Одредот на блокот Ларсен Ц на Антарктикот е неминовен

блокот Ларсен Ц е пред излегување

Како што споменавме во други статии, стабилноста на Антарктикот е од витално значење за климата на планетата. Со глобалното затоплување, просечните температури на целата планета се зголемуваат, со последичен ефект на топењето на поларните ледени капаци, и на Северниот пол и на замрзнатиот континент.

Пред само неколку дена, голем блок мраз на Антарктикот пукна поради зголемувањето на температурите. Блокот е со површина од околу 5.000 квадратни километри и се наоѓа на полицата за мраз Ларсен Ц. Сериозноста на одредот на овој блок е во тоа што, поради неговата големина, може засекогаш да ја смени картата на јужната хемисфера.

Одвојување на блокот кај Ларсен Ц.

Локација на Ларсен Ц.

Со цел да се спомене сериозноста на материјата, прво се повикуваме на двете скали за перцепција на овој настан: човечката и геолошката скала. За прва станица, овој одред и оваа смена започнуваат да го насочуваат Антарктикот кон пропаст во бавно движење. Сепак, од геолошки размери, ова се случува со едно трепнување на окото.

Повеќе од 30 години се предупредуваше дека западниот дел на Антарктикот започна да се топи. Освен зголемувањето на глобалните температури предизвикани од климатските промени, најголемиот дел од дупките во озонскиот слој се наоѓаат и над Антарктикот. Овие фактори предизвикуваат топење на Антарктикот со скокови и граници.

Гигантскиот блок наречен Ларсен Ц се одвојува и се одделува од остатокот од ледената полица и ова може да биде претходник на колапсот на замрзнатиот континент. Доколку блокот Ларсен Ц беше целосно одвоен, голем број крајбрежни градови низ целиот свет ќе беа поплавени. Рабовите на блокот Ларсен Ц се топат со голема брзина, како да се theидови на замок од песок. Внатре има лузни кои предизвикуваат пукнатини толку големи што достигнуваат 400 квадратни метри.

Индикатор за затоплување на областите на Антарктикот е водата на Амундсенското Море. Во последните децении се загрева повеќе од 0,5 ° C, а тоа предизвикува зголемување на брзината со која мразот се топи и се крши. Помеѓу 2015 и 2016 година се одвои голем блок мраз од околу 360 квадратни километри, оддалечувајќи се од морскиот брег. Предвидувањата за зголемување на температурата, во овој случај за морето Вендел во непосредна близина на Ларсен Ц, во просек 5 ° С. Ова е причината што многу од помалите полици за мраз целосно се топат.

Ако ова продолжи, блокот Ларсен Ц ќе стане најголемата санта мраз во историјата. Тој би имал површина слична на Автономната заедница Кантабриа.

Проект Мидас

Проектот Мидас го проучува Антарктикот

Проектот Мидас е развиен од заеднички истражувачки тим од универзитетите во Свонси и Абериствит. Проектот проучил и заклучил дека поради влијанието генерирано од пукнатината во блокот, се очекува одвојувањето на ледениот брег да се случи многу скоро. Кога зборуваат одеднаш, тие велат дека се работи за неколку недели, бидејќи пукнатината веќе има свртеност од 90 ° и ова нормално доведува до фрактура.

Важноста на фрактурата

Ако Ларсен Ц се стопи, нивото на морето би се искачило за 3 метри

Важноста на фрактурата на ледениот блок Ларсен Ц е тоа што мразот што треба да се ослободи се сместува на серија острови. Сепак, остатокот од ледената полица се наоѓа над слив кој е длабок околу 5.000 км и тоа го прави ранлив на зголемувањето на температурите на океанот. Значи, ако блокот од мраз Ларсен Ц се стопи и падне, тој може да го забрза топењето на остатокот од полицата и со брзината што ја прават, Тоа би го подигнало нивото на морето за три метри, поплавувајќи цели градови низ целиот свет.

Земјата не предупредува на последиците од глобалното затоплување и одвојувањето на блокот Ларсен Ц е само мало предупредување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.