Ортофото

ортофото и апликации

Зголемената потреба за познавање на географскиот простор ги натера човечките суштества да откријат нови начини на заземање на територијата. Овие форми се обидуваат да ја претстават површината на земјата благодарение на прецизните информации што можат да се добијат благодарение на технологијата. Различни системи се создадени за да се постигнат овие цели. Меѓу нив се и ортофото. Тоа е вид на фотограметриски метод кој се базира на употреба на фотографски навлаки добиени преку авиони кои се опремени со специјални воздушни камери. Оваа фотографија доведува до целосен процес на изработка на графикони и планови во различни размери што ги користат многу корисници.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е ортофото, кои се неговите карактеристики и колку се важни.

Што е ортофото

воздушни фотографии

Како што споменавме претходно, постојат авиони кои се подготвени со специјални воздушни камери за да ја фотографираат површината на земјата. Овие фотографски корици потекнуваат од процес на цртање планови во различни размери кои се направени за повеќе намени. Во прилог на овој модел за добивање на воздушни фотографии, во разни делови на светот се прават разни ортофотографии со докажани квалитети. Фотограметриската покриеност реагира на треба да можат да решат бројни проблеми на географскиот простор. Ова е еден од најточните модели за да може да се покаже вистинскиот физички простор и да се помогне во решавањето на проблемите од канцеларијата на специјалист.

Употребата на ортофото стана сè пошироко распространета во професионалното поле на сите гранки кои се занимаваат со науки за земјата. Реализацијата на ортофото и неговата примена во социоекономскиот развој на една земја е од голем интерес. И токму благодарение на овој вид на информации може да се задоволат потребите на студии, планирање и голем број професионалци.

клучните карактеристики

Ортофото е фотографска слика на теренот чијашто централна проекција е претворена во ортогонална проекција. На овој начин, со оваа трансформација, можно е да се елиминираат сите планиметриски нарушувања што се предизвикани од наклонот на воздушната камера. Исто така, постојат различни изобличувања предизвикани од поместување на релјефот. Ова ја елиминира варијацијата на обемот што постои во нерегистрираната рамка. Овие варијации се должат на разликите што постојат во нивото на фотографираниот терен и склоностите што камерите може да ги имаат за време на фотографирањето.

Благодарение на овој метод за добивање информации, може да се постигне единствена и точна скала за целата површина на ортофото. Со цел да се трансформира централната проекција во друга ортогонална, што е корисно, се користи постапката наречена исправување. Тоа е процес кој се обидува да ги поправи варијациите во падините што ги претставува теренот и степенот на наклон на фотоапаратот во однос на теренот. Доколку оваа разлика е значителна, корекцијата е задолжена за корекција на стереоскопскиот модел преку елементарни линии според нерамномерноста на теренот.

Откако ќе се добијат овие информации, на ортофото се додаваат информации за алтиметрија, мрежа за UTM и топонимија. Дериват на ортофото е ортофотоплан. Тоа е урбан сектор на кој топонимијата и некои конвенционални симболи се додаваат на решетка. Обично служи за идентификување на сите елементи на урбаниот екосистем.

Употреби на ортофото

еволуциони разлики

Може да се користи во скоро сите активности каде што се потребни воздушни фотографии и системско или редовно мапирање. Предноста на ортофото е тоа што може да постигне висока точност што овозможува монотематски студии да се вршат многу лесно. Овие студии можат да се комбинираат со други социо-економски планови во еден регион.

Друга дополнителна предност што ја нуди ортофотографијата е тоа што може да создаде основи на плочи или ленти за складирање на магнетни податоци. Благодарение на ова, можно е лесно да се состави статистичка компилација што може да ги запише сите промени што ги претрпе одредена област со текот на времето. На овој начин, можеме да имаме информации не само за тековното олеснување, туку и за промената што имаше олеснување со текот на времето.

Во многу земји се постигнати добри резултати со примена на ортофото. Вреди да се спомене дека има социоекономски планови каде има повеќе од 12.000 XNUMX ортофото во различни размери. Во Соединетите Држави, ортофото се користат за дополнување на сите мапи и добивање на повеќе информации. Може да се искористи и за добивање податоци за сопственоста на земјиштето или карактеристиките. Ортофото може да се користи за поделба на различните намени што може да ги има почвата, било да е земјоделска, шума или урбанизам, меѓу другите.

Меѓу употребите на ортофотографии наоѓаме обвинители. Дополнително, предвидена е употреба на овие информации за други цели како што се планирање и зонирање. Благодарение на фактот што може да ги надополни информациите добиени од мапите, може да се навикне подобрување на јавната безбедност и контрола на сообраќајот или, заштита од пожарна зона, помош за спроведување на законот, Има различни намени на комунални услуги, го контролира земјиштето и нејзиниот имот и за продажба на имот и планови може да се преговара благодарение на ортофото.

Опсег на природни ресурси

ортофото

Една од областите каде што употребата на ортофото е најраспространета е во природните ресурси. Ортофото се користат од центри за информации за природни ресурси, шумски компании и разни корпорации за да се добијат информации за природните ресурси. Исто така се користеше за историски развој на употребата на земјиштето, општите употреби на земјиштето и идентификацијата на посевите.

Можете да проучуваат пасишта и ливади или прават фитосанитарни истражувања на специфични култури. Многу од системите за плодоред се определуваат и со студии со употреба на ортофото. Конечно, интересно е да се види дека има апликации за проценка и предвидување на приносите на земјоделските култури, статистичката проценка на земјоделските култури, слабата експлоатација на почвата и разни студии за класификација на земјиштето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ортофото и неговата употреба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.