Палеозојски

античка геологија

Во рамките на геолошкото време можеме да разликуваме различни епохи, еони и периоди во кои времето е поделено според геолошката, климатската и биолошката разновидност. Една од трите фази во кои е поделено фанерозојското писмо е ПалеозојскиНа Тоа е време на транзиција што ја означува еволуцијата помеѓу примитивните организми до најразвиените организми кои се способни да ги освојат копнените живеалишта.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија, клима, флора и фауна на палеозоикот.

клучните карактеристики

палеозојски

Повеќеклеточните организми претрпеа серија трансформации што им овозможуваат да се прилагодат на копнената средина, од кои најважен е развојот на амнионските јајца. Од гледна точка на геологијата, биологијата и климата, палеозојскиот е несомнено период на големи промени на земјата. Во периодот што траеше, промените се случуваа една по друга, од кои некои беа добро документирани, додека други не толку.

Палеозоикот траел приближно од Пред 541 милиони години до приближно 252 милиони годиниНа Тоа траеше околу 290 милиони години.Во оваа ера, повеќеклеточните форми на живот на океанот и земјата покажаа голема разновидност. Тоа беше едно од времето кога организмите станаа поразновидни, с specialized повеќе специјализирани, па дури и способни да ги напуштат морските живеалишта и да освојат копнен простор.

На крајот на оваа ера, беше формиран суперконтинент наречен Пангеа, а потоа се подели на континентот познат денесНа Во текот на палеозоикот, температурата на околината варираше во голема мера. Некое време останува топло и влажно, додека други се значително намалени. Толку многу што имало неколку глечери. Слично на тоа, на крајот на оваа ера, условите на животната средина станаа толку лоши што се случи голем настан за истребување, наречен масовно истребување, во кое исчезнаа околу 95% од видовите што ја населуваа земјата.

Палеозојска геологија

Фосили на палеозоик

Од геолошка гледна точка, палеозоикот многу се промени. Првиот голем геолошки настан во овој период беше одвојувањето на суперконтинентот познат како Pangea 1. Pangea 1 е поделен на неколку континенти, давајќи му изглед на остров опкружен со плитки мориња. Овие острови се следниве: Лаурентија, Гондвана и Јужна Америка.

И покрај оваа разделба, во текот на илјадници години овие острови се зближија и на крајот формираа нов суперконтинент: Пангеа IIНа Исто така, во тоа време се случија два многу важни геолошки настани за олеснување на земјата: Каледонската орогенеза и Херциновата орогенеза.

Во текот на последните 300 милиони години од палеозоикот, се случија серија географски промени поради големите површини на земја што постоеја во тоа време. Во раниот палеозојски, голем број од овие земји се наоѓале во близина на екваторот. Лаурентија, Балтичкото Море и Сибир се спојуваат во тропските предели. Потоа, Лаурентија започна да се движи на север.

Околу Силурскиот период, континентот познат како Балтичко Море се приклучи на Лауренција. Континентот формиран овде се нарекува ЛаурасијаНа На крајот, суперконтинентот што подоцна потекнува од Африка и Јужна Америка се судри со Лаурасија, формирајќи земја наречена Пангеа.

Клима

Нема многу сигурни записи за тоа каква мора да биде раната палеозојска клима. Сепак, експертите веруваат дека поради огромниот океан, климата мора да биде умерена и океанска. Долна палеозојска ера заврши со леденото доба, температурата падна и голем број видови умреа. Подоцна тоа беше период на стабилно време, времето беше топло и влажно, и имаше многу јаглерод диоксид достапен во атмосферата.

Како што растенијата се населуваат во копнените живеалишта, кислородот во атмосферата се зголемува, додека јаглерод диоксидот се намалува. Како што напредуваше ерата, временските услови се менуваат. На крајот на Пермија, климатските услови го направија животот речиси неодржлив. Иако причините за овие промени с yet уште не се познати (постојат неколку хипотези), она што е познато е дека условите на животната средина се промениле и температурата се зголемила за неколку степени, што ја загреало атмосферата.

Палеозојска биолошка разновидност

развој на биолошката разновидност

Флора

Во палеозоикот, првите растенија или организми слични на растенијата биле алги и габи, кои се развиле во водните живеалишта. Подоцна, во следната фаза на поделба на периодот, се докажува дека почнаа да се појавуваат првите зелени растенија, поради нивната содржина на хлорофил, со што започна процесот на фотосинтеза, кој главно е одговорен за содржината на кислород во атмосферата на Земјата. Овие растенија се многу примитивни и немаат проводни садови, затоа мора да се лоцираат на места со висока влажност.

Подоцна се појавија првите васкуларни растенија. Овие растенија содржат проводни крвни садови (ксилем и флоем) кои апсорбираат хранливи материи и циркулираат вода низ корените. Потоа, флората се прошири и диверзифицираше с and повеќе. Се појавија папрат, растенија со семиња и првите големи дрвја, а оние што припаѓаат на родот Археоптерикс уживаа голема репутација бидејќи беа првите вистински дрвја што се појавија. Првите мов се појавија и во палеозојската ера.

Оваа огромна разновидност на растенија траеше до крајот на Пермија, кога се случи таканаречената „голема смрт“, кога скоро сите видови растенија што ја населуваа земјата беа изумрени.

фауна

За фауната, палеозојската ера е исто така период на промена, бидејќи во шесте поделби што ја сочинуваат оваа ера, фауната се диверзифицира и се трансформира, од мали суштества до големи влекачи, почнува да доминира на копнениот екосистем.

Во раниот палеозоик, првите забележани животни биле таканаречените трилобити, некои 'рбетници, мекотели и акордати. Исто така, постојат сунѓери и брахиоподи. Подоцна, животинските групи станаа поразновидниНа На пример, се појавија цефалоподи со школки, бивалви (животни со две школки) и корали. Исто така, во тоа време, се појавија првите претставници на филот на Ехинодерм.

За време на Силурскиот период, се појави првата риба. Претставници на оваа група се риби од вилица и риби без вилица. Слично, се појавија примероци кои припаѓаат на групата миријаподи.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за палеозоикот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.