Пегматит

Пегматит

Помеѓу типови карпи кои постојат во светот, постои еден што е многу карактеристичен и чест во многу делови на планетата. Станува збор за пегматит. Карактеристично е за неговите големи зрна, надминува 20 мм. Нормално, големината на зрната е многу помала во карпите. Тоа е вид на вулканска маглива карпа што потекнува од брзото ладење и зацврстување на магмата.

Во оваа статија ќе објасниме кои се карактеристиките на оваа карпа, што ја користи и многу повеќе.

клучните карактеристики

Оваа карпа се јавува во внатрешноста на вените на средна длабочина кога присутната магма се зацврстува со брзо ладење. Претежно е составен од еднакви делови на кварц, ортоклаза на фелдспат и други минерали додатоци како московит. Во скоро секоја карпа можеме да најдеме различни минерали од различни извори. Овде можеме да најдеме оксидни и силикатни минерали кои не се многу чести. Овие се нарекуваат колумбит и колтан.

Меѓу пегматитот можете да извлечете некои од најбараните минерали во продавниците ширум светот. Тие се таканаречени скапоцени камења како топаз, турмалин и аквамарин. Овие минерали се многу барани поради верувањето дека тие имаат за нивните духовни сили. Се смета дека со носење одредени ѓердани или нараквици со овие минерали, чакрите ќе бидат поздрави и подобро ќе ја исполнуваат својата функција.

Бојата на пегматитот е јасна, помеѓу бела и розова. Исто така, постојат неколку различни сиви и крем бои. Има големи кристали и близнаци со пенетрација. Кога се анализираат структурите на карпите, секој од нив има нешто различно. Меѓутоа, кога се повикуваме на пегматит, сфаќаме дека структурата е единствена. На овој вид структура му е дадено името на структурата на пегматитот.

Како и со другите карпи од типот филолија, нивните кристали обично не се униформни. Ова се должи на брзото ладење на магмата во вените. Понатаму, формирањето карпи се јавува во различни фази и температури и, во зависност од нивното времетраење, ќе има една или друга форма. Кристалите немаат време да се формираат добро, па затоа имаат многу нерамна структура.

Оваа карпа доведува до насипи, џебови и вени во внатрешноста на вулканот. Често се поврзува со гранит.

Видови на пегматит

Видови на пегматит

Постојат неколку видови на пегматит во зависност од доминантните елементи и минерали во него. Како прво, се среќаваме гранит пегматит. Од неговото име лесно можеме да знаеме дека ги има истите минерали како гранитот. Ова е една од причините зошто често е поврзана со него.

Исто така, имаме друг вид на пегматит познат како сиенит. Во овој вид карпи наоѓаме алкални елементи кои се произведени на различни температури. Конечно, го имаме габроидниот пегматит. Ова име се однесува на фактот дека елементите од кои е составен се слични на оние на габро. Сите овие карпи се поврзани едни со други имајќи скоро исти услови на потекло и формирање.

Иако хемискиот состав варира меѓу другите, тој може да се класифицира според главните групи на едноставни пегматити и оние што се соединенија. Во првиот наоѓаме матрица на микроклина и кварц што се граничи со јадрото кое е исто така направено од кварц. Обично нема минерални зони. Од друга страна, имаме во композитите, дека јадрото е опкружено со средни области помеѓу theидот и работ.

Карпите кои се најскапи и од најголем економски интерес се оние што имаат тенки слоеви покриени со минерални варијации. Меѓу овие минерали наоѓаме фелдспари, албит, московит и кварц.

Друг вид на пегматити кои реагираат на нивната морфологија се оние кои зависат од температурата и притисокот на кој се формирани. Во овие класификации наоѓаме амбисални типови пегматити, мицези и оние со ретки елементи. Миоролитиците се додадени на оваа листа се добиваат на температура над 400 степени, но со различни мерења на притисокот.

Потекло на пегматити

Пегматитска карпа

Мијаролитички пегматити се оние кои се формираат преку метаморфизмот на алахтоните гранити. Тие се оние што содржат елементи од групата на лантаниди, натриум и ториум. Абисалниот пегматит е оној што потекнува кога ќе се случи делумна фузија и во своите елементи ја вклучува земјата од различно потекло. Колку повеќе елементи и соединенија од ретки земји имате, толку поголема економска вредност додавате на карпата.

Речиси сите карпи од пегматит се формираат од магматска течност која има голема количина кварц и фелдспар. За да се формираат, им требаат други компоненти, како што се вода, флуор, бор и други магливи карпи, кои служат за пополнување на пукнатините што ги остави карпата.

Сите овие компоненти ги сочинуваат испарливите што им овозможуваат да се кристализираат во карпи со изненадувачки димензии. Постои и друг начин за потекло и тоа е преку метаморфни карпи кои биле изложени на висок притисок. Кога ова ќе се случи, кварцот и фелдспарите кои се присутни во карпата се консолидираат сè додека не се спојат. Кога тоа ќе се случи, тие повторно се кристализираат за да се појави пегматит.

Најчеста употреба

Природен пегматит

Како сурова карпа со мала модификација, пегматитот ретко се користи многу. Обично се продава, барем, како гранит за да се пополнат некои површини. Исто така, служи како суровина за производство на стакло и керамика. Во областа на градежништвото може да има многу простор.

Благодарение на пегматитот, миката што се користи во различна електронска опрема и оптички филтри може да се извлече. Од споменатите скапоцени камења, може да се извлечат и примероци од цирконија, смарагд, гранат, аквамарин и апатит, меѓу другите скапоцени камења.

Како што можете да видите, пегматитот е многу интересна карпа што, иако нема многу комерцијална употреба, може да обезбеди бројни минерали и скапоцени камења со голем економски интерес. Се надевам дека со овој напис ќе можете да дознаете повеќе за оваа карпа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.