеори на час или повеќе. Мора да се земе предвид дека географската положба на атмосферските услови во моментот се неопходни аспекти за да уживаат во нив во потполност.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и како да ги видите Персеидите.

клучните карактеристики

персиди

Познато е дека во текот на целата година има разни врнежи од метеор во различни точки на небото. Сепак, Персеидите се оние кои имале поголема важност бидејќи има голема стапка на метеори на час. Исто така, тие се јавуваат за време на летните ноќи на северната хемисфера, што го прави многу попријатно. Метеорските дождови што се случуваат во текот на зимата се покомплицирани мора. Прво, поради ноќниот студ што не ви дозволува да бидете пријатни додека гледате метеорски дожд. Од друга страна, имаме неповолни временски услови. Во текот на зимата е поверојатно да има дожд, магла или поголема облачност што нема да ви овозможи добро да го видите Ел Хиеро.

Персеидите им биле познати на Кинезите околу 36 г. Во одреден момент во средниот век, католиците ги крстија овие дождови со името на солзите на Свети Лоренс. Нормално, имаше некои дебати за потеклото на овие starsвезди, бидејќи тие беа спорадични. Силниот општ консензус за ова беше едноставно атмосферски феномени. Сепак, веќе на почетокот на XIX век некои астрономи правилно ги идентификуваа како небесен феномен.

Метеорските дождови обично се именуваат според со constвездието од кое се чини дека потекнуваат. Ова понекогаш може да предизвика грешка се должи на влијание врз перспективата. Некои од метеорските дождови обично се паралелни со траекторите на метеорите. Ова прави да се појави на наб onудувачот на земјата дека тие се спојуваат во точка наречена зрачење.

Потекло на Персеидите

метеорски дожд

Веќе споменавме дека потеклото беше доста тешко да се знае. Меѓутоа, во текот на раните години на деветнаесеттиот век, некои научници како Александар фон Хумболт и Адолф Квитлет сметаа дека метеорските дождови се атмосферски феномени. Леонидите се метеорски дождови кои се случуваат редовно во ноември, особено интензивни во споредба со другите метеорски дождови. Како резултат на ова, имаше вистинска дискусија за природата на стрелачките везди.

По различни студии, американските астрономи Денисон Олмстед, Едвард Херик и Johnон Лок независно заклучија дека метеорските дождови се предизвикани од фрагменти од материјата со кои се соочи Земјата ја обиколуваат својата годишна орбита околу Сонцето. Неколку години подоцна, други астрономи беа тие што ја открија врската помеѓу орбитите на комети и метеорските дождови. На овој начин, беше можно да се потврди дека орбитата на коментарот Темпел-Тутл се совпаднала точно со појавата на Леонидите. Така може да се знае потеклото на метеорските дождови. Познато беше дека овие метеорски дождови не беа ништо повеќе од средба на нашата планета со некои остатоци оставени од комети чии орбити ги доближија до сонцето.

Комети и метеорски дождови

солзи од сан лоренцо

Идејата за starвезда позната како Персеиди потекнува од кометите, а исто така и од астероидите. Астероидите се предмети кои исто така припаѓаат на Сончевиот систем исто како и планетите. Ова се фрагменти кои ги привлекува гравитацијата што ја врши сонцето, а остатоците се расфрлани во форма на прашина околу орбитата. Прашината е составена од различни честички кои имаат различни големини. Постојат некои фрагменти кои имаат многу мала големина под микронот, иако има и такви кои имаат значителна големина.

Кога се судираат со атмосферата на Земјата со голема брзина, се случува јонизација на молекулите на атмосферата. Тука се произведува трага на светлината која е позната како shootingвезда што пука. Ако го анализираме случајот со Персеидите, ќе видиме дека тие достигнуваат брзина од 61 километар во секунда кога ќе се сретнат со нашата планета. Имајте на ум дека, за да биде видлива starвезда што пука, таа мора да има поголема брзина. На таков начин, колку е поголема брзината, толку е поголема сјајноста на метеорот.

Кометата што ги предизвика Персеидите е 109P / Swift-Tuttle, откриен во 1862 година и со приближен дијаметар од 26 км. Познато е дека времето за кое кометата треба да ја помине својата елиптична орбита околу Сонцето е околу 133 години. Последен пат беше виден во 1992 година и научните пресметки велат дека ќе помине близу до нашата планета околу 4479 година. Причината за загриженоста за оваа близина е што неговиот дијаметар е повеќе од двојно поголем од астероидот за кој се смета дека предизвикало истребување. на диносаурусите.

Како да ги видите Персеидите

Знаеме дека овој метеорски дожд ја започнува својата активност во средината на јули и завршува во средината на август секоја година. Максималната активност се совпаѓа со празникот Сан Лоренцо околу 10-ти август. Зрачењето е област каде што најчесто може да се види стрелачката везда. Во овој случај, точката на небесната сфера од каде потекнува starвездата што шутира е во борелното соelвездие Персеј.

Со цел да се набудува овој метеорски дожд, не е потребен инструмент. Најдобрите опсервации може да се направат со голо око, иако треба да изберете локација што исполнува одредени услови. Главната работа е бидете далеку од какво било загадување на светлината, дрвјата и зградите што го отежнуваат гледањето на ноќното небо.

Треба да бидете сигурни дека Месечината е пониска на хоризонтот, инаку едвај можеме да ги извлечеме shootingвездите што пукаат. Најсоодветно време за ова е по полноќ.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Персеидите, нивните карактеристики и како да ги видите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.