Океански струи

Океански струи низ целиот свет

Кога зборуваме за океански струи Ние не се однесуваме на оние хоризонтални движења на водите што припаѓаат на океаните или на големите мориња. Нормално, тие се мерат според брзината што ќе се движат и обично се користат m / s или јазли. Студијата за океанските струи е важна со цел да се разбере климата на планетата и транспортот на енергија од една до друга област. Мора да знаете дека овие движења на водата се водени од фактори како што се ветерот, варијациите на густината на водата и плимата и осеката.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за океанските струи, нивната динамика и нивните главни карактеристики.

Фактори на океанските струи

За да постојат океански струи, мора да дејствуваат неколку фактори, кои се тие што ги тераат да се движат со одредена брзина. Овие водни транспорти помагаат и на миграциите на животните, на транспортот на енергија од една до друга област и на регулацијата на климата на планетата. Меѓу факторите што ги откриваме, а кои се одредувачки фактори за потеклото на океанските струи се следниве: ветер, варијација на густина на вода и плима и осека.

Ветерот е тој што ги придвижува овие океански струи да се движат од една во друга област. За да се случи ова, ветерот мора да биде близу до површината на океанот и да има доволно сила за да може да ги вози струите што ја циркулираат водата низ океанските сливови. Варијациите во густината на водата се должат главно на соленоста на регионите. Движењето на струите на водата како резултат на промените во густината на водата е познато како циркулација на термохалин. Ова колоквијално е познато како подвижна лента на океанот. И, тука е да видиме дека струите се водат од разликите во густината на водата како резултат на температурните варијации, така и на варијациите на соленоста во регионите.

Знаеме дека не е исто да се споредуваат водите на океаните според нивната област. Соленоста предизвикува промена во движењето на водата. Мора да се земе предвид дека струите што се водат под разликите во густината се јавуваат на пониски и подлабоки нивоа. Тие прават водата да се движи многу побавно од плимните струи на брановите на ветерот. Тоа е, нема да видиме силен оток за едноставниот факт дека водите имаат различна густина.

Конечно имаме плима и осека. Овие плими и осеки се зголемувања и падови на нивото на водата во зависност од движењето на Месечината. Ова поместување на водите генерира моќни струи особено во близина на крајбрежјето. Нормално, на овие движења на водата влијаат и глобалната клима. Ова се должи на фактот дека циркулациите на водата со потопли температури се гледаат од областите на екваторот до другите постудени области во близина на половите.

Ефектот Кориолис

Еден од ефектите за кој се знае дека е еден од главните двигатели на океанските струи е ефектот Кориолис. Иако не е фактор на движење како другите што ги именувавме, мора да се земе предвид неговата изведба. Е за фактор на движење што се јавува како последица на ротацијата на Земјата. Ова предизвикува ротирање на океанските води и течење кон различни региони и насоки според географската локација.

Движењето произведено од портата Кориолис нема да биде исто во сите региони на планетата. Во областите подалеку од екваторот, движењето на океанските струи како резултат на овој ефект е многу побавно. Сепак, во најблиските области водите се вртат побрзо. Затоа, можеме да заклучиме дека ефектот Кориолис е одговорен за отклонување на океанските струи надесно во северната хемисфера и лево во јужната хемисфера. Отстапувањето станува поголемо кога се приближуваат до половите и е нула на екваторот.

Видови океански струи

океански струи

Постојат различни видови на океански струи според некои главни карактеристики. Ајде да видиме кои се тие:

Крајбрежни струи

Тие се оние што течат паралелно со крајбрежјето. Тие обично не ја надминуваат брзината на јазол, иако е можно таа да ја надминува оваа брзина се додека гледаме во зоната на отекување. Нормално, интензитетот на овие крајбрежни струи се намалува далеку од крајбрежјето. Тие можат да се претстават опасност за пливачите и нуркачите кои влегуваат во области со карпести области.

Рипува струи

Тие се познати и како повратни струи. Овие струи се познати бидејќи морето се обидува да го најде своето ниво. Овие струи можат да рСтартувајте растојанија од 25 метри до еден километар во зависност од јачината на брановите. Колку се поголеми топчињата близу брегот, толку се поголеми струите на рипување. Мора да се земе предвид дека силата на оваа струја е посилна за време на смиреноста на брановите.

Повратната струја се формира со неправилно кршење на брановите долж нејзиниот гребен. Ние мора да знаеме дека брановите пред да се скршат имаат многу енергија на движење. Поради оваа причина, оваа енергија се враќа во морето преку канал формиран од континуираното движење на брановите.

Струи на ветер

Тие се оние кои се познати и под името на површинските струи. Во овој случај, ветерот е одговорен за дување на површинските слоеви на водата за да ги придвижи кон одредена насока. Нормално, брзината на струењето на ветерот го губи интензитетот, толку е поголемо поминато растојание. Исто така тие губат интензитет со зголемувањето на длабочината. Ова е затоа што ветерот врши толку многу сила во длабоките области. Ветерот ја прави работата доволно силна за да може да влијае на движењата на океаните низ целиот свет.

Брзината на струите на ветерот зависи од постојаноста, времетраењето на ветровите и интензитетот.

Конвекциски струи

Тие се оние кои се делумно управувани од ветровите, иако нивната главна карактеристика е варијацијата на температурите на водата. Ова е исто што се случува со струењата на конвекцијата во мантијата на Земјата. Кога има разлика во температурите, има движење за да се балансира температурата и тие се дистрибуираат поинаку.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за океанските струи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.