Палеоклиматологија

палеоклиматологија

Една од гранките на геологијата е палеоклиматологија. Станува збор за проучување на земјината кора, пејзажи, фосилни записи, дистрибуција на различните изотопи во океаните и другите делови на физичката средина кои се поврзани со утврдување на историјата на климатските варијации на планетата. Повеќето од овие студии вклучуваат историски истражувања со цел да можат да ги научат сите ефекти што ги имаат човечките активности врз климата.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, работа и важност на палеоклиматологијата.

клучните карактеристики

Кога зборуваме за проучување на земјината кора, се повикуваме на промени во неговиот состав и структура. Фактот дека континентите се движат секоја година ја прави климатологијата на една област поинаква на второто место. Повеќето студии во палеоклиматологијата се однесуваат присуство на човечки суштества и економски активности и како тие влијаат на климата на планетата. Најновите примери на студии во палеоклиматологијата се однесуваат на климатските промени.

Како што знаеме, имало различни климатски промени од формирањето на нашата планета до денес. Секоја климатска промена се должи на различни промени во составот на атмосферата. Сепак, сите овие климатски промени се случија со природна брзина што им овозможи на различните видови на флора и фауна дистрибуирани низ целиот свет да создадат механизми за адаптација за да можат да преживеат пред новите сценарија. Тековните климатски промени што се случуваат во овој век се случуваат со забрзана брзина што не дозволува живите суштества да се прилагодат на неа. Понатаму, мора да се додадат влијанијата врз животната средина генерирани од човечки активности.

Уништувањето на екосистемите и природните живеалишта на видовите е една од најважните причини за исчезнување на биодиверзитетот. Основните механизми што предизвикуваат промени и варијации во климата можат да бидат од Континентален лебдат до ротационите и орбиталните циклуси на Земјата. Може да се каже дека палеоклиматологијата ја проучува климата од минатото од природни геолошки индикатори. Откако ќе ги добиете податоците за климата од минатото, се обидувате да откриете како еволуирале температурите и другите атмосферски варијабли во текот на историските периоди на земјата.

Цел на палеоклиматологијата

студија за палеоклиматологија

Сите истраги што биле развиени за проучување на климата од минатото, можат да потврдат дека климата на планетата никогаш не била стабилна. И, тоа е дека во сите временски размери се менувало и продолжува да го прави и денес и ќе го прави тоа и во иднина. Климата се менува не само со човечко дејство, туку и природно. Сите овие промени овозможуваат да се знае важноста на природните тенденции на климатските промени. На овој начин, научниците можат објективно да го проценат реалното влијание што го имаат постапките на човекот врз денешните услови на животната средина.

Благодарение на проучувањето на влијанијата врз животната средина на човековите активности врз климата, можат да се развијат разни предвидливи модели за климата во иднина. Всушност, законот што ги вклучува сите активности во врска со тековните климатски промени се изготвени на научна основа од студијата за климата и нејзините промени.

Во текот на последните децении се појавија различни теории кои се обидуваат да го објаснат потеклото на различните климатски промени што ги претрпе планетата Земја. Повеќето климатски промени се случија бавно, додека други беа нагли. Токму оваа теорија ги тера многу научници да се сомневаат дека сегашните климатски промени не се водени од човечки активности. Хипотеза заснована на астрономско знаење ги поврзува флуктуациите во климата со варијациите во орбитата на Земјата.

Постојат и други теории кои ги поврзуваат промените на времето со промените во активноста на сонцето. Исто така, постојат некои понови докази што ги поврзуваат влијанијата на метеоритот, вулканската активност и варијациите во составот на атмосферата со глобалните промени во минатото.

Реконструкција на палеоклиматологија

глобален јаглерод диоксид

За да имаме глобална идеја за климата низ историјата, потребна е палеоклиматска реконструкција. Оваа реконструкција претставува неколку значајни предизвици. Тоа е да се каже, нема инструментални климатски записи во последните 150 години бидејќи немаше мерни инструменти за температура и други атмосферски променливи. Ова ги прави квантитативните реконструкции исклучително тешки за извршување. Честопати, се прават разни грешки при мерењето на температурите во минатото. Поради оваа причина, потребно е да се знаат сите еколошки услови од минатото за да се воспостават нешто поточни модели.

Тешкотијата при палеоклиматска реконструкција е во тоа што не се знае со сигурност какви биле температурните услови во морските седименти, морската површина, колку била длабока, активноста на алгите итн. Еден од начините да се утврди температурата на морето од минатото е преку индексот У.K/37. Овој индекс се состои од анализа на морските седименти на некои органски соединенија кои се произведуваат од едноклеточни фотосинтетски алги. Овие алги се наоѓаат во фотската зона на морето. Оваа област е онаа каде што паѓа сончевата светлина на таков начин што овозможува да се спроведе фотосинтеза за алгите. Тешкотијата да се користи овој индекс е тоа што не е добро познато колку длабоко биле океаните во тоа време, која сезона од годината може да се измери, различните ширини итн.

Честопати имало промени во животната средина кои доведуваат до средини кои не се аналогни на сегашните. Сите овие промени се познати благодарение на геолошките записи. Употребата на овие модели и овозможи на палеоклиматологијата да направи голем напредок во нашето разбирање за глобалниот климатски систем. Несомнено е дека сме нурнати во климатските промени бидејќи записите од минатото ни покажуваат дека и температурата на морето и на вегетацијата, составот на атмосферата или океанските струи периодично се менуваат во циклуси од десетици илјади години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за палеоклиматологијата и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.