Одржливите шуми се добра опција за климатски промени

одржливи шуми за климатски промени

Во денешно време во денешното општество, без разлика дали сте повеќе свесни за животната средина и климатските промени или не, скоро сите гледаат сечење дрвја и уништување на шумите како важен фактор што придонесува за зголемените ефекти од климатските промени. Исто така, се зема предвид дека зачувувањето и одржливото користење на светските шуми значително ќе помогнат да се намалат емисиите на стакленички гасови, или барем нивната подобра апсорпција во атмосферата.

Парискиот договор, Донесена од 195 страни на Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени кон крајот на минатата година, тоа беше важна почетна точка за признавање дека шумите се клучни во борбата против климатските промени. Како ни помагаат одржливите шуми во борбата против климатските промени?

Јаглеродни мијалници

уништувањето на шумите во шумите придонесува за емисија на стакленички гасови и

Шумите ширум светот дејствуваат како тонење на јаглерод. Тие „работат“ за нас складирање на стакленички гасови во вашата биомаса, легло и почви. Придонесот на шумите во борбата против климатските промени е меч со две острици. Ова е затоа што сечењето дрвја и деградацијата на шумите што ги предизвикуваме со нашите економски активности се одговорни за помеѓу 10% и 12% од сите емисии на стакленички гасови. Тоа е, заедно со земјоделството, тие се втора водечка причина за глобалното затоплување.

Со други зборови, шумите можат да ни помогнат да апсорбираме и складираме вишок јаглерод од атмосферата, но кога дрвјата умираат, тие ослободуваат СО2 што се приклучува на остатокот од емисиите. Земји како Конго, Габон, Индонезија, Кенија, Малезија, Мексико и Јужна Кореја се обврзаа на намалување на емисиите повеќе од 25% од вообичаените нивоа на активности. Понатаму, повеќе од 70% од овие доброволни ветувања вклучуваат активности што имаат врска со шумите и нивната соодветна грижа.

Добро управување со климатските промени

шумите се сечат за земјоделство

Научниците велат дека доброто управување со ресурсите и добрата грижа за шумите и целата шумска покривка можат значително да помогнат во борбата против климатските промени. На пример, за да дадете податоци што ќе ви помогнат да добиете идеја, 123 садници од дрвја одгледувани 10 години тие можат да го издвојат јаглеродот емитиран од една година возење автомобил.

Стратегијата за да може да се донесат планови за одржлив развој во шумарството е од витално значење за земјите во развој, бидејќи најголемите количини на емисии на јаглерод од чистењето на шумите се случуваат на јужната хемисфера. Ова главно се должи на дрвјата се сечат за да се остави простор за земјоделство. Со други зборови, уништи ги шумите за да можеш да јадеш. Со земјоделството, помалку развиените земји можат да заработуваат приходи од фармите.

Пример за ова е употребата на дрво како гориво. Околу една третина од семејствата ширум светот го користат за да готват храна, додека други 764 милиони луѓе го користат за да зовриваат и чистат вода.

Клучеви за намалување на емисиите на јаглерод

сеча може да ги зголеми емисиите на јаглерод

Скоро 75% од тони СО2 кои се испуштаат во атмосферата со сечење дрвја за експлоатација на дрво, доаѓа од готвење храна. Помодерните и подобрени кујни согоруваат помалку дрва, помагајќи да се испушти помалку CO2 во атмосферата. Ова придонесува за намалување на емисиите на стакленички гасови во атмосферата, особено во Африка и во руралните области на Латинска Америка.

Јасно е дека клучот за намалување на емисиите е одржливоста и употребата на модерна технологија што помага да се произведе етанол од дрвена биомаса. Користете производи од дрво како зелени градежни материјали. Велиме еколошки бидејќи не ги запаливме тие го зачувуваат јаглеродот складиран внатре.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.