Она што секој треба да го знае за пустинската клима

DESIERTO

Кога мислиме на пустиниНормално, на памет доаѓаат дините на пустината Сахара, или пејзажот што може да се види во некои делови на Мексико. И на двете места, секако е многу топло преку ден, но навечер температурата драстично опаѓа.

За да дознаете зошто, ве поканувам да ја прочитате оваа статија што ја подготвивме за различни работи за кои todo el mundo треба да знаете за климата во пустината.

Има ладни пустини

Да, ако мислевте дека има само пустини каде што има многу, многу топлина, не сте биле во право. На планетата Земја има и други во кои мора да носите, да или да, термичка топла облека, особено ако сте ладна личност како мене, дека кога температурата паѓа под 10ºC ќе ви треба добра јакна.

Овие пустини се поделени на две: на ладно, кои се Гоби (Монголија и Кина), Тибет, сливот на Големата Невада и Пуната; и поларен, кои како што покажува и неговото име, се наоѓаат кај Полјаците. Просечната температура на годината е околу -2 ° C во случај на ладни пустини, и -5 ° C во поларни пустини.

Има живот во пустините

Многу малку, но има. Се разбира, тие обично не се наоѓаат во средината на пустината, туку во областите во близина на водата. Меѓу животните наоѓаме скорпии, На камили, На бобкат, На којот, на змија ratвечарка, бранови пустински желки; и на растенијата имаме многу видови на Багремот, како A. tortilis, the баобаб (Адансонија) или Пустинска роза (Adenium obesum).

Ноќе е многу студено во пустините

Ова е така затоа што, во отсуство на вегетација и облаци, во текот на денот почвата зачувува брзо загревање, но навечер се губи исто толку брзо. Така, температурата може дури и да падне под 0ºC.

Пустина Мерзуга

Пустините се неверојатни места, не мислите ли? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Стела марис дарлан dijo

    Да, би сакал да знам како е 24-часовен ден во најтоплата пустина. Утро, попладне и ноќ. Ви благодарам!! Добијте илјада свети благослови од Добриот Отец Бог !!!