Растете зеленчук… на студената тундра од Алјаска?

Ветил

Навистина е изненадувачки што на толку ладно место, со просечна температура од 1 ° C, може да се одгледува зеленчук. Но, вистината е дека, поради климатските промени, оваа состојба почнува да се менува, особено во градот Ветил, град во западна Алјаска.

Неверојатно, еден земјоделец доби 20 илјади кг зеленчук минатата година, а оваа сезона се надева дека ќе ја удвои жетвата.

Температурите во Бетел се многу, многу студени. Во текот на целата година се бележат минимум 14'1ºC и максимум 13'3ºC, дури и живата достигна -44ºC. Иако е точно дека има растенија способни да издржат толку многу настинка, зеленчукот не е. Но, како што рековме, глобалното затоплување може да ја промени оваа ситуација, може да ги одгледувате во региони каде што водата замрзнува - не знаеме дали ќе продолжи да го прави тоа долго - во декември.

Па тоа, ова подобрување на климата е плус точка за сопственикот на фармата Мејерс, Тим Мејерс и неговата сопруга Лиза, чии клиенти чекаат во редици уште пред да се отвори продавницата. Но, што растат тие? Цвекло, репа, компир, меѓу другите; да, во пластеници и пластични навлаки.

продавница

Тим Мејерс ќе добие оваа сезона да заврши на Божиќ. Но, исто така, обложувајте се дека, за само неколку години, ќе можете одгледуваат растителни и градинарски растенија во текот на целата година. Ако успее, тоа би било величествено достигнување за овој далечен град на Алјаска, но тоа може да значи дека човештвото не сторило ништо во борбата против климатските промени, со сето тоа што ќе повлече.

Само на Алјаска, глобалната средна температура се очекува да се зголеми за Од 1 до 5 степени целзиусови пред крајот на векот. Дали некогаш ќе ги видиме тревните столбови? Со оваа стапка, тоа е повеќе од веројатно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.