Орогенеза

Формирање на планински масиви

La орогенеза е формирање на големи планини и височини на земјата преку одредени движења на тектонски плочи. Фактот дека Земјата се врти значи дека таа делува како еден вид живо суштество и дека исто така претрпува трансформации како живи суштества. Начинот на кој ги изразува промените во теренот и изгледот на литосферата е преку земјотреси. Преку движењето на тектонските плочи во земјината кора, се формираат нови планини со процесот наречен орогенеза.

Дали сакате да дознаете повеќе за орогенезата и нејзините типови? Ние ви кажуваме сè.

Механизам на орогенеза

Движење на тектонските плочи

Бидејќи Земјата нема бр modus operandi забрзано, да речеме, мора да имаме предвид дека неговиот момент на дејствување не е од човечка скала. со оглед на геолошко време можеме да го кажеме тоа орогеноста е прилично бавен процес кој се јавува хоризонтално. Тоа е движење на потенките слоеви на површината на Земјата во кое теренот се скратува или издолжува, во зависност од видот на движењето.

Во некои случаи, нема ниту издолжување, ниту скратување, туку само деформација. Во овие случаи, тектонските плочи се движат во смолкнување и немаат конвергентно или дивергентно движење. Механизмот на орогенеза е исто така признат како еден вид подмладување за планинските масиви и планините што постојат на континентите.

Како што знаеме, по минувањето на илјадници години, планините се влошуваат и ги губат своите врвови поради постојаната ерозија на ветерот, дождот, снегот и различните видови на атмосферски влијанија и геолошки агенси. Затоа, единствениот начин на кој земјата треба да ја подмлади својата површина е преку орогеноста или формирање на нови планини или планински масиви.

Името на орогенезата потекнува од множеството „злато“ што значи планина и „генеза“ што се дефинира како потекло или создавање.

Како се произведува?

Хималајска формација

Бидејќи тоа е многу бавен процес и минуваат илјадници години, се јавуваат различни фази низ кои се одвива орогенезата. Ајде да ја видиме секоја од нив:

 • Преклопување На површината на земјата има помеки материјали кои можат да се обликуваат и да се судрат едни со други. За време на овие набори, теренот почнува да се менува. Може да се забележи при формирање на мали ридови.
 • Неуспех. Како што се судираат наборите на помеки материјали, доаѓа време кога се судираат потешки материјали. Тогаш се кршат наборите што се формирале.
 • Нафрли Ова е последната фаза во која целиот материјал е вратен во првобитната положба.

За време на еволуцијата на орогеноста, понекогаш се формираат вулкански ерупции. На пример, ова е она што се случи во случајот со Андите. Ако орогенот што се формира е механички или судир, помалку е веројатно дека ќе се појават вулкани. Меѓутоа, ако орогенот е термички, да. Во оние на судир, просторите се формираат полни со набори и области на задебелување. Ова се случува затоа што една континентална плоча завршува на друга. Јасно можеме да го видиме на Алпите.

Како резултат на овие процеси, се формираат издолжени структури кои имаат мали испакнатини налик на лак. Овие лакови имаат име орогени ремени. Лесно се идентификуваат бидејќи имаат форма на истегнати парчиња и имаат позиција паралелна со карпите. По целата должина, ремените се поврзани со просторите каде што се течат тектонските плочи. Тука се формираат вулкани.

Видови на орогенеза

плочи и планинско формирање

Орогенезата е процес што може да се одвива на неколку начини:

 • Симетрична орогенеза: се јавува кога две континентални плочи се компресираат во вдлабнатина на земјината кора. Оваа орогенија може да се види во реалноста на Пиринеите, Алпите и на Хималаи.
 • Асиметрична орогенеза: во овој случај, таа е формирана затоа што континентална плоча се судира со друга океанска. Кога тоа ќе се случи, седиментите се превиткуваат и се акумулираат во зоните на зафаќање. Затоа, доминираат субдуктивите на океанската плоча и континенталната. Пример за овој вид орогенеза се карпести планини и Андите.

Орогенијата од алпски тип е дел од терцијалниот период. Во оваа формација се создадени планински масиви како Пиринеите, Кантабриските планини и Алпите. Ако продолжиме да ги поврзуваме линиите што ги создадоа овие планински масиви, можеме да продолжиме кон Исток поврзувајќи ги Алпите со Кавказ и поврзувајќи се со Хималаите. Без понатаму, шпанските планински масиви како што е Бетика се формираат со алпска орогенеза. Во Америка ги имаме Андите и Карпестите Планини.

Друг вид орогенија е Херцинија. Се проценува дека тоа започнало да се случува пред 300 милиони години. Во различни делови на светот, тоа имаше важно влијание врз преклопувањето на Каледонија, зафаќајќи голем дел од Европа, Тасманија, Северна Америка и Апалаците.

Конечно, каледонската орогенија е онаа што се одвива со поместувањето на тектонските плочи што се случија пред 400 години. Во ова преклопување се формираше каледонскиот ланец и остатоците од него сè уште може да се видат во Канада, Северна Азија, Австралија и Шкотска.

Како орогеноста влијае на околината

Ридови и набори

Формирањето на планини и планински масиви влијае на трансформацијата на животната средина на геолошко ниво. Како што се менува олеснувањето, видовите мора да се прилагодат на новите средини и да ги модифицираат моделите на преживување. Сето ова е комплициран еволутивен процес за учење на луѓето, имајќи предвид дека нашето време на Земјата е многу кратко. Averageивееме само околу 100 години во просек, така што не можеме да видиме ништо, но ништо од промените што постојат. Единственото нешто што можеме да ги забележиме земјотресите што произлегуваат од овие движења на Земјините плочи, но не можеме да го цениме поместувањето на плочите секоја година. Знаеме дека тие се движат неколку сантиметри годишно, нешто незначително за човечката скала.

Со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за орогенезата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.