Пангеа

целата земја заедно

Во античко време континентите не биле подредени како денес. На почетокот имаше само еден суперконтинент кој се состоеше од голема површина од површината на земјата. Овој континент беше наречен Пангеа. Постоела за време на доцниот палеозојски и Мезозоик рано Овој пат се случи пред приближно 335 милиони години. Подоцна, пред приближно 200 милиони години, оваа огромна копнена маса започна да се одделува со движење на тектонски плочи и ги подели континентите како што ги познаваме денес.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Pangea, нејзината еволуција и нејзината важност.

клучните карактеристики

копнена пангеа

Голем дел од овој континент беше концентриран на јужната хемисфера. Единствениот океан што го опколил беше наречен Панталаса. Lifeивотот во Пангеа беше поинаков од денешниот. Климата беше потопла, а животот на животните и растенијата беше сосема поинаков. Некои од животните кои живееле во текот на 160 милиони години на овој суперконтинент биле траверсодонтидите и Шрингасаурус индинус. Овие се животни кои се карактеризираат со тоа што имаат два предни рога и должина на телото повеќе или помалку од околу 4 метри. Првите бубачки и цикади се појавија на овој суперконтинент. Веќе е доцна Триазен период  кога многу од влекачите напредувале. Првите формирани диносауруси стапнале на Пангеа.

За морскиот живот не се знае многу, бидејќи тешко се пронајдени фосили во океанот Панталаса. Се смета дека амоноиди, брахиоподи, сунѓери и пенкала биле животните што постоеле во тоа време. И тоа е дека овие животни се прилагодувале со текот на годините. Што се однесува до флората, тие гимнастичарите доминираа. Овие растенија ги заменуваа сите растенија кои произведуваат спори.

Алфред Вегенер и Пангеа

пангеа

Овој човек бил германски научник, истражувач, геофизичар, метеоролог, кој бил познат по тоа што бил творец на теоријата за Континентален лебдат. Токму овој човек започна да ги организира идеите дека континентите имале многу бавно движење со текот на годините. Ова движење никогаш не престанало и денес се знае дека е предизвикано од струи на конвекција во мантијата на Земјата.

Оваа идеја за движење на континентите беше пораснат во 1912 година, но не беше прифатен дури во 1950 година, 20 години по неговата смрт. И, требаше да се извршат разни студии за палеомагнетизам, чија цел беше да се анализира магнетното поле на Земјата во минатото. Покрај тоа, оваа студија исто така имала за цел да ја знае локацијата на тектонските плочи во минатото.

Сè се случи кога Алфред Вегенер погледна атлас и се запраша дали контурите на континентите се вклопуваат заедно. Така сфатил дека континентите некогаш биле обединети. По подолго истражување, тој беше во можност да го објасни постоењето на суперконтинент што го именуваше Пангеа. Раздвојувањето на овој суперконтинент беше многу бавен процес, кој траеше милиони години и започна да ги одделува остатокот од копнените делови што ги формираа 6-те континенти денес.

Разделување на тектонски плочи

Низ историјата има многу научници кои се обидувале да повторат како движењето на континентите можело да биде од позицијата на Пангеа до денес. Познато е од различни студии дека тектонските плочи се движат постојано бидејќи се наоѓаат над вискозна површина или мантија. Оваа вискозна мантија одговара на материјалите од копнената мантија. Овие струи на конвекција на наметката предизвикуваат поместување на континентите поради движење на масите поради разлики во густините. Откриено е и кога има случаи кога плочите се кршат и се раздвојуваат побрзо.

Некои истражувања покажаа дека одвојувањето на тектонските плочи се одвива во две фази. Првата фаза е местото каде што се карактеризира движењето на континентите. Второто е местото каде што, по милиони години истегнување, плочите стануваат премногу тенки, се пробиваат и се раздвојуваат, дозволувајќи им на океанската вода да дојде меѓу нив.

Lifeивотот пред Пангеа беше тотално поинаков. Со овој суперконтинент не се појави копното и животот. Пред тоа имаше некои континенти како Родинија, Колумбија и Панотија. Во приближни податоци, Родинија постоела пред 1,100 милиони години; Колумбија помеѓу 1,800 и 1,500 милиони години, а Панотија нема толку точни податоци. Ова движење на континентите укажува на тоа дека во рок од милиони години копнената дистрибуција ќе биде различна од сегашната. Ова е затоа што земјата е во постојано движење. Факт е дека распределбата на континентите беше сосема поинаква во рок од милиони години.

Кога Пангеа ги создаде Гондвана и Лауразија, се појавија првите крајбрежја и Атлантскиот и Индискиот океан. Океанот што ги подели овие две копнени делови беше наречен Тетис.

Пангеа, минато и иднина

порано и сега

Иако животот во иднина ќе биде поинаков, технологијата ни овозможува да пресоздадеме како ќе изгледа нашата планета за 250 милиони години. Во тоа време се смета дека ќе има радикална промена и се крсти со името на Пангеа Ултима или Неопангија.

Сето ова е само претпоставка, објаснувањата продолжуваат развиени од научници кои го проучувале движењето на тектонските плочи многу години. Доколку Земјата не претрпи никакво влијание од астероиди, друг феномен што може целосно да го промени целиот пејзаж на Земјата, се смета дека многу малку од Атлантскиот Океан ќе остане бидејќи континенталните маси повторно ќе се приклучат на суперконтинент.

Исто така, се проценува дека Африка се судира со Европа и Австралија ќе се пресели на север за на крајот да се приклучи на азискиот континент. Тоа е, нашата планета ќе биде нешто слично како што беше приближно пред 335 милиони години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Pangea и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.