Океански ровови

морски ровови

Отсекогаш се зборувало дека дното на океанот е мистерија за луѓето со оглед на големата длабочина и тешкотија да го проучат. На океански ровови тие се бездни на морското дно. Неговото формирање е резултат на активноста на тектонските плочи кои кога едната се спојува се турка под другата. На овој начин се формира она што е познато како долга и тесна депресија во облик на V, која достигнува до длабочините на океанот. Некои од најголемите океански ровови достигнуваат длабочина од околу 10 километри под нивото на морето.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за океанските ровови и нивните главни карактеристики.

клучните карактеристики

океански ровови

Најдлабокиот океански ров е Маријана ровот лоциран во близина на морските острови со должина поголема од 2,542 километри. Огромното мнозинство од овие гробници се наоѓаат во Тихиот океан, поточно во областа наречена Огнен прстен. Во оваа јама е Амбисот на Челинџер што го има длабочина од 10.911 метри во најдлабокиот дел. Се смета за максимална длабочина што ја достигнува океанот. Тоа значи дека ако го споредиме ровот Маријана со Монт Еверест, тој е длабок 2.000 метри.

Меѓу главните карактеристики што ги имаат сите океански ровови, откриваме висок притисок и недостаток на сончева светлина. Во скоро сите ровови има голема количина на притисок што го врши водата на длабочина. Исто така, мора да се земе предвид дека сончевата светлина не достигнува тука и, според тоа, температурите исто така паѓаат многу. Токму овие карактеристики ги прават гробовите да станат едно од најуникатните живеалишта на целата планета.

Формирање на океански ровови

длабочина на океанските ровови

Тектонските плочи се причина за формирање на океански ровови. Тие се формираат главно со субдукција. Субдукција е геофизички процес во кој две или повеќе тектонски плочи се спојуваат едни на други. Нормално, најстарата и најгуста тектонска плоча е онаа што се турка под полесната плоча. Ова движење на плочата предизвикува дното на океанот на надворешната кора да се искривува во падина. Обично оваа депресија што се формира е во форма на V. Така се формираат океанските ровови.

Toе одиме подлабоко знаејќи кои се зоните на субдукција.

Зона на задушување

Кога е на работ на густа тектонска плоча со друг помалку густ раб, плочата со поголема густина се наведнува надолу. Местото каде погустата плоча што се одзема е позната како зона на субдукција. Овој процес ги прави работите геолошки и динамични елементи. Многу од овие океански ровови се одговорни за бројни земјотреси на море. И тоа е дека во субдукцијата една плоча од друга генерира прилично силна сила на триење. Тие обично се епицентар на големи земјотреси и некои од најдлабоките земјотреси што се забележани.

Овие работи исто така можат да се формираат со зона на субдукција која опфаќа континентална кора и океанска кора. Познато е дека континенталната кора секогаш плови повеќе од океанската, па затоа таа секогаш ќе се субдуктира. Најпознатите океански работи се резултат на оваа граница помеѓу конвергирачките плочи. Ретко кога се формира океански ров кога ќе се спојат две континентални плочи.

Важноста на океанските ровови

Човечките суштества отсекогаш изјавувале дека океанските ровови се од голема важност. Знаењето за неговата внатрешност е многу ограничено на животот на голема длабочина. Исто така, до оддалечената локација на неговото постоење. Сепак, научниците ја знаат основната улога што ја играат во нашите животи. Голем дел од физичките активности се одвиваат во зоните на субдукција. Ова може да има разорно влијание врз крајбрежните заедници и глобалната економија. Има повеќе што да се види од земјотресите произведени на морското дно во зоната на задушување Тие беа одговорни за цунамито во Јапонија во 2011 година.

Научниците ги проучуваат одликите и животот во океанските ровови за подобро да ја разберат нашата планета. И тоа е дека постојат бројни начини на прилагодување на различни организми до морските длабочини. Многу од адаптациите можат да бидат екстраполирани со цел да се постигне технолошки и биолошки напредок да има подобрувања во медицината. Благодарение на бројните научни студии, можно е подобро да се разбере обликот на организмите и да се прилагоди на суровиот живот на овие средини. Познавањето на оваа форма на адаптација може да помогне да се разберат и други области на истражување од третмани со дијабетес до подобрување на детергентот.

Друга истрага спроведена во врска со океанските ровови е откривањето на микробите. Ова микроб има свое живеалиште во хидротермалните отвори во длабокото море. Благодарение на постоењето на овие микроби, откриено е дека тие имаат потенцијал како нови форми на антибиотици и лекови за спречување на рак. Сите овие откритија и истраги се оние што ги прават океанските ровови од голема важност.

Можете исто така да нè известите за да знаеме клучот за разбирање на потеклото на животот во океанот. Генетиката на организмите служи за да може да се знае историјата за тоа како животот се проширил од екосистемите изолирани како овие работи на земјата преку океанот. Некои понови откритија укажуваат на тоа дека во јамите се откриени големи количини на акумулирана материја од јаглерод. Ова значи дека сите овие региони можат да играат значајна улога во климата на планетата Земја.

Флора и фауна

живот на морското дно

Бидејќи овие места се најнепријателските живеалишта на земјата, животот е редок. Постои притисок 1000 пати поголем од оној на површината и температура малку над замрзнувањето. Сонцето не продира во океанските ровови, поради што е невозможна фотосинтезата. Организмите што живеат тука беа во можност да еволуираат со исклучителни адаптации за да можат да живеат во овие ладни и темни кањони.

Без фотосинтеза, сите овие заедници имаат морска снег како главна храна. Тоа е пад на органскиот материјал од височините во колоната вода. Главно се состои од отпад како измет и остатоци од мртви организми како што се риби и алги. Друг извор на хранливи материи не доаѓа од фотосинтеза, но хемосинтеза. Тоа е процес во кој организмите како што се бактериите ги претвораат хемиските соединенија во органски хранливи материи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за океанските ровови и нивната важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.