Големиот корален гребен е во »терминална ситуација»

Австралиски корали

Слика - ЕФЕ

Големиот корален гребен, место кое до неодамна беше многу убаво бидејќи беше дом на широк спектар на форми на живот, минува низ критична ситуација. Според научниците стотици километри корали не можат да се обноват.

Белењето на коралите е една од последиците на климатските промени, а поточно на зголемувањето на температурата на морињата. Ако ова продолжи, едно од местата што УНЕСКО го прогласи за светско наследство може да исчезне.

Експертот Jonон Броди изјави во австралиското издание на Гардијан дека коралите се во терминална состојба. Иако ова не е прв пат коралите да претрпат масовно белење, тие секогаш имале години да се опорават, како и релативно неодамна. Во текот на 1998 и 2002 година тие имале лошо време, но до 2016 година повторно не претрпеле ваков настан, со таа разлика што оттогаш немале време да се вратат во својата нормална состојба.

»Потребна е најмалку една деценија за коралите со најбрз раст да се опорават целосно, така Масовните настани за белење на оддалеченост од 12 месеци нудат нула изгледи за обновување на гребени кои беа оштетени во 2016 година„Објасни Jamesејмс Кери, морски биолог на Универзитетот ејмс Кук (Австралија).

белење на корали

Досега, Беле избелени 1500 километри корали; само јужниот дел е релативно здрав. Во централната зона има смртност од околу 50 проценти, рече Тери Хјуз, директор на Центарот за извонредност за студии за корален гребен.

За научниците, причина за ова белење е глобалното затоплување. Во изминатите 19 години, зголемувањето за еден степен предизвика четири настани, рече Хјуз. Ако не се преземе ништо за да се запре, сите корали најверојатно ќе исчезнат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.