Што е орографија

Планински ланец

Сигурно некогаш сте чуле за орографија. Тоа е гранка на физичката географија која се фокусира на проучување како се формираат планините и какви карактеристики имаат тие. Познато е и во една од гранките на географијата со името на орологијата. Тоа е наука која се обидува темелно да истражи и проучи како се формираат и развиваат планините, ридовите и планинските масиви.

Во оваа статија можете да ги најдете сите информации што ви требаат за орографијата, што студира и колку е важна.

Што е орографија?

теорографија

Орографијата вградена на поспецифичен начин во проучувањето на геоморфологијата на теренот. Тоа е да се каже, не е ограничена на карактеристиките што може да ги има површината, како што е во случај на топографија. На пример, можете да проучите формирање на планински масив или група планински масиви. Овие формации се познати како орогенија.

Оваа гранка на физичката географија е задолжена за класифицирање на видовите релјефи или издигнувања што ги наоѓаме низ целата кора на земјата. Не само видовите релјефи, туку и облиците што може да ги добие површината, земајќи ги предвид сите надворешни фактори кои влијаат на неа. Студиите се фокусираат на опишување на сите видови планини што можеме да ги набудуваме. Секоја планина имала различен процес во своето формирање и еволуција низ историјата. Овие студии и описи се направени со употреба на картографски претстави. Благодарение на овие претстави, попознати како мапи, можно е да се визуелизираат и да научат повеќе за видот на олеснување пронајден во одреден регион.

Видови орографија

Орографска карта

Орографијата има различни начини за карактеризирање на олеснување. Ние наоѓаме различни форми како што се планини, вулкани, рамнини и долини. Исто така, во зависност од областа каде што сме во однос на морето, можеме да набудуваме различни геоморфологии, како што се карпи и плажи. Орографијата служи и за одредување на некои текови на вода, формата што ја имаат (како што се меандрите) и морфологијата на нивната уста.

Во однос на важноста на проучувањето на орографијата, можеме да забележиме дека тие се од витално значење и за географите и за владите на земјите, бидејќи тие служат за извршување на различните пристапи кон инфраструктурните работи и патиштата. Сите карактеристики на земјата се изучуваат со цел да можат да се градат згради и комуникациски патишта за проширување и урбанизација. Исто така, има важна улога во светот на земјоделството и рударството. Ова е затоа што можете да извршите важни анализи за карактеристиките на почвата и подземјето на местото за да знаете какви видови на култури можат да бидат засадени. Покрај тоа, исто така можеме да знаеме дали има подземни резерви на вода благодарение на произведените мапи со познавање на орографија.

Сето ова станува нешто основно ако сакаме правилно да ги искористиме и искористиме природните ресурси. Покрај тоа, иако се чини дека не е поврзано со него, орографијата има влијание врз климатските и еколошките промени што се случуваат на различни места. На пример, климата што може да постои во планинска област (и од аспект на врнежи и температура и режим на ветер) не е иста со климата што може да постои во крајбрежна област. Движењата на воздушните маси се под влијание на оваа орографија што генерира процес на кондензација во зависност од висината на планините. Еден аспект што е доста релевантен е висината на врвовите на различните планини. Овие врвови се одговорни за забрзување на брзината на ветровите.

Сумирајќи го сето ова, можеме да го кажеме тоа орографијата влијае на количината на врнежи, облачноста и ветровите што можат да се забележат во дадена област.

Орографија на Европа

орографија Европа

Можеме да кажеме дека Европа е еден од континентите што претставува еден од најголемите опсези на орографија. Ова значи дека постојат различни видови на олеснување низ целиот континент. Меѓу орографијата што можеме да ја откриеме имаме:

 • Алпите: Познат е како најважен орографски систем во цела Западна Европа
 • Апенини: овој планински систем во кој се наоѓа вулканот Везув, вулканот Етна, на островот Сицилија.
 • Во Европа го наоѓаме и Динамички планини и скандинавски планини.
 • Природната граница помеѓу Европа и Азија е одредена од Уралски планини.
 • Планини Кавказ. Овие планини лежат помеѓу Каспиското Море и Св Црно Море
 • Низ целата европска територија имаме големи вулкани, висорамнини и рамнини. Исто така, постојат бројни долини, речни структури и поголема количина на човечка концентрација. Меѓу најважните рамнини имаме рамнина По, северноевропска рамнина и руска рамнина.

Орографија на Шпанија

Орографија на Шпанија

Нашата земја се карактеризира со тоа што има прилично висок и планински релјеф. Системите се доста бројни и опфаќаат половина од целата територија. Овој вид на олеснување ја условува климата во Шпанија. Меѓу најважните орографии што ги имаме во нашата земја наоѓаме:

 • Пиринеите. Овој систем на планински масиви го одделува Пиринејскиот полуостров од Франција. Има огромно богатство од флора и фауна и клима според релјефот.
 • Бетик системи. Тие се највисоките планински масиви.
 • Планинскиот венец Кантабриаa.
 • Сиера Морена
 • Монтес де Толедо
 • Источен ибериски систем
 • Архипелаг, Балеарски Острови и Канарски Острови

Благодарение на фактот што Шпанија ја искапат три различни водни тела, наоѓаме широк спектар на плажи, карпи и реки. Пиринејскиот полуостров е опкружен со Атлантскиот Океан, Кантабриското Море и Средоземното Море.

Како што можете да видите, орографијата на терен е доста важна ако сакаме да го знаеме релјефот. Покрај тоа, многу од климатските карактеристики на една област се добро утврдени со нејзината орографија. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за орографијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.