Око пустината Сахара

око на пустината Сахара

Знаеме дека нашата планета е полна со куриозитети и места кои се надвор од фикцијата. Едно од местата што привлекува големо внимание на научниците е око на пустината Сахара. Тоа е област во центарот на пустината што може да се види од вселената во форма на око.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што е познато за окото на пустината Сахара, неговото потекло и карактеристики.

Окото на пустината Сахара

пустината Сахара око од небото

Позната во светот како „Окото на Сахара“ или „Окото на бикот“, структурата Ричат е љубопитна географска карактеристика пронајдена во пустината Сахара во близина на градот Удане, Мавританија, Африка. Да се ​​разјасни, обликот на „окото“ може целосно да се цени само од вселената.

Структурата со дијаметар од 50 километри, направена од линии во облик на спирала, беше откриена во летото 1965 година од астронаутите на НАСА Џејмс Мекдивит и Едвард Вајт за време на вселенската мисија наречена Близнаци 4.

Потеклото на Окото на Сахара е неизвесно. Првата хипотеза сугерираше дека тоа се должи на ударот на метеорит, што би ја објаснило неговата кружна форма. Сепак, неодамнешните истражувања сугерираат дека можеби станува збор за симетрична структура на антиклинална купола формирана од ерозија во текот на милиони години.

Окото на Сахара е единствено во светот затоа што е среде пустина без ништо околу него.Во центарот на окото се протерозоични карпи (од 2.500 милијарди до 542 милиони години). Однадвор од структурата, карпите датираат од периодот на Ордовиција (почнувајќи пред околу 485 милиони години и завршувајќи пред околу 444 милиони години).

Најмладите формации се во најоддалечениот радиус, додека најстарите формации се во центарот на куполата. Низ регионот има неколку видови карпи како што се вулкански риолит, магматска карпа, карбонатит и кимберлит.

Потекло на окото од пустината Сахара

мистериите на Сахара

Окото на Сахара гледа директно во вселената. Има пречник од околу 50.000 метри, а географите и астрономите се согласуваат дека станува збор за „чудна“ геолошка формација. Некои научници веруваат дека настанал по судирот на џиновски астероид. Меѓутоа, други веруваат дека тоа има врска со ерозијата на куполата од ветрот.

Сместено во северозападниот дел на Мавританија, на западниот крај на Африка, она што е навистина неверојатно е тоа што внатре има концентрични кругови. Засега тоа е познато за аномалиите на кората.

Се шпекулира дека обемот на Окото на Сахара ја означува трагата на антички изгубен град. Други, верни на теоријата на заговор, потврдуваат дека е дел од џиновска вонземска структура. Во отсуство на цврсти докази, сите овие хипотези се префрлени во доменот на псевдонаучните шпекулации.

Всушност, Официјалното име на оваа земја е „Структура на Ричат“. Неговото постоење е документирано од 1960-тите, кога астронаутите од експедицијата на НАСА Gemini го користеле како референтна точка. Во тоа време, сè уште се сметаше дека е производ на џиновски удар на астероид.

Меѓутоа, денес имаме други податоци: „Се верува дека кружната геолошка карактеристика е резултат на подигната купола (која геолозите ја класифицирале како засводен антиклинал) која еродирала, изложувајќи ги рамните карпести формации“, забележала истата вселенска агенција. Земањето примероци од талог во областа покажува дека тој настанал пред околу 542 милиони години. Според IFL Science, ова би го сместило во доцната протерозојска ера, кога се случил процес наречен преклопување во кој „тектонските сили ја компресирале седиментната карпа“. Така се формирала симетричната антиклинала, со што станала кружна.

Од каде потекнуваат боите на структурите?

чудно геолошко место

Окото на Сахара е нашироко проучувано од различни гранки на науката. Всушност, една студија од 2014 година објавена во Африканскиот журнал за геонауки го покажа тоа Структурата Ричат не е производ на тектониката на плочите. Наместо тоа, истражувачите веруваат дека куполата била поттикната од присуството на стопена вулканска карпа.

Научниците објаснуваат дека пред да еродира, се формирале прстените кои денес можат да се видат на површината. Поради староста на кругот, тој можеби бил производ на распадот на Пангеа: суперконтинентот што доведе до сегашната дистрибуција на Земјата.

Што се однесува до обрасците на боите што може да се видат на површината на структурата, истражувачите се согласуваат дека тоа е поврзано со видот на карпата што настанала од ерозија. Меѓу нив се издвојуваат ситнозрнест риолит и крупнозрнест габро, кои претрпеле хидротермална промена. Затоа, Окото на Сахара нема унифициран „ирис“.

Зошто се поврзува со изгубениот град Атлантида?

Овој митски остров се појавува во текстовите на познатиот грчки филозоф Платон и е опишан како неизмерна воена сила која постоела илјадници години пред постоењето на Солон, атинскиот законодавец, според овој филозоф Солон е изворот на историјата.

Имајќи ги предвид пишувањата на Платон на оваа тема, Не е ни чудо што многумина веруваат дека ова „око“ е од друг свет и можеби има врска со крајот на милиони Атлантијци. Една од причините зошто окото не е откриено толку долго е тоа што се наоѓа на едно од најнегостопримливите места на Земјата.

Колку и да беше епско и восхитувачки приказот на Атлантида на Платон, многумина веруваат дека тој само ја изгребал површината. Платон ја опиша Атлантида како огромни концентрични кругови кои наизменично се менуваат помеѓу копно и вода, слично на „Окото на Сахара“ што го гледаме денес. Ова би била богата утописка цивилизација која ги поставила темелите на атинскиот модел на демократија, општество богато со злато, сребро, бакар и други благородни метали и скапоцени камења.

Нивниот водач, Атлантида, тој ќе беше лидер во академијата, архитектурата, земјоделството, технологијата, различноста и духовното зајакнување, неговата поморска и воена моќ беше неспоредлива во овие аспекти, кралевите на Атлантида владеат со екстремен авторитет.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за окото на пустината Сахара и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.