Штзи, ледениот човек

Zitzi ледениот човек

Една од куриозитетите што ја наоѓаме во врска со еволуцијата на човекот и неговата зачувување е да Zitzi ледениот човек. Станува збор за човек кој е зачуван во мумија и кој починал во 3255 година п.н.е. Ц околу 46-годишна возраст. Мумијата е пронајдена благодарение на експедицијата на двајца германски планинари во претходниот Ötzal. Се смета за најстара природна човечка мумија во цела Европа и се прослави бидејќи нуди подетален поглед на луѓето што постоеле во времето на бакарот.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, откритија и iosубопитства на ледениот човек Етзи.

Откритија за zitzi ледениот човек

Научниците успеаја да ја откријат причината за мумификација на трупот. Тоа е ситуација во која екстремниот студ што се случуваше во овие порано тој беше во можност да го овековечи распаѓањето на трупот и да го мумифицира. Кога планинарите го пронајдоа овој труп, веруваа дека станува збор за модерен труп. Нешто почесто е да се најдат некои трупови на други планинари кои биле заробени во планините од силниот студ. Сепак, беше обновен од австриските власти и може да се направи студија за неговото вистинско датирање.

Телото на Еци мразот беше детално испитано, рентгенско, измерено и датирано. Тоа предизвикува анализа на најдобрите ткива што може да се зачуваат со текот на времето. Содржината на органите исто така може да се анализира и да се испита под микроскоп. Во трупот може да се најдат остатоци од полен пронајдени во неговата облека од тоа време. Благодарение на научната истрага за секвенционирање на геномот, откриено е дека ова Човекот имаше кафени очи, крвна група О +, нетолеранција на лактоза и кардиоваскуларни проблеми.

Проценките што се дадени во врска со морфологијата на телото на ледецот Етзи се дека неговата висина била приближно 159 сантиметри висока, тежел 50 килограми, имал 46 години. Благодарение на целото истражување и современата технологија, откриено е дека овој човек страдал од артритис, шуплини, цревни паразити и Лајмска болест. Како што можете да видите, благодарение на научниот напредок, може да се добие голема количина на информации од труп, иако ќе биде стара колку и оваа.

Информациите што може да ги има за поленот што се наоѓаше во неговата облека беа од црн габар. Црно кафе е дрво кое цвета на Алпите од март до јуни и укажува на тоа Етзи, мразот починал во текот на пролетта и почетокот на летото.

Научна анализа

Студии за Штамецот на мраз

Научниците подготвувале разни длабински анализи со цел да откријат што е можно повеќе информации за zitzi ледениот човек. Анализите на зрната од полен, прашината и изотопскиот состав на емајлот на забите покажале дека тој го поминал целото детство во близина на сегашниот град Велтурно.

Во цревни анализи беше можно да се покаже дека имало неодамна два оброка. Еден од овие оброци бил близу 8 пред неговата смрт. Еден од оброците беше составен од месо од дивокоза, месо од црвена елена и повеќе јадено со малку житни култури. Оваа житарка веројатно била обработени трици од култивиран ејкорн и дека сигурно се консумирал во форма на леб. Во цревата, исто така, беше можно да се најдат некои семки од црн трн кои се мали сливи од дрвото на црно и некои корени.

Со поленот што беше пронајден првиот оброк, беше можно да се докаже дека се консумира во иглолисна шума на средна висина. Другите полени укажуваат на присуство на пченица и мешунки кои можат да се собираат низ домашните полиња. Анализирајќи уште повеќе количество пронајден полен, беше можно да се откријат поленски зрна од габар. Можеше да се најде во совршена состојба и внатре имаа непроменети клетки. Ова посочи дека станува збор за свеж полен и дека бил свежо импрегниран во времето на смртта на Етзи отколку Ледениот.

Треба да се напомене дека жетвата на крајот на летото и лошите на есен мора да се чуваат од претходната година. Многу од ткивата на мумијата беа оштетени од температурите и промените што произлегоа од транспортот на телото. Овие проблеми ја отежнуваа понатамошната анализа и го оневозможуваа разбирањето на овие ткива. Голем дел од информациите може да се извлечат од мумиите се додека нивната состојба на зачувување е многу добра. Најмалата промена на температурата или условите на животната средина може да ги деградира ткивата до толку високи нивоа што не можат да се идентификуваат.

Zitzi ледениот човек и неговите последни постапки

Благодарение на откривањето на супстанциите што биле во трупот, било можно да се дознаат последните постапки на ледецот Етзи пред да почине. Според виденото, овој човек се обидел да залечи нешто како расекотина што ја имал на раката користејќи мов. Ова може да се потврди со остатоците пронајдени во телото. Оваа личност можеби знаела за својствата на згрутчување на одредена блато мов и ја нанесувала на раната. Можеби, откако ја внесовме храната што претходно ја споменавме, дел од таа мов стигна до дигестивниот систем. Сето ова може да биде важен елемент за разгледување бидејќи беше од витално значење овој човек да има рудиментирано познавање на својствата на растенијата околу него.

Тие исто така беа пронајдени 68 тетоважи на левиот зглоб, 2 на долниот дел на грбот, 5 на десната нога и две на левата нога. Тие се мали групи на паралелни ленти кои не формираат препознатлива шема. За да се знае дека ледениот човек Етзи страдал од артритис во овие области, требало да се користат рендгенски зраци.Има толку многу шпекулации што тетоважите можеле да бидат со магично-лековита функција од тоа време Ова е еден вид акупунктура денес.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за ледениот човек Штзи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.