Периелион и афел

Позиција на Земјата во нејзината орбита

Сигурно некогаш ви објасниле која е причината за сезоните. Различното движења на земјата тие предизвикуваат промена на температурите и другите метеоролошки и климатски варијабли и менување на годишните времиња. За време на преведувачкото движење на Земјата околу Сонцето, таа има неколку важни точки што предизвикуваат летни и зимски краткоделови. Тие точки се периелион и афелот.

Во оваа статија ќе ги претставиме различните функции што ги имаат афелион и периелион во виталните процеси за планетата. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Биланс на земјата

Периелион и афел

Преведувачкото движење на Земјата се случува истовремено со ротацијата. Тоа е, како што се одвиваат деновите и ноќите, Земјата се движи по својата орбита во Сончев систем додека не направи целосна револуција околу Сонцето. Како што веќе знаеме, ова враќање трае околу 365 дена, што е календарска година за нас.

За време на ова преведувачко движење, Земјата минува низ неколку клучни точки кои помагаат во рамнотежата на земјата. Овие се перихелион и афел. Овие две точки се одговорни за воспоставување точна рамнотежа во природниот развој кој е од витално значење за планетата.

Првата точка што ќе ја дефинираме ќе биде афелот. Ова е точката каде Земјата е на најголемо растојание од Сонцето. Општо е да се мисли дека, сместувајќи се на поголемо растојание, ќе имаме помалку топлина и, според тоа, ова ќе се случи во зимската сезона . Сепак, тоа е сосема спротивно. Кога Земјата ќе помине низ афелијата, брзината со која патува е најмала и сончевите зраци пристигнуваат нормално на Земјата. Ова е причина за Летна краткоденица.

Напротив, кога Земјата е во перихел, тоа е кога е во позиција поблиску до Сонцето и нејзината брзина е зголемена. Неговата максимална брзина на транслациско движење се јавува при периелион. Во текот на овој момент Зимската краткоденица а причината што е постудено е склоноста со која сончевите зраци достигнуваат до северната хемисфера.

Процеси на перихелион и афел

Перихелион

Основната функција на овие две точки е да воспостават рамнотежа на температурите што им овозможува на топлината и студот да се вртат во текот на целата година. Терестријалниот енергетски биланс е клучен за одржување на функционалноста на екосистемите и еколошката рамнотежа. Ако секогаш акумулиравме топлина, температурите не престануваа да растат и планетата ќе стане непогодна за живеење. Истото се случи ако е токму спротивното.

Затоа, потребно е присуство на оние точки што ги утврдуваат претходните и следните во флуктуациите на различните копнени варијабли. Афелионот се смета за основна точка каде што брзината на превод на планетата е минимална. Афелионот се случува околу 4-ти јули. В.кокошката Земјата се наоѓа во овој момент и се наоѓа на 152.10 милиони километри од Сонцето.

Напротив, кога Земјата е во перихелион, процес што се одвива околу 4 јануари, тогаш ќе биде во позиција поблизу до Сонцето. Тука се наоѓа оддалечено 147.09 милиони километри. Иако во оваа ситуација сме подалеку од Сонцето, тоа не значи дека е постудено. Бидејќи Земјата има оска на наклон од 23 °, истите сезони не се случуваат секогаш. На северната хемисфера, зимата се јавува во декември, јануари и февруари. Сепак, на јужната хемисфера се јавува во месеците јуни, јули и август.

Тоа е да се каже, месеците што за нас се жешки, за земјите од јужната хемисфера се ладни. Ова се должи на наклонот со кој индексот на сончевите зраци на површината на земјата. Колку е понаклонет, толку е постуден.

Закони на Кеплер

Земјиниот најблизок ден до Сонцето

Благодарение на законите на Кеплер може да се објасни функцијата на овие точки во Земјината орбита. Јоханес Кеплер беше германски астроном што довело до низа закони што ќе го олеснат разбирањето на движењето на планетите. Тој изврши разни пресметки кои ги покажаа траекторите и разликите меѓу нив.

Овие закони беа од голема помош и во длабочина објаснуваат многу важни основи во процесите што се случуваат за време на перихелион и афел. Toе ги анализираме трите закони на Кеплер.

1-ви закон, елипсовидни орбити

Орбитите на планетите на Сончевиот систем имаат елипсовидна форма. Затоа, постојат овие две точки кои го означуваат максималното и минималното растојание на една планета во однос на Сонцето.

2-ри закон, право на областите

Овој закон се однесува на орбиталната брзина на една планета. Претставува варијации што имаат врска со оддалеченоста од Сонцето. Брзината е максимална на перихел и минимална на афел. Кога една планета поминува низ најоддалечената точка од Сонцето, таа ја губи својата способност да се движи затоа што повлекувањето на гравитацијата е помало. Сепак, истото преведувачко движење се изговара бидејќи близината на Сонцето е поголема.

Сето ова има влијание врз времетраењето на деновите и ноќите и времето што е потребно за да се намали во една и друга фаза.

3-ти закон, хармоничен закон

Овој закон ги зема предвид периодите на страничните орбити на планетите. Таму се утврдуваат пропорциите на просечните растојанија до Сонцето. Тоа е, сидереалниот период на една планета се мери во однос на theвездите и се квантифицира со времето поминато помеѓу последователните премини на Сонцето со помош на еден вид меридијан што е утврден од aвезда.

Закони на Кеплер

Како што можете да видите, овие точки се многу важни за рамнотежата на Земјата и сезоните на годината. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за афелион и периелион.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.