Одмрзнувањето на Арктикот влијае на исхраната на поларните мечки

Поларна мечка

Поларните мечки, најголемите предатори на Северниот пол, станаа симбол на климатските промени. Во овој дел од светот, температурата останува неколку степени под нулата, конкретно, од -43 до -26 степени Целзиусови приближно. Така, овие прекрасни животни биле во можност да ловат на фоките, кои им се главна храна, без премногу проблеми, но со глобалното затоплување вашата ситуација многу се менува.

Според студијата објавена во »Journalурнал за животна средина», тие се принудени да јадат јајца на патки, гуски и галеби за да преживее.

Шармен Хамилтон, научник од Норвешкиот поларен институт, објасни дека пред глобалното затоплување да започне да се покажува на Северниот пол, копнениот мраз остана во крајбрежните области долж фронтот на глечерот до крајот на летото. Така, пломбите може да се одморат во близина на нивните респиратори и мечките да ги ловат.

Сепак, во Свалбард, норвешки архипелаг кој се наоѓа во Арктичкиот океан, температурата се зголеми три пати побрзо отколку во другите области на планетата Земја, така што мразот станува многу покршлив и поопасен, особено за поларните мечки.

Возрасна поларна мечка

»Бидејќи повлекувањето на морскиот мраз им отежнало да ловат заgedвонети фоки, поларните мечки сега поминуваат помалку време во близина на приливите глечери, поминуваат поголеми растојанија на ден и поминете повеќе време виси околу алтернативни извори на храна, како што се размножување колонии на патки и гуски- рече Хамилтон.

90% од исхраната на овие цицачи зависи од други животни. Поради одмрзнувањето, тие имаат сè повеќе потешкотии да ја добијат основната храна. Ако продолжи вака, синџирот на исхрана може да се промени толку многу што може дури и да ги изгасне, бидејќи бројот на птици е многу мал во споредба со популацијата на поларни мечки.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.