Океаните на светот

карактеристики на океаните

Нашата планета е составена претежно од вода која е поделена на океани. Тие се одлични огромни водни тела кои го создадоа животот на планетата, како што ја познаваме денес. Сите океаните на светот тие имаат различни карактеристики и затоа се класифицираат под различни имиња. Секој од нив носи различна количина на биодиверзитет според нивните еколошки услови.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за светските океани и нивните карактеристики.

Што е океан

океаните на светот и важноста

Прво од сите е да знаете што е океан за да знаете кои се различните видови што постојат на планетата. Кога го кажуваме зборот океан, го поврзуваме со огромни количини вода што покриваат долги делови на копно. Нема точна мерка за мерење на океаните. Знаеме само дека тие имаат големо проширување, бидејќи се мнозинство во светот. Ако зборуваме за планетата земја, гледаме дека можеме да го поделиме само на голема маса солена вода. Сепак, бидејќи карактеристиките се различни на секое место на планетата, тие се поделени во различни типови.

Интересот за поделба на огромната маса на вода што ја покрива нашата планета на различни типови е леснотијата да можеме длабоко да проучуваме.

Океаните на светот

океаните на светот

Toе знаеме кои се главните океани на светот според нивните главни карактеристики:

 • Тихиот океан: Тој е најголем и има импресивни 714 кубни километри вода. Секоја година се намалува за еден сантиметар поради движењето на тектонските плочи. И покрај ова, тој сè уште е најголемиот океан на планетата. Најдлабоките точки на планетата се пронајдени во ова огромно водно тело. Меѓу нив го имаме повикот Маријана ровот.
 • Атлантскиот Океан: тој е помал од претходниот, со димензии малку повеќе од половина. Сепак, тој е дом на бројни нафтени полиња и претставува важна врска меѓу Европа и Америка. Еден од нај curубопитните податоци за овој океан е дека тој е оној со најголема соленост.
 • Индиски Океан: Тој е трет по големина од светските океани и има покриеност од 19.5% од вкупната вода што постои на земјата. Се истакнува по тоа што има огромно богатство на нафта и депозити на природен гас. Оваа количина фосилни горива успеа да донесе огромно богатство на некои од нациите на Блискиот исток.
 • Арктички Океан: се смета за најмало и најмалку длабоко од сите. Сепак, тој е најстуден од сите светски океани. Дом на голема количина морски животни и покрај најекстремните услови. Стана еден од најважните океани за еколошка рамнотежа на многу видови живеалишта кои се помалку северни. Благодарение на овие уникатни услови на животната средина, се наоѓаат голем број ендемски видови.
 • Антарктичен океан: тој е еден од последните океани што луѓето го делеле. Се карактеризира со тоа што е единствениот што го опкружува континентот целосно. Најмалку 10.000 видови животни се наоѓаат во овој океан и содржат 50 пати повеќе јаглерод од атмосферата на Земјата.

Карактеристики и важност на светските океани

солени води

Бидејќи навистина нема физички граници или бариери што ги делат океаните, тоа едноставно се рефлектира преку мапи и фигури на размери. Ова е полесно да се разликува за проучување на давање различни карактеристики и биодиверзитет што ги има секое место во светот. Како што споменавме претходно, Атлантскиот океан е океан со најголема соленост. Ова не значи дека станува збор за различно водно тело од остатокот од светот. Но, бидејќи е посолена област и со други карактеристики, тоа е дом на други видови на флора и фауна. Така, можете совршено да ги живеете овие водни тела за да можете да ги проучувате независно.

Надвор од неколку километри вода што ги опкружува бреговите на една нација, ниту една влада не може да има ниту еден океан под нејзина сопственост. Секоја нација е слободна да патува по море или преку воздух низ овие водни простори. За ова, постојат прописи и закони кои регулираат употреба и експлоатација на океаните со цел да се задржи нивното зачувување и одржливо користење.

Океаните се основни парчиња на нашата планета. Ако проучат само формирана вода, тоа би било нешто премногу едноставно, но тоа е што во неа има толку многу форми на живот и на човечките суштества им требало историско патување за да ја откријат. И покрај ова, дури и денес не се познати сите видови бидејќи просторот е огромен. Од сите светски океани, познати се само околу 5%. И, тоа е дека истражувањата во овие екосистеми претставуваат високи економски трошоци и висок ризик за истражувачите.

Може да се каже дека светските океани се храна на морињата и реките. Бидејќи човечкото суштество ги нема потребните карактеристики за да може да достигне големи длабочини на океаните, користењето на технолошка опрема е од суштинско значење. И покрај тоа, постојат потенцијални ризици од несреќи или ненадејна смрт. Овие се причините зошто тие биле во можност да создаваат специјални роботи за проучување на шуплини, морски гребени и подлабоки области каде светлината не достигнува. Во овие области опасноста е многу поголема. Ниту, тие се истраги што можат да се направат на регулиран начин, бидејќи тие бараат високи економски трошоци и големи инвестиции. Покрај тоа, бидејќи просторот за истрага е многу ограничен, веројатноста дека не може да се најде нешто различно од веќе познатото.

Најпроучуваните нивоа на океанот откриле доста curубопитни факти. И тоа е дека се сместени различни форми на живот кои целосно зависат од условите на водите. Овие услови се првенствено температура, соленост, густина, притисок и контаминација. Загадување на водата Стана глобален проблем кој сериозно влијае на хемискиот аспект на водите. На овој начин, загадените океани во светот спречуваат развој на бројни форми на живот кои го поддржуваат здравјето на сите екосистеми.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за светските океани и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.