Сè што треба да знаете за олигоценот

Олигоцен

За време на Кенозојска ера Имаше различни промени на планетата и на ниво на геологија и флора и фауна. Денес ќе разговараме за третата епоха што го сочинуваше кенозојот. Тоа е за Олигоцен. Олигоценот се протегал од пред околу 33.9 милиони години пред околу 23 милиони години. Во сите овие години нашата планета претрпе забележителни промени. Овие промени се причина за прераспределба на живите суштества, и на растенијата и на животните. Покрај тоа, климата играла фундаментална улога за време на процесот на промени кај живите суштества бидејќи создала некои услови за одредени животни или растенија да можат да напредуваат повеќе, а други да не можат да преживеат. На овој начин, се воспостави нова форма на природна селекција.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за олигоценот.

клучните карактеристики

Олигоцен животни

Олигоценот е време кое отсекогаш ги воодушевувало сите специјалисти кои се фокусираат на проучување на геолошко време. Сите оние кои поминаа доволно време да научат за скриените аспекти на различните геолошки фази на планетата, останаа со фасцинантните работи што и се случија на нашата планета за време на олигоценот.

Ова е време кое трае во просек 11 милиони години. За тоа време, континентите се преуредени благодарение на движењето на континенталните плочи. Ова движење предизвика континентите да заземаат позиции слични на оние што ги окупираат денес. Олигоценот е исто така познат како ера на цицачи. И тоа е дека тоа е група на животни кои би можеле да доживеат поголема диверзификација и разновидност во ова време. Во овој период од 11 милиони години се појавуваат поделби на цицачи, како што се глодари или кучиња.

Во однос на геологијата на олигоценот тоа беше време на значителна геолошка и орогена активност. Можеме да видиме дека фрагментацијата на супер континентот Пангеа продолжи и многу од нејзините фрагменти беа раселени за да заземат позиција слична на оние што ги имаат денес. Во тоа време се случија два големи орогени процеси: Ларамидната орогенија и алпската орогенија.

Геологија на олигоцен

Ценозојска геологија

Oneе ги поминеме сите карактеристики на Олигоценот една по една. Започнуваме со геологија. Фрагментација на супер континентот познат како Пангеа стануваше сè поизразено кога фрагментот што одговара на Јужна Америка беше одделен. Ова поместување на континентот предизвика бавно движење кон запад со цел да се сретнеме со Северна Америка и да го формираме она што денес го знаеме како американски континент во целост.

Антарктикот го продолжи своето одвојување од останатите континенти, а ледената покривка се продлабочуваше кога се повеќе се приближуваше до Јужниот пол. Постојат многу специјалисти кои негираат различни заклучоци, како на пример, во тоа време плочката што одговара на африканскиот континент се судри со Евроазија, а исто така и со фрагментот што сега го знаеме како Индија.

На крајот на олигоценот, сите копнени маси веќе беа во позиција прилично слична на онаа што ја имаме денес. Истото важи и за океаните. Океаните биле распоредени на таков начин што имало неколку океани кои ги одделувале денешните континенти. Меѓу овие океани можеме да ги споменеме Тихиот Океан, Атлантскиот Океан и Индискиот.

Клима за олигоцен

Елига на олигоцен

Што се однесува до климата Олигоцен, условите беа прилично екстремни. Се карактеризираше главно со многу ниски температури. За сето ова време, и Антарктикот и Гренланд останаа покриени со мраз и сè повеќе се зголемуваат. Исто така, кога Антарктикот беше целосно одделен од Јужна Америка, тоа предизвика различни морски струи да кружат целосно околу неа. Една од овие океански струи е Циркумполарниот Антарктик. Оваа морска струја се смета за една од најважните, бидејќи била одговорна за покривање на целиот континент на Антарктикот со мраз и формирање на глечери.

Намалувањето на глобалната температура предизвика последици во модификацијата на некои екосистеми. Доминантноста на вегетацијата беше зимзелени и листопадни шуми. Овие дрвја биле во можност да ги преживеат овие екстремни средини затоа што се во состојба да преживеат на ниски температури.

Флора и фауна

Развој на влекачи

Целиот живот станува се повеќе и повеќе разновиден и кај растенијата и кај животните. И покрај фактот дека климатските услови не беа целосно поволни, организмите беа во можност да се прилагодат на овие услови и да преживеат.

Прво да разговараме за флората. Олигоценската флора се карактеризира со фактот дека ангиоспермите можат да започнат да се шират низ голем број живеалишта. Овие растенија дури ја достигнаа доминацијата што ја имаат денес. За сето ова време можеше да се забележи намалување на тропските шуми како резултат на падот на глобалните температури. Овие тропски шуми беа заменети со тревни растенија и пасишта кои беа прилагодени на поекстремни температурни услови. Овие пасишта и тревни растенија се шират низ сите континенти.

И, тоа е дека тревните растенија имале голем еволутивен успех благодарение на прилагодувањето на сопствените карактеристики во растот. Овие растенија имаат континуирана стапка на раст што никогаш не запира. Покрај тоа, овие видови на растенија морале да се соочат со дејството на разни животни, како што се пашарите кои се хранат со нив. Така може да развијат различни прилагодливи капацитети за да можат да преживеат во овие средини, па дури и да воспостават симбиотска врска со други животни. И, тоа е што многу животни им помогнаа да ги рашират семето преку измет.

Во ова време исто така Беа развиени растенија од типот мешунки, како што се гравот.

Во однос на фауната, постојат многу групи животни кои беа во можност да ја диверзифицираат и да ја зголемат својата област на дистрибуција. И покрај климатските услови во кои се пронајдени, многу групи животни како птици, влекачи и цицачи ја зголемија нивната дистрибуција.

Имаше птици и влекачи, иако најголемата слава ја имаа цицачите. Важно е да се напомене дека кенозоикот се смета за ера на цицачи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за олигоценот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.