оптичка рефракција

оптичка рефракција

La оптичка рефракција Тоа е феномен кој се јавува кога светлината паѓа косо на површината на одвојување на два медиума, па светлината ја менува насоката и брзината. Широко се користи во оптиката и физиката, како и во астрономијата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за оптичката рефракција, нејзините карактеристики и важност.

Што е оптичка рефракција

примери за оптичка рефракција

Оптичката рефракција се однесува на пренесување на светлосните бранови од еден материјал во друг медиум за време на процесот на ширење, а потоа нивната насока и брзина веднаш се менуваат. Тоа е процес поврзан со рефлексијата на светлината и може да се манифестира истовремено.

Светлината може да патува во материјални медиуми како што се вакуум, вода, воздух, дијаманти, стакло, кварц, глицерин и разни проѕирни или проѕирни материјали. Во секој медиум, светлината патува со различни брзини.

На пример, светлината се прекршува кога патува од воздух во вода, каде што се менуваат аголот и брзината на патувањето. Следниве елементи учествуваат во секој феномен на прекршување на светлината:

 • инцидентна молња: зракот што допира до површината помеѓу двата медиума.
 • прекршен зрак: Светлосен зрак што се свиткува кога бранот патува низ површината.
 • нормално: Имагинарна линија нормална на површината, воспоставена од точката каде што се спојуваат два зраци.
 • Агол на инциденца: Аголот помеѓу упадниот зрак и нормалата.
 • агол на прекршување: Аголот помеѓу прекршениот зрак и нормалата.

Феномен на оптичка рефракција

gafas

Кога светлината паѓа на површина која одвојува два медиума, како на пр воздух и вода, дел од упадната светлина се рефлектира, додека друг дел се прекршува и поминува низ втората средина.

Додека феноменот на прекршување примарно се однесува на светлосните бранови, концептите се однесуваат на кој било бран, вклучувајќи ги и звучните и електромагнетните бранови.

Законите заклучени од Хајгенс кои управуваат со движењето на сите бранови се исполнети:

 • Инцидентот, рефлектираните и прекршените зраци лежат во истата рамнина.
 • Аголот на пад и аголот на рефлексија се еднакви., разбирајќи ги аглите формирани од упадниот зрак и рефлектираниот зрак, соодветно, нормално на површината за одвојување нацртана во точката на инциденца.

Брзината на светлината зависи од медиумот низ кој таа се движи, за па колку е материјалот погуст, толку е помала брзината на светлината и обратно. Значи, кога светлината патува од помалку густа средина (воздух) до погуста средина (стакло), светлосните зраци се прекршуваат блиску до нормалата, така што аголот на прекршување ќе биде помал од аголот на инциденца.

Слично на тоа, ако зрак светлина помине од погуста средина на помалку густа средина, ќе се прекршат далеку од нормалното, така што аголот на пад ќе биде помал од аголот на прекршување.

Значајност

Веќе споменавме дека оптичкото прекршување е физички феномен кој се јавува кога светлината поминува од една средина во друга со различна густина. Овој феномен е од големо значење во нашиот секојдневен живот и во различни области на науката и технологијата.

Еден од најчестите примери на оптичка рефракција е формирањето на виножита. Кога сончевата светлина поминува низ капките вода во атмосферата, светлината се прекршува и се расфрла на различни бранови должини, со што се создава спектарот на бои што го гледаме во виножитата. Овој феномен се користи и во оптиката на леќите и во производството на оптички инструменти, како што се леќите за фотоапарат, микроскопи и телескопи.

Покрај тоа, оптичката рефракција е фундаментална во корекција на човечкиот вид. Кога светлината влегува во нашето око, таа се прекршува преку рожницата и леќата за да формира слика на мрежницата. Ако окото правилно не ја прекршува светлината, тоа може да предизвика проблеми со видот како што се кратковидост, далекувидост и астигматизам. Контактните леќи ги коригираат овие проблеми со рефракција и овозможуваат светлината правилно да се прекрши во окото.

Во индустријата, оптичката рефракција се користи за производство на транспарентни материјали и мерење на концентрацијата на растворите. Во медицината, оптичката рефракција се користи за мерење на густината и прекршувањето на биолошките ткива, овозможувајќи рано откривање на болести.

Без оптичка рефракција, сликање, корекција на видот, производство на леќи и други оптички инструменти, откривање болести и многу други научни и технолошки достигнувања кои го подобруваат квалитетот на нашиот живот не би биле возможни.

Примери за оптичка рефракција

употреба на леќи

Некои вообичаени примери на оптичка рефракција може да се најдат во следниве феномени:

 • Лажичка во шолја: Кога ќе ставиме лажичка во шолја чај, можеме да видиме како се распаѓа. Тоа е ефектот на прекршување на светлината што ја создава оваа оптичка илузија. Истата појава се јавува кога ќе ставиме молив или сламка во водата. Овие заоблени илузии се создаваат поради прекршувањето на светлината.
 • Виножито: Виножитата се предизвикани од прекршувањето на светлината додека минува низ ситни капки вода суспендирани во атмосферата. Како што светлината влегува во оваа област, таа се распаѓа и создава шарени ефекти.
 • сончев ореол: Ова е феномен налик на виножито што се јавува во одредени делови од земјината топка или под многу специфични атмосферски услови. Ова се создава кога честичките мраз се акумулираат во тропосферата, ја прекршуваат светлината и ја разбиваат, што овозможува да се разликуваат обоените прстени околу изворите на светлина.
 • Светлината се прекршува во дијамант: Дијамантите исто така ја прекршуваат светлината, делејќи ја на повеќе бои.
 • Очила и лупа: Лупата и леќите што ги користиме се засноваат на принципот на прекршување на светлината, бидејќи тие треба да ја доловат светлината и да ја искриват сликата за да може да се толкува со голо око.
 • сонце во морето: Можеме да видиме како сончевата светлина го менува аголот и брзината и се распрснува додека поминува низ површината и излегува во морето.
 • Светло низ витраж: Прекршувањето на светлината се јавува и преку стакло или кристал, кој ја филтрира светлината и ја дифузира во околината.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за оптичкото повлекување и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.