Паралакса: сè што треба да знаете

видови на паралакса

La паралакса е аголното отстапување на привидната положба на објектот, во зависност од избраната гледна точка. Ова има одредени примени во светот на астрономијата и за мерење на растојанија и за визуелизација на небесни објекти. Многу луѓе не знаат што е паралакса.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме што е паралакса, кои се нејзините карактеристики и нејзината важност.

што е паралакса

паралакса

Паралакса вклучува ставање на прстите пред очите. Позадината не треба да биде униформа. Гледајќи прво со едното око, а потоа со другото без поместување на главата или прстот, може да се забележи дека положбата на прстот се менува во однос на позадината. Ако го доближиме прстот до окото и повторно погледнеме со едното, а потоа со другото око, двете положби на прстите на позадината покриваат поголем дел.

Тоа е затоа што меѓу очите има неколку сантиметри, па имагинарната линија што ги поврзува прстите со едното око прави агол со замислената линија што ги поврзува прстите со другото око. Ако ги прошириме овие две имагинарни линии до дното, ќе имаме две точки што одговараат на двете различни позиции на прстите.

Колку поблиску го ставаме прстот до окото, толку е поголем аголот и поголемо привидното поместување. Кога очите би биле подалеку оддалечени, аголот формиран од двете линии би се зголемил повеќе, па очигледното поместување на прстот од позадината би било поголемо.

паралакса во астрономијата

набудување на небото

Ова важи и за планетите. Всушност, Месечината е толку далеку што не можеме да разликуваме кога ќе ја погледнеме со нашите очи. Но, ако ја погледнеме Месечината на позадината на ѕвезденото небо од две опсерватории оддалечени стотици километри, ќе забележиме неколку работи. Од првата опсерваторија би виделе раб на Месечината на одредено растојание од одредена ѕвезда, додека кај втората опсерваторија истиот раб би бил на различно растојание од истата ѕвезда.

Знаејќи го привидното поместување на Месечината во однос на ѕвездената позадина и растојанието помеѓу двете опсерватории, ова растојание може да се пресмета со помош на тригонометрија.

Овој експеримент функционира совршено бидејќи привидното поместување на Месечината во однос на позадината на ѕвезденото небо е многу големо кога се менува позицијата на набљудувачот. Астрономите го нормализираа ова поместување за да се приспособат на ситуацијата во која еден набљудувач ја гледа Месечината на хоризонтот додека другиот е над неа. Основата на триаголникот е еднаква на радиусот на земјата, а аголот што го прави со темето на Месечината е „хоризонталната паралакса на екваторот“. Неговата вредност е 57,04 минути лак или 0,95 радијани.

Всушност, значително поместување, бидејќи е еквивалентно на двојно поголем дијаметар од полната месечина. Ова е магнитуда што може да се измери со доволно прецизност за да се добие добра вредност за растојанието до Месечината. Ова растојание, пресметано со помош на паралакса, многу добро се согласува со бројките добиени со стариот метод на сенки што ги фрла Земјата за време на затемнувањето на Месечината.

За жал условите во 1600 година не дозволувале поставување на опсерваторијата доволно далеку, што, во комбинација со големите растојанија на кои се откриени планетите, го направи очигледното поместување на позадината на ѕвезденото небо премногу мало за да биде точно.

Видови

ѕвезди и планети

Можеме да кажеме дека постојат два вида паралакса:

  • Геоцентрична паралакса: Кога радиусот што се користи е земјата.
  • Годишна центроидна или паралаксна спирала: Кога радиусот што се користи е орбитата на Земјата околу Сонцето.

Ако набљудуваме ѕвезда во јануари и јуни, Земјата ќе биде во две релативни позиции во орбитата на Земјата. Можеме да ги измериме промените во привидната положба на ѕвездата. Колку е поголема паралаксата, толку е поблиску таа ѕвезда. За ова, парсекот се користи како единица, која е дефинирана како реципрочна на триаголната паралакса измерена во секунди на лак.

паралакса истраги

Подоцна дојдоа телескопите измислени или модифицирани од италијанскиот научник Галилео Галилеј. Телескопите лесно можат да измерат аголни растојанија кои не можат да се откријат со голо око.

Планетите со најголема паралакса се најблиските планети, имено Марс и Венера. Венера е толку блиску до сонцето за време на неговото најблиско поминување што не може да се набљудува освен кога е видлива на позадината на сончевиот диск за време на неговиот транзит. Потоа, единствениот случај кога се мери паралакса е Марс.

Првото телескопско мерење на планетарната паралакса било направено во 1671 година. Двајцата набљудувачи биле францускиот астроном Жан Ришел, кој ја предводел научната експедиција во Кајен, Француска Гвајана и италијанско-францускиот астроном Џовани Касини, кој останал во Париз. Тие го набљудуваа Марс во исто време колку што беше можно и ја забележаа неговата позиција во однос на најблиската ѕвезда. Со пресметување на забележаната разлика во положбата, знаејќи го растојанието од Кајен до Париз, се пресметува растојанието од Марс во моментот на мерењето.

Откако ќе се заврши, ќе биде достапна скалата на моделот Кеплер, што ќе ни овозможи да ги пресметаме сите други растојанија во Сончевиот систем. Касини го процени растојанието Сонце-Земја на 140 милиони километри, 9 милиони километри помалку од реалната бројка, но резултатите од првиот обид беа многу добри.

Подоцна беа направени попрецизни мерења на планетарната паралакса. Некои на Венера, каде што минува точно помеѓу Земјата и Сонцето, може да се видат како мал темен круг на сончевиот диск. Овие транзити се случиле во 1761 и 1769 година. Ако од две различни опсерватории може да се потврди дека моментот на допир на Венера со сончевиот диск и моментот на нејзиното одвојување од сончевиот диск, т.е. времетраењето на транзитот е различно од една до друга опсерваторија. Знаејќи ги овие промени и растојанието помеѓу двете опсерватории, може да се пресмета паралаксата на Венера. Со овие податоци можете да го пресметате растојанието до Венера, а потоа до Сонцето.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е паралакса и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.