ОДИ сателит

ОДИ сателит

Веројатно сте чуле за сателитите за наб spaceудување на вселената на телевизија. Тие се уреди со многу висок технолошки развој и се способни да ни дадат одлични информации за тоа што е во универзумот и што се случува на нашата планета. Во овој случај, зборуваме за сателитот ОДИ. Овој сателит ни помага во енормно предвидување на времето. И, тоа е дека предвидувањето на времето е нешто многу комплексно. Воопшто не е нешто што може да се интуира или дека со некои алгоритми работи. Поради оваа причина, познато е дека многу пати „метеорологот не успева“.

Во оваа статија, ќе ви покажеме зошто GOES е најдобриот метеоролошки сателит што е ставен во орбитата на сите времиња.

Треба да се предвиди времето

Подобра временска прогноза

Предвидување на времето е нешто што ни треба за да ги спроведеме нашите активности или да закажеме некои настани. Во зависност од состојбата на времето, некои настани се направени или не. Затоа, да се знае временската прогноза е од витално значење. Сепак, Не е едноставна задача. Тој е многу сложен, бидејќи атмосферските променливи можат постојано да се менуваат за неколку часа. Иако денес ги има многу апликации за дожд и можеме да знаеме дали утре ќе врне дожд во нашиот локалитет, овие податоци честопати можат да пропаднат.

И тоа е дека иако временската прогноза понекогаш не успее, тоа е сосема нормално. Познато е дека времето е под влијание на повеќе варијабли и временски елементи. Со цел да следиме што се случува во нашата атмосфера, имаме уште една флора на метеоролошки сателити за набудување. Овие сателити се грижат за напојувањето ги познаваат атмосферските системи кои постојат во секое време и можат да ја предвидат нивната еволуција.

Сателитот GOES е лансиран за да може да се предвиди времето на попрецизен и точен начин. Не само што го нуди тоа, туку нуди и многу повеќе.

Што е ПАТУВАЕ?

ОДИ капацитет

GOES е акронимот за Геостационарен оперативен сателит за животна средина. Овој сателит претпостави револуција меѓу сите сателити од овој тип. Постојат сателити со поларна орбита и други сателити со геостационарна орбита. Вторите се оние чија орбита се совпаѓа со брзината со која ја имаме орбитата на Земјата. Ова значи дека секогаш ни ја нуди истата слика на земјината топка. Тој е во состојба да продолжи да лета над одредени специфични точки на нашата планета. Ова е направено затоа што нејзината главна цел е да даде метеоролошка варијација за да може да се предвидат промените што ќе се направат.

Предметниот модел GOES-R е најреволуционерен оттогаш ги ажурира инструментите и капацитетот за обработка на податоци. Тој е способен за обработка на информации во поголема количина и брзина, така што ни нуди услуга со повеќе квалитет и прецизност. Ова е апсолутно неопходно ако сакаме да добиеме прецизност при подготовка на извештаи за временска прогноза без да имаме најмала маргина на грешка.

Покрај тоа, има просторна резолуција 4 пати поголема од нормалната и покриеност пет пати побрза. Импресивно е мапирањето на молња во реално време. Ова помага да се зголеми прогнозата за невреме и ги подобрува времињата во кои може да предупредите за формирање торнадо. Ова е совршено за оние кои учат торнада или оние кои „ловат торнада“. Од друга страна, тоа исто така помага во подобрување на предвидувањата на ураганите и нивниот можен интензитет, подобра контрола на флуксите на Х-зраци од сонцето итн.

Подобар квалитет и помалку грешки во предвидувањето

Канали за набудување на времето

Она што се постигнува со сателитот GOES е да се има подобар квалитет при добивање метеоролошки податоци и со помала маргина на грешка. Прашањето што многу луѓе си го поставија кога го ставаат во орбита е да имавме прогнози кои пропаѓаат помалку од претходните. Навистина ми пречи да се знае дека ќе врне дожд на таков ден, да ги откаже плановите поради тоа и конечно дека е сончев ден подобар од кога било. Или спротивното, дека излегуваме да пиеме и одеднаш паѓаме тушеви моќни

Временските предвидувања се добиваат од моделите што прават симулации за тоа што ќе се случи. За да се извршат овие симулации, потребно е да се знаат вредностите на метеоролошките променливи во тој момент и склоноста да ги модифицираат овие вредности. Тоа е, ако температурата, атмосферскиот притисок и вредностите на ветерот продолжат да се менуваат како што се прават сега, можеме да предвидиме формирање на дождови. Сепак, можно е овие вредности да го променат својот тренд за некоја друга променлива. Ова е она што ја прави грешката секогаш присутна.

За овие модели да течат подобро и да обезбедат поточни податоци, потребни ни се уште повеќе податоци за да внесеме во променливите. Колку се попрецизни овие податоци, толку подобри предвидувања може да направи сателитот GOES. Со своите инструменти, сателитот може да види во реално време, без неуспеси и континуирано, површината на земјата во 16 спектрални опсези. Понатаму, Вклучува видливи канали, 4 близу инфрацрвени канали и уште 10 инфрацрвени канали. Целата оваа можност ви дава помалку простор за грешка.

Просторно набудување

Оди лансирање на сателит

Предноста на овој револуционерен сателит е тоа што тој не е само внимателен кон Земјата и метеоролошкото набудување. Исто така, има мисии за врски со странски комуникации. Тој е одговорен, на пример, за познавање на просторни обрасци како што е соларен ветер. Исто така, анализира некои концентрации на зрачење што може да им наштети на астронаутите дека имаме надвор од планетата.

Покрај проценката на можните ризици за астронаутите, оваа информација може да се искористи и за предупредување за потенцијално опасни настани што можат да се појават. Така, може да се избегне одредено оштетување на телекомуникациите. Има магнетометар кој е одговорен за мерење на магнетното поле и динамиката што ја носат честичките што се полнат надвор.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сателитот GOES, најдоброто што е досега


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.