Палеоген период

La Кенозојска ера започнува со Палеоген период y е поделба на геолошката временска рамка. Така започна овој период кој се протега пред 66 милиони години и заврши приближно пред 23 милиони години. Овој временски период еволуцијата на цицачите била доста извонредна и покрај фактот дека тие морале да еволуираат од мали видови. Овие видови биле мали по големина ако ги споредиме со диносаурусите што постоеле во Х. Креда период.

En este artículo vamos a contarte todas las características, geología, clima, flora y fauna del periodo Paleógeno.

клучните карактеристики

Fauna del Paleógeno

Името Палеоген доаѓа од најпримитивните форми на поновиот живот. Кога се повикуваме на неодамнешниот живот, ние нагласуваме сè што постои од ерата на Кенозојците. На почетокот на Палеогенот се зборуваше за дефрагментација nivel geológico tras la extinción de los dinosaurios a finales del cretácico.

Durante este periodo Norteamérica y Groenlandia se lograron separar finalmente del continente de Eurasia. Gracias a ello, se creó el mar Noruego. Este mar existe desde hace aproximadamente unos XNUMX millones de años. Во тоа време се снашле и други океани, како што се Индискиот океан и Атлантикот. Благодарение на ова, тој можеше да се прошири на таков начин што видовите флора и фауна може да се развиваат индивидуално. Тоа е затоа што секој вид бил прилагоден на различен екосистем.

A causa de estas condiciones ambientales diferentes a las especies generan diversas adaptaciones para poder sobrevivir en el ambiente.

Палеогена геологија

Ако не се осврнеме на Австралија и Индија, можеме да видиме дека тие се движеа во северо-источен правец благодарение на движењето на континенталниот лебдат. Проценетата брзина на движење на овие континенти беше приближно 6 сантиметри годишно. Како што е докажано со поновите геолошки студии, el ritmo de la deriva continental ha disminuido bastante con el paso del tiempo.

Ова поместување во североисточен правец предизвика или одвојување на Антарктикот што остана во близина на јужниот пол од потеклото на Пангеа. Околу 40 милиони години подоцна, Индија веќе беше скоро целосно одделена од Африка и требаше да се судри со Азија за да се спои и да ја формира Хималаи. La colisión y formación del Himalaya fue el causante de cerrar la vía marítima del gran océano Tetis. Esto ocurrió hace aproximadamente unos XNUMX millones de años.

Промени во времето

Во текот на палеогенскиот период имаше акутни климатски промени како што е ладењето во поларните региони. Во тоа време, исто така, започна формирањето на јаглен и геолошки структури како што се Алпите и широкиот планински масив на Андите во Јужна Америка.

Este enfriamiento no se veía nuestro planeta tras la extinción del Triásico. Gracias a la disminución de las temperaturas a nivel global se permitió la refrigeración temporal de todo el planeta. Sin embargo, conforme avanzaba el periodo Paleógeno la temperatura de la tierra volvió a aumentar. Debido a este aumento de las temperaturas, la tierra empezó a convertirse en un lugar tropical en muchos lugares. En estas zonas el clima era completamente distinto a los otros.

Los organismos se tuvieron que adaptar al clima. Fueron capaces de permanecer a pesar de la extinción ocurrido en el anterior periodo. Uno de estos taxones eran las angiospermas.

Флора и фауна

Палеоген период и фауна

Цицачите кои биле пронајдени во тоа време биле чувани со карактеристики слични на оние што се наоѓаат денес. Меѓу нив, се издвојуваат коњот, мајмунот, некои варијации на растенија и други на цицачи. По истребувањето во доцната крема, повеќето видови цицачи успевале. Estos animales consiguieron diversificarse logrando ser una especie distintiva del planeta.

Una de las especies más importantes de mamíferos fueron los primates evolucionando con el paso del tiempo al Homo sapiens.

Палеогени сцени

Periodo paleógeno

El periodo Paleógeno se divide en XNUMX épocas con características tanto de geología, de flora y fauna y de clima diferentes. Estas tres etapas son las siguientes: Палеоцен, Еоцен y Олигоцен.

Палеоцен

Е прв etapa con XNUMX millones de años y duró hasta los XNUMX millones de años. Во оваа временска фаза се случи тоталниот одред на континентот Пангеа. Сите тектонски плочи одделени на крајот се одделија од Антарктикот со Австралија. Мали заедници на ноќни цицачи постоеле и како тревојади и инсектиорозни карактеристики на хранење. Тука наоѓаме глодари, птици и влекачи кои би преживеале во ова време.

Еоцен

Оваа фаза траеше од 56 милиони години до 34 милиони години. Тука целата западна хемисфера беше издигнување на огромни планински масиви со судир на тектонски плочи. Времето беше топло и влажно во ова време. Разликата во температурите ја обележаа екваторот, меридијанот и половите. Што се однесува до фауната, hicieron aparición los animales primitivos como fueron los marsupiales y los lémures.

Олигоцен

Esta etapa duró desde los XNUMX millones de años hasta los XNUMX millones de años. En este tiempo la geología se centraba en cerrar la brecha del extremo oriental del océano Tetis. Todo esto ocurría mientras Australia chocaba con Indonesia y la placa norteamericana comenzaba a solaparse sobre el océano Pacífico. En cuanto al clima, se mantuvo la temperatura global de forma subtropical y húmeda. Poco tiempo después la tendencia fue cambiando hacia una refrigeración global con la llegada de una glaciación. Por parte de la fauna encontramos con los creodontos que fueron a dar pasos importantes en su desarrollo. Los mamíferos. Se establecieron para poder dominar toda la vida terrestre del planeta. Uno de los ejemplos más esenciales son los camellos enanos y los primeros elefantes que no poseían colmillos. Además, sus tropas era muy cortas.

Како што можете да видите, периодот на Палеоген е преполн со развој и на флората и на фауната и е доста интересен на геолошко ниво. На крајот на Палеогенот започнал развој на примати, кои подоцна би се развиле во сегашното човечко суштество. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за периодот на палеогенот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.