Оддалеченост од Земјата и Месечината

Скала на растојанието од Земјата до Месечината

Кога го набудуваме сателитот на нашата планета, не ви се чини дека е многу поблизу отколку што навистина е. И дали е тоа оддалеченост од земја до Месечина тоа е нешто што се обидуваше да го измери многу години за да добие идеја за тоа што всушност е универзумот. За да добиеме идеја за растојанието помеѓу нашата планета и нејзиниот сателит, ќе користиме неколку слики и објаснувања за полесно да ги разбереме.

Во оваа статија ќе ви покажеме кое е растојанието од Земјата до Месечината и како да се пресмета.

Оддалеченост од Земјата до Месечината

Оддалеченост од Земјата до Месечината

Сигурно многу пати сме чуле за растојанието помеѓу нашата планета и нејзиниот сателит во бројки. Поточно, има растојание од 384.403 километри. Како што се очекуваше, оваа далечина е нешто несфатливо за човечкото суштество, бидејќи не сме навикнати да ги поминуваме овие растојанија. Овој број е повторен толку многу пати што се чини како да ја изгубил својата суштина и своето значење.

Се чини малку неточна бројка и не открива некои посебни податоци. Кога ја читаме оваа бројка, можеме да помислиме дека тоа е голема далечина во која нè дели. Сепак, нашиот мозок не може да ја разбере големината на оваа далечина. Бидејќи сме навикнати да ја гледаме Месечината од Земјата и да изгледаме прилично големи, тоа може да направи да се чини дека сме многу поблиски отколку што навистина е.

За да разбереме малку за растојанието, мора да ја погледнеме првата фотографија од овој поднаслов за да ја видиме скалата малку пореална. Кога ќе ја видиме фотографијата, можеме да го анализираме проблемот со асимилирање на оваа далечина за човечкото суштество.

Потекло на пресметките на растојанието од Земјата до Месечината

Сите планети

Првиот пат е пресметано растојанието помеѓу планетата и сателитот тоа било во 150 г.п.н.е од Хипарх. Со цел да се пресмета ова растојание, се засноваше на закривеноста на сенката што нашата планета ја фрла на Месечината за време на затемнувањето на Месечината. Во тоа време, далечината не беше целосно точна, бидејќи беше добиена цифра од 348.000 километри. Неопходно е да се ценат заслугите на Хипарх, бидејќи со малата технологија што беше достапна во тоа време, таа имаше само грешка од помалку од 10% од реалното растојание помеѓу овие две небесни тела.

Благодарение на технологијата што ја имаме денес, можеме да го пресметаме ова растојание многу прецизно. За да го направите ова, се мери времето потребно за патување на светлината од станиците ЛИДАР на Земјата до ретрорефлекторите поставени на Месечината. Дури и да е така, растојанието е толку голем што е тешко да се асимилира во нашиот ум.

Да ни даде идеја, помеѓу растојанието од Земјата до Месечината, сите планети на соларен систем. Со оваа споредба може да се види дека навистина постои голема далечина. Огромни планети како Јупитер y Сатурн тие не се доволно големи што нивните дијаметри се поголеми од растојанието помеѓу овие две небесни тела.

Со оваа слика на доволно убава, така што човечкото суштество може целосно да ја промени перспективата што ја имаме за растојанието помеѓу Месечината и Земјата. Со асимилација на оваа далечина можеме исто така подобро да ја разбереме силата на гравитацијата што ја извршува нашата планета кога е таа колку што е. Друг важен аспект е да се процени дали човекот навистина успеал да ја достигне Месечината или не.

Патување до Месечината

Месечината и Земјата

За да добиеме идеја за огромното растојание помеѓу овие две небесни тела, ние ќе екстраполираме нешто заедничко меѓу нас. Toе симулираме патување од Земјата до Месечината со автомобил. Повеќе или помалку можете да патувате во просек со 120 км на час во автомобил за да не бидеме казнети за брзо возење.

Ако решивме да патуваме со автомобил до Месечината, ќе ни требаа околу пет месеци да стигнеме таму. Мора да имаме предвид дека овие пет месеци би се случиле само и само ако не запревме еднаш во текот на целото патување.

Или да ги екстраполираме другите подалечни патувања како најблиската starвезда што ја имаме, би тргнале нешто повеќе од 4 години патувајќи таму. Подобро е дури и да не зборуваме за посета на нашата соседна галаксија наречена Андромеда. Оваа галаксија е оддалечена од нас повеќе од 2 милиони светлосни години, па затоа е подобро да не замислуваме колку време би траело ако сакаме да одиме со автомобил.

Како што можете да видите, од толку многу зборување за растојанието од Земјата до Месечината создадовме многу незначителна фигура и што всушност не ни кажува за што станува збор. Се надевам дека со оваа информација можете подобро да го знаете растојанието на кое се наоѓа нашиот сателит.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.