Односот помеѓу топлината и температурата

Северен пол со ведро небо и сонце

Дали ја знаете разликата помеѓу топлината и температурата? Често овие два концепта се мешаат едни со други, користејќи се на погрешен начин. Иако се тесно поврзани, тие не се идентични. Така, додека топлината е форма на енергија, топлинска енергија, температурата е квалитетот што ја одредува насоката на протокот на топлина.

Но Кои карактеристики ги има секој од нив? Thisе зборуваме за ова и многу повеќе во оваа специјална статија. 

Што точно е топлина?

Савана со топлина

За време на сончевите денови, а особено во лето, изразот што најчесто го кажуваме е: „колку е жешко!“, Нели? Па, оваа сензација е произведена од сонцето, кое е предмет многу поголем од планетата Земја (има дијаметар од 696.000 6.371 км, додека нашиот дом „само“ се мери XNUMX XNUMX км), и многу потопло: околу 5600ºC, во споредба со просекот од 14ºС забележан овде.

Топлината може да се каже дека е а трансфер на енергија од предмет на повисока температура до друг што е повеќе „студен“. Така, помеѓу двата предмети ќе се постигне термичка рамнотежа, што е она што се случува, на пример, кога ќе легнеме во зима: чаршафите и ќебињата на почетокот се ладни, но малку по малку се топлат.

Топлинската енергија може да се пренесе на три различни начини:

 • Зрачење: кога се шири во форма на електромагнетни бранови, како што е сончевата енергија.
 • Возење: кога се шири со директен контакт, како на пример кога ставаме лажица во свежо кафе.
 • Конвекција: кога се размножува со помош на течност или гас, како грејачите што ги имаме дома.

Плажа со облаци

И, откако ќе заврши, предметот може да оди во друга држава, кои можат да бидат цврсти, течни или гасовити. Овие промени се познати под името на фазните промени, кои континуирано ја дизајнираат природата на Земјата. Најчестите фазни промени во метеорологијата се:

 • Од цврста до течна, наречена фузија.
 • Од течна до цврста, наречена зацврстување.
 • Од течна до гасовита, наречена испарување.
 • Од гасовита до течна, наречена кондензација.

Топлинската енергија се мери во Калории, за разлика од температурата што се мери во степени (или Келвин, Целзиус или Фаренхајт), или исто така во ouули (1 јули е еквивалентно на 0,23 калории приближно).

Дефиниција на температурата

Термометар за мерење на температурата

Температурата е а својство на материја што се мери со термометар. Колку е поблизу еден објект до друг, толку е потопло, толку е поголема неговата температура. Ние самите, кога сме на пример болни и имаме треска, температурата на нашето тело исто така се зголемува.

Постојат три скали што го мерат, како што споменавме претходно:

 • целзиусови: оној што го знаеме и користиме најмногу во Европа, чии референтни точки се замрзнување (0ºС) и вриење (100ºС).
 • целзиусови: се користи особено во англосаксонските земји. Неговите референтни точки се замрзнување на антифриз мешавина од вода и сол и температура на човечкото тело. 1ºС е еднакво на 33,8ºФ.
 • Келвин: за научна употреба. Неговите референтни точки се апсолутна нула и тројната точка на водата. 1ºC е еквивалентно на 274,15ºK.

Температури на Земјата  Умерена шума

Температурата варира во зависност од надморска височина, со непосредна близина или оддалеченост на морето и линијата на екваторот, со орографија и исто така од самата флора (Колку е поголема пошумената област, кога овие растенија се фотосинтизираат, тие создаваат водена пареа, што може да ни помогне подобро да се справиме со топлината). Општо кажано, постојат три главни области на планетата:

 • Топла или тропска зона: сместено помеѓу двете тропски предели и поделено со екваторот во две еднакви зони. Просечната температура е над 18ºС.
 • Умерена зона (север и југ): тие се протегаат од тропските предели до половите. Годишните просечни температури остануваат околу 15ºС. Во регионите лоцирани во умерената зона, сезоните во годината се добро дефинирани.
 • Студена зона (половите): се наоѓа помеѓу Арктичкиот круг и Северниот пол и Антарктичкиот поларен круг и јужниот пол. Температурите практично секогаш се одржуваат под 0ºC, дури достигнуваат и -89ºС.

И термичката сензација?  Куче ладно

Иако во нашата област термометарот означува одредена температура, можеби нашето тело чувствува нешто поразлично, што тогаш ќе биде време да зборуваме за термичка сензација. Што точно?

Ветерот е ладен реакција на телото на времето во околина, а чувството на топлина е кога надминува 26ºС, иако варира многу во зависност од сезоната во која се наоѓаме и од самата личност. Поради оваа причина, оние кои живеат во умерена или студена клима немаат многу желба да ја сакаат влажната топлина на Медитеранот, а оние што живеат во тропска или суптропска клима честопати е тешко да се прилагодат на студената клима.

И тоа е дека колку повеќе влага има во околината, толку повеќе топлина ќе се чувствува; и колку е пониско, толку постудено ќе биде. Така, на пример, температура од 30ºC со 90% влажност, ќе се чувствувате како термометарот навистина да означува 40ºC.

Дали ја знаевте врската помеѓу топлината и температурата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МАРИЈА ГАБРИЕЛА dijo

  ГРАСИЈА БЕШЕ ОДЛИЧНА ПОМОШ

  1.    Пепе dijo

   Здраво
   се беше во ред мислев што да ти напишам

 2.   МАРША ГАБРИЕЛА РИАÑО МЕНДЕЗ dijo

  SИЛО ИМ БЛАГОДАРАМ МНОГУ БЕШЕ ПОМОШНО

 3.   Лизеткаталина dijo

  убава си но коментарот ти е многу лош

 4.   заден алауи dijo

  Не го најдов она што го сакав, но ќе добијам некои информации со ова, во секој случај благодарам

 5.   Шефот 91 dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ ЗА ОВА МНОГУ МИ ПОМИГНЕТЕ

 6.   Рики Домингез dijo

  Да, тоа ми помогна многу

 7.   Кришна dijo

  Јас ништо не разбирав

 8.   lolo dijo

  Значи, кога има топлина се чувствуваш ладно и кога има студ има топлина? ЈАС НЕ РАЗБИРАМ

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лоло.
   Не, нели е тоа. Да речеме на пример дека има температура од 30ºС со релативна влажност од 70%, тогаш ќе имате термичка сензација од 35ºС.
   Во зависност од процентот на релативна влажност, телото ќе почувствува една или друга температура.
   Честитка.

 9.   хххццц dijo

  и каква би била врската?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво xxxccc.
   Топлината е форма на енергија што се пренесува од едно на друго тело, додека температурата е квантитативен израз на таа топлина.
   Честитка.

 10.   Dan dijo

  На почетокот ја напишавте топлината, тоа е недостаток на граматика, тоа е топлина