Оддалеченост од Земјата до Сонцето

Светлосни години далеку

Бидејќи е познато за Сонцето и за Сончев систем Луѓето отсекогаш сакале да ја знаат растојанието од нашата планета до starвездата што не осветлува. Повеќето астрономи успеале да пресметаат оддалеченост од Земјата до Сонцето со помош на некои математички пресметки и потпирајќи се на експериментални податоци.

Во оваа статија ќе ви објасниме кои научници први го најдоа растојанието од Земјата до Сонцето и кои се методите што ги спроведоа за да го направат тоа.

Важни научници

Оддалеченост од Земјата до Сонцето

На оваа листа на научници кои можеа да го измерат растојанието од Земјата до Сонцето што го наоѓаме Ovanовани Касини. Тој е првиот што ги добил овие многу барани податоци преку пресметки и мерења. Заедно со неговиот колега Jeanан Ричер тие први рекоа дека има 140 милиони километри од Земјата до Сонцето.

Тие го направија ова во 1672 година. Покрај ова, тие беа во можност да го набудуваат планетата Марс од Париз и Кајан. Методот со кој тие успеаја да измерат растојанија очигледно не беше целосно експериментален. Никој не може да го достигне Сонцето со еден метар и да каже колку далеку поминало од нашата планета. За да може да ја измери растојанието, тој зеде паралакса или аголната разлика помеѓу набудувањата направени од Париз и Каен. Со овие податоци беше можно да се олеснат некои пресметки за да може да се знае растојанието помеѓу нашата планета и црвената планета.

Метод на пресметка

Сончев систем

Благодарение на пресметката на растојанието помеѓу овие планети беше можно да се пресмета колку има помеѓу Земјата и Месечината. Земајќи ги како референца мерењето на небесните тела што се наоѓале во Сончевиот систем, може да се најдат важни мерења. Ова беше подобрено во средината на XNUMX век во кое се споменува за посигурен метод каде што мерењата имаат помал ризик од грешка. Растојанието во овој случај е веќе изразено во меѓународните астрономски единици познати како UAI.

На овие податоци што беа добиени, требаше да се додаде Гаусовата константа на гравитација. Ова предизвика некои проблеми за астрономите да ги пронајдат пресметките на растојанието од Земјата до Сонцето. Методологијата што се користи за мерење на растојанието на ниво на паралаксното мерење е најдобрата техника. Тој е оној со најголема прецизност и може да се направи со директно набудување.

Денешните најсовремени техники можат директно да прават мерења. Но, порано, требаше да се најдат други посредени и не толку експериментални методи. За да се знае растојанието од Земјата до Сонцето во километри, се користи Меѓународната астрономска единица. Оваа единица е основна и се користи за мерење на некои траектории низ нашиот соларен систем. Исто така се користи за пресметување на некои растојанија и добивање други податоци во други далечни moreвездени системи.

Еден од научниците кој успеа да го пресмета растојанието од нашата планета до Сонцето беше математичарот Ератостен. Овој научник од грчко потекло користел разни формули кои ја олеснувале целосната пресметка. Благодарение на нив тој можеше да пресмета дека има 149 милиони километри од Земјата до Сонцето.

Растојанието од Земјата до Сонцето не е секогаш исто

Растојанија во Сончевиот систем

Една важна работа што треба да се има предвид е дека Земјата не стои мирна. Постојат различни движења на земјата меѓу кои е ротацијата и преводот преку орбитата околу Сонцето. Ние не сме на исто растојание од Сонцето цела година, бидејќи орбитата во која се движи Земјата не е кружна, туку елиптична.

Земајќи ја предвид оддалеченоста на оваа орбита, можеме да кажеме дека, за 2 јануари, Земјата е на растојание од Сонцето од околу 147 милиони километри. Меѓутоа, кога Летна краткоденица и пристигнува месецот јули, ние сме на растојание од 152,6 милиони километри. Ова растојание е прилично забележливо, иако не е оној што влијае на нас во температурите и количината на зрачење што стигнува до планетата. Ова се должи на наклонот со кој сончевите зраци продираат во површината.

Бидејќи астрономските мерења се секогаш многу големи, не е најчесто нивно поврзување со единици како што се километри. Да се ​​зборува за милиони километри е нешто што не е пријатно. Мерењата помеѓу небесните тела нормално се вршат во Астрономската единица. Километрите се користат за пресметки во внатрешноста на Земјата или за именување на одредено растојание, особено во вселената, каде што сакате да ја рефлектирате разликата во растојанијата помеѓу планетата и надвор.

Астрономската единица (АУ) се користи за мерење на растојанието помеѓу планетите, галаксиите со единицата позната како светлосна година. Астрономската единица е 8,32 светлосни минути. Вредноста што претходно ја споменавме на 149 милиони километри помеѓу Земјата и Сонцето е колку време е потребно за светлината да стигне до Земјата.

Просечно растојание од Земјата до Сонцето

За да го знаеме сето ова многу подобро, ќе разјасниме што е светлосна година. Ова е растојанието што го поминува зрак светлина за една година. Бидејќи зракот на Сонцето заминува во правец на нашата планета, потребни се приближно 8 минути и 20 секунди за да стигне до Земјата. Ова е затоа што брзината на светлината е 300.000 километри во секунда. Ова време може да варира донекаде во зависност од позицијата во која се наоѓа Земјата во секој момент од својата орбита и траекторијата околу Сонцето.

За да се добијат важни научни податоци, растојанието од Земјата до Сонцето е детерминаторски фактор. Благодарение на познавањето на овие податоци, другите резултати може да се пресметаат на попрецизен и директен начин. Нормално се користи за послужување како референца меѓу другите пресметки на растојанието помеѓу небесните тела.

Како што можете да видите, во астрономијата мора да играте со референтни вредности бидејќи мерењето не може да биде директно. Се надевам дека научивте повеќе за растојанието од Земјата до Сонцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фредерик dijo

  Јас навистина сакам астрономија

 2.   Хуан Франциско dijo

  Написот е многу непрецизен и дури содржи грешки како што е „Гаусовата константа на гравитација“, за која разбирам дека се однесува на универзалната константа на гравитацијата.
  Сè на сè, разочарувачки.