Откријте зошто вулканите еруптираат

Вулкан Тунгурахуа

на Вулкански ерупции Тие се еден од најголемите спектакли што ни ги нуди природата. Фрапантни, шокантни и понекогаш опасни: тие имаат сè од што човештвото треба да се плаши ... или напротив, сакаат да им се приближат што е можно поблиску до нив за да размислат за нивната убавина. Убавина на оган, пепел, а понекогаш дури и молња.

Но, дали некогаш сте се запрашале зошто еруптираат вулкани?

Објаснувањето е навистина едноставно: Внатре во вулканот има течна карпа со многу, многу висока температура - помеѓу 700 и 1500 степени Целзиусови -, која бара излез. Но, се разбира, како еруптира и зошто? Односно, зошто вулкан „се буди“?

Излегува дека гасови и стопена карпа се акумулираат во неа, предизвикувајќи да се крене магмата, која е оддалечена неколку километри од површината поради притисок. Притоа, ги топи карпите на својот пат, со што се додава поголем притисок. Конечно, кога „не може повеќе“, тоа е кога ќе експлодира на повеќе или помалку насилен начин во зависност од карактеристиките на вулканот, исфрлајќи пепел и прашина во атмосферата, оставајќи ја својата посебна трага и во градовите или градовите што се околу него. .

Вулкан Аренал

Како што рековме, понекогаш молња се појавува на небото за време на вулканска ерупција. Во моментов не постои единствено можно објаснување за овој феномен, туку две, а тоа се:

  • Топлиот воздух што излегува од вулканот, кога наидува на студена атмосфера, ги произведува.
  • Или може да се должи на фактот дека целиот материјал што се појавува од вулканот има електричен полнеж способен да создаде молња.

Вулканските ерупции се вистинско чудо: тоа е уште еден пример за моќта што ја има природата и што можеме да го видиме во живо и директно од многу точки, како што е од Сицилија (Вулкан Етна), или Јапонија (Планината Асо).

Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.