Оган торнадо

Оган вител

Сигурно кога ќе слушнете за а оган торнадо го поврзувате со еден вид вештачки феномен. Сепак, ова се огнени циклонски торнада што може да се појават природно. Тие обично се јавуваат кога се појавува шумски пожар од големи размери. На пример, неколку примери за овие појави се дадени во пожарите во Австралија.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и последици од огненото торнадо.

Што е торнадо од оган

Оган торнадо

Кога се појави шумски пожар од големи размери, потребен е прилично силен режим на ветер за да се појави огнено торнадо. Во пожарите што се случија во Австралија беа забележани најстрашните манифестации на пожари. И станува збор за формирање на неколку огнени торнада за време на пожарите. Овие феномени не се невообичаени за да се видат во австралиските рамнини, но тие стануваат премногу опасни во услови во кои се пронајдени пожарите.

Огнените торнада се нарекуваат и фиренадо и тие немаат никаква врска со вообичаените торнада. Неговото формирање се должи кога постојат комбинации помеѓу екстремна топлина поради високи температури што ја прават почвата да задржува многу топлина. Покрај тоа, зголемувањето на температурите што ги доживува земјата со огнот предизвикува таа да се меша со слој од поладен воздух што дува над него. Бидејќи потоплиот воздух е помалку густ, тој има тенденција да расте и тој температурен градиент, што ја предизвикува разликата, предизвикува создавање колона воздух што брзо се крева и почнува да ротира.

Ако колоната со топол воздух исполнува област каде што се одвива пожарот речената колона на воздухот ќе го влече огнот предизвикувајќи огнено торнадо. Како што добива поголема брзина, торнадото почнува да ги уништува сите жар и запалив материјал. Оваа противпожарна кула што е формирана има сериозен потенцијал за оштетување бидејќи го уништува целиот нејзин пат.

клучните карактеристики

Формирање на огнено торнадо

Како што видовме, потребен е температурен градиент од земја до воздух за да се појави огнено торнадо. Главно, гледаме дека температурата на земјата е многу повисока од онаа на студениот воздух во висина. Ова предизвикува насилно да се крева помалку густиот воздух. Овие торнада можат да достигнат внатрешна температура до 1.500 степени. Затоа тие имаат таков уништувачки потенцијал.

Друга карактеристика што ја имаат овие торнада е брзината со која можат да патуваат. Во зависност од режимот на ветер и интензитетот на пожарот може да произведе ветрови до 250 км / ч. Оваа брзина зависи и од температурната разлика што постои помеѓу земјата и висината на воздухот. Колку е поголема разликата во овие крајности, толку е поголема брзината со која патуваат торнадото и се крева воздухот.

Овие огнени торнада предизвикаа сериозни штети во пожарите во Австралија. Иако пожарите и пожарите се дел од природниот циклус на шумите, климатските промени ги забрзуваат овие процеси. На пример, се случуваат подолги лета, повисоки температури и екстремна топлина, што достигнува вредности од 50 степени во многу области. Како што споменавме претходно, колку е поголем температурниот градиент создаден помеѓу основата на земјата и студениот воздух на надморска височина, толку е поголем потенцијалот да се создадат овие екстремни настани. И факт е дека колку повеќе пожари има и колку е повисока температурата, овие огнени торнада можат да се генерираат со поголема фреквенција и интензитет.

Снимени пожарни торнада

Огромното мнозинство од сите големи огнени торнада што се случија на планетата се појавија од пожарите. Во овие настани можеме да најдеме растечки и конвергирани струи на топол воздух. Овие торнада обично имаат висина помеѓу 10 и 50 метри висока и неколку метри ширина. Една од карактеристиките по која е познато ова торнадо е неговото кратко траење. Тоа трае само неколку минути. Сепак, иако нивното времетраење е скратено, нивната брзина со која се формираат и со која се движат предизвикува сериозна штета.

Некои од најпознатите иконски огнени торнада во целата историја се случија за време на Втората светска војна. Тие се случија во германските градови како Хамбург за време на операцијата „Гомора“, каде загинаа 43 луѓе. Исто така за време на бомбардирањето во Дрезден, што предизвика огнена бура со големина на мал град и произведе оган од виорот што тоа уби меѓу 25 и 40 луѓе, покрај тоа што уништи половина град.

Пожар во торнадо и климатски промени

Треба да се земе предвид дека климатските промени можат да ги трансформираат условите на животната средина од глобално ниво. Метеоролошките варијабли имаат своја рамнотежа заснована на количината на сончево зрачење што постојано го добиваме. Ова сончево зрачење предизвикува огромно мнозинство од сите метеоролошки појави ширум светот. Во зависност од количината на сончево зрачење што достигнува до нас, постои еден или друг режим на ветер.

На ова го додаваме задржувањето на топлината од стакленички гасови. Зголемувањето на овие гасови во атмосферата е она што предизвикува зголемување на глобалните температури. Главната карактеристика на овие гасови е поголем капацитет за задржување на топлина. Со тоа што повеќе топлина континуирано влијае на сите метеоролошки варијабли и нивното работење.

Вака се случуваат екстремни временски прилики со поголем интензитет. Феномени кои ги наведуваме како суши, поплави, екстремни дождови, топли бранови итн. Со овие услови, се зачестуваат многу опасни настани, како што се пожарни торнада. Колку е поголема стапката на пожар, толку е поголема веројатноста да се појави некоја од овие појави.

Како што можете да видите, овие екстремни феномени можат да предизвикаат сериозна штета и се зајакнуваат со ефектите од климатските промени. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за огненото торнадо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.