Океански гребен: потекло, карактеристики и динамика

Подводни гребени

Ако студирате геологија, сигурно сте чуле за тоа океански гребен. Неговиот концепт е објаснет во малку сложен контекст. Припаѓа на теориите за формирање на земјиште, како што е тектониката на плочите. Токму овие теории го поддржуваат потеклото на океанските гребени.

И тоа е дека океанскиот гребен не е ништо повеќе од подводен планински венец формиран од поместување на тектонски плочи. Дали сакате да го знаете потеклото, карактеристиките и видовите на океански гребени што постојат на нашата планета?

Карактеристики и потекло на океанскиот гребен

Динамика на океански гребен

Кога неколку океански сртови се формираат под океаните, под морето се формираат вистински планински системи. Најголемите подводни планински масиви во светот се протега на растојание од 60.000 XNUMX километри. Океанските гребени се одделени со океанските сливови.

Неговото потекло е дадено со движењето на тектонските плочи кои ја формираат земјината кора. Талозите што се акумулираат во подморските планински масиви се најмалку десет пати подебели од оние на копното. Ова ја покренува теоријата на геосинклин. Тоа е теоријата што потврдува дека континенталната кора расте благодарение на прогресивните и масивни акумулации кои потекнуваат од античките и преклопените геосинклини. Со текот на времето тие се зацврстуваат и се консолидираат во тековни плочи.

Структура на грбната

Издигнете океан денес

Огромното мнозинство од овие подводни планински масиви може да достигне мерка во висина од 2000 до 3000 метри. Тие обично имаат груб релјеф, со широки падини и многу изразени гребени. Кога овие гребени имаат длабок расцеп се нарекува долина или расцеп на тонење. Бројни плитки земјотреси и вулкански ерупции се јавуваат во расцепи во кои се ослободуваат големи количини на базалт.

Базалтите даваат форма на целото морско дно. На страните на гребенот, дебелината на вулканската кора и дебелината на седиментите се зголемуваат. Постојат и подводни вулкани, но тие се расфрлани и осамени. Не мора да мора да бидете во раздор.

Гребите на гребените може да се најдат странично раселени по пообемни протегања кои одговараат на зоните на фрактури. Кога ќе сретнеме граница помеѓу две плочи, топла, стопена лава се издига на површината. Откако ќе пристигне, се лади и се зацврстува, додека најстарата кора се одделува од двете страни на гребенот.

Ова е секогаш лизгање. Доказ за тоа е дека движењето на океанските гребени е измерено на некои точки од Атлантикот. Евидентирани се поместувања до два сантиметри годишно. Од друга страна, во источниот дел на Пацификот, мерењата на поместувањето и добиени се податоци од 14 см годишно. Ова значи дека сртовите во средината на океанот не се движат насекаде со иста брзина. Промената на потопениот волумен на гребените предизвикува мали промени во нивото на морето од геолошки размер. Кога се повикуваме на геолошката скала, зборуваме за илјадници години.

Комплексноста на океанскиот гребен

Распределба на океанските гребени

На гребените на гребените можеме да најдеме хидротермални пукнатини. Пареа со висока содржина на минерали излегува од неа и ја прави на температура од 350 степени. Кога минералите се таложат, тие го прават тоа со формирање на структури слични на колони чија основна содржина е соединенија на метал сулфид. Овие сулфиди се способни да поддржуваат поретки животински колонии. Овие соединенија се важен дел во функционирањето на морските екосистеми. Благодарение на ова, составот на водата е постабилен.

Новата океанска кора генерирана во гребените со дел од горната мантија на горната мантија и кората ја формираат литосферата. Сите морски центри се протегаат на сртовите на средината на океанот. Затоа, многу од карактеристиките што се наоѓаат на овие места се единствени.

Тие се предмет на многу студии. Со цел длабоко да се знае составот и еволуцијата на гребените, се изучуваат базалтските лави. Овие лави постепено се закопуваат од седиментите што се таложат по целата површина. Во бројни прилики, протокот на топлина е најсилен во гребените во остатокот од светот.

Многу е вообичаено земјотресите да се случуваат покрај гребените и, пред сè, во раседните раседи. Овие дефекти се приклучуваат на сегментите на гребенот за компензација. Земјотресите што се случуваат во овие области се изучуваат во длабочина за да се добијат информации за внатрешноста на Земјата.

Дорзална дисперзија

Терестријални наметки и океански гребени

Од друга страна, постои силна врска помеѓу длабочините што ги има океанскиот гребен со староста. Општо, се покажа дека длабочината на океанот е пропорционална со квадратниот корен на староста на кората. Оваа теорија се заснова на односот помеѓу возраста и термичката контракција на океанската кора.

Најголем дел од ладењето за формирање на океанските гребени се случило пред околу 80 милиони години. Во тоа време, длабочината на океанот имаше само 5 км. Во моментов, тоа е познато повеќе од 10.000 метри длабоко. Бидејќи ова ладење е во функција на возраста, српите со бавно ширење, како што е Средо-Атлантскиот гребен, се потесни од побрзо прошируваните гребени, како што е источниот пацифички гребен.

Ширината на гребенот може да се пресмета врз основа на стапката на дисперзија. Тие обично се шират околу 160 mm годишно, што е занемарливо во човечка скала. Сепак, од геолошка скала е забележливо. Најбавните бројки се оние кои дисперзираат само 50 мм годишно и најбрзите до 160 мм.

Оние што побавно се шират имаат раздор, а најбрзите не. Полека раширените искинати сртови имаат неправилна топографија на нивните страни, додека побрзо ширечките гребени имаат многу помазни странични страни.

Како што можете да видите, океанскиот гребен е покомплексен отколку што изгледа. Неговата динамика е дефинирана со копнената активност што е во континуирано движење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.