Пермиски период

Масовно истребување на Пермијан

Патуваме назад во палеозојската ера во нејзиниот последен период. Тоа е за Пермијан. Пермскиот е период кој се смета за поделба на оваа скала на геолошко време. Тоа беше период кој започна приближно пред 299 милиони години и заврши пред 251 милиони години. Како и во повеќето геолошки периоди што се случиле на оваа планета, слоевите се оние кои го дефинираат почетокот и крајот на периодот што е добро идентификуван.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и геолошки настани што се случиле за време на Перман.

клучните карактеристики

Пемички

Ова знаејќи дека почетокот и крајот на геолошкиот период не се означени како точни. Благодарение на слоевите, може да се знае приближно колку години имаат. Крајот на Пермскиот период е обележан со големо истребување што се случило поточно на овој датум. На Пермијан му претходат некои периоди како што е јаглеродниот и е проследен со некои периоди како тријасот.

Пермското име се должи на огромните и обемни наоѓалишта пронајдени во регионот околу градот Перм во Русија. Резервоарите што се пронајдени се главно црвени слоеви со континентални седименти и многу плитки морски изложености.

Во текот на овој период имаше големи климатски промени од глобално ниво со значително значење. Општиот тренд беше од тропска клима до суви и суви услови. Така, може да се каже дека трендот на температури во ова време е да се зголеми. За време на Пермијан имало контракција на мочуриштата и сите површински водни тела.

Многу од папратите на дрвјата и водоземците кои бараа повеќе влажни услови ја започнаа својата регресија. И тоа е дека ако условите во животната средина не се поволни, периодот на прилагодување кон новите услови на животната средина е многу покомплициран. Папрати кои имаат семе, влекачи и влекачи од цицачи се оние кои ја наследиле Земјата.

Пермиска геологија

Формирање на херцинска орогенија

Глечерите што веќе беа во функција за време на карбониферот веќе постоеја во јужниот поларен регион Гондвана. Поради зголемувањето на глобалните температури, овие глечери се повлекоа по должината на Перм. Во овој период, херцинската орогенија можеше да се развие благодарение на високото ниво на сеизмичка активност. Бидејќи тектонските плочи се движеа поинтензивно, можеше да се формира оваа орогенија, што доведе до формирање на големиот континент наречен Пангеа.

Кога започна овој период, нашата планета сè уште страдаше од последните ефекти на глацијацијата. Ова значи дека сите поларни региони биле покриени со огромни слоеви мраз. Нивото на морето за време на Пермијан беше генерално ниско. Унијата меѓу Сибир и Источна Европа постоеше низ цела територија на Европа Уралски планини  што произведе скоро целосниот сојуз на целиот супер континент наречен Пангеа.

Во Југоисточна Азија ја наоѓаме единствената голема копнена маса која беше одделена од останатите и ќе останеше таква за време на Мезозоик. Пангеа се наоѓаше на Екваторот и се протегаше кон половите со соодветниот ефект или на океанските струи. Во тоа време во геолошко време се наоѓал големиот океан наречен Панталаса. Овој океан се смета за „универзално море“. Имаше и океан Палео Тетис, сместен помеѓу Азија и Гондвана. Континентот Цимерија е формиран од дислокација помеѓу Гондвана и лебдат на север. Ова доведе до целосно затворање на океанот Палео Тетис. Вака растеше нов океан на крајот на сонцето познат како Тетис океан кој ќе доминира во голем дел од мезозоикот.

Пермиска клима

Пермиски екосистеми

Поради зголемувањето на глобалните температури, постоеја широки континентални области кои создадоа клима со доста екстремни варијации помеѓу топлината и студот. Областите што се издвојуваа по нивната студена клима се она што ние денес го нарекуваме континентална клима. Во овие клими имаше монсунски услови со сезонски врнежи од дожд.

Од друга страна, во областите чија клима се издвојуваше по високи температури наоѓаме доста раширени пустини. Посушните услови го фаворизираа проширувањето и ширината во дистрибуцијата на гимнастици. Тоа се растенија со семиња затворени во заштитна обвивка кои имаат поголема маргина на преживување во посува услови. Растенија како папрати од Техеран треба да ги растераат своите спори и имаа прилично висока регресија.

Дрвја што можеби биле проширени за време на пермската клима тие беа четинари, гинко и цикади. Нивото на морето генерално остана малку. Ова предизвика дека екосистемите во близина на крајбрежјето беа ограничени со соединувањето на скоро сите големи континенти во еден супер континент.

Оваа причина може да предизвика дел од распространетото истребување на морски видови на крајот на овој период. Главната причина е сериозното намалување на крајбрежните области со ниско ниво на површина кои повеќе морски организми ги претпочитаа да живеат и да најдат храна.

Поради формирање на важни планински масиви како на пр херкинскиот придонесе за да се фаворизираат климатските контрасти на целата планета. Исто така, беа формирани бројни локални бариери што ги направија новоформираните планински масиви уште повеќе да го фаворизираат изборот на уникатни клими. Што се однесува до поларните региони, тие сè уште беа прилично студени, а екваторијалните региони прилично топли.

фауна

Рептили од геолошко време

Морската фауна била слична за време на Девониј и Карбонифер, освен за неколку групи организми кои умреле во огромно истребување. Имаше прилично висока еволуција на инсекти со модерен изглед. Морските наоѓалишта кои се пронајдени во фармата на Пермија се богати со фосили на брахиоподи, ехинодерми и мекотели.

Фитопланктонот се состоеше од акритарси и опстојуваше иако не можеше да се поврати пред големото истребување на крајот на Девонскиот. Најраспространети беа амоноидите и се појавија големи претставници на наутилоидите. Исто така, се појавија и првите примитивни групи риби кои веќе исчезнале, како што се плакодермите и одстракодерите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Пермијан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.