Ова беа последиците од високите температури за Маите

Храмот Чичен Ица

Цивилизацијата на Маите била една од најнапредните во антиката, како што покажале многу археолошки богатства што преживеале до денес. Сепак, високите температури им создадоа сериозни проблеми, до степен Тие беа главната причина за воените конфликти што се случија кон крајот на нејзиното постоење.

Ова го изјави тим археолози и статистичари од Универзитетот Симон Фрејзер во Канада, кои ги објавија своите истражувања во списанието „Quaternary Science Review“. Дали истата иднина ќе не очекува?

Истражувачите проучувале настани што се случиле помеѓу АД 363 и АД 888 година. Ц., кој е периодот кога архитектурата на Маите го доживувала својот врв додека се зголемувал бројот на воени конфликти, со цел да се утврди каква улога можат да играат климатските промени во зголемувањето на војните во иднина.

Така, преку статистички модел, Тие беа во можност да потврдат дека дождовите не влијаат на насилството, но зголемувањето на температурите ги натера да станат понасилни. Коавторот на учатМарк Колард објасни дека „многу студии наведуваат дека луѓето се поагресивни во топли услови“. Сепак, тој додаде дека кај Маите најрелевантен фактор е поврзан со ефектот што го имаат високите температури врз одгледувањето пченка.

Храмот на Маите

Пченката беше многу важна за нив, толку многу што зависеше престижот на водачите, не само од нивниот успех во битките, туку и од тоа дали успеале да го одгледаат ова жито доволно добро за да може да се храни целото население. Кога имаше суши и топли бранови, жетвите беа значително намалени, така што тие избраа да учествуваат во повеќе воени конфликти.

Иако е тешко да се знае дали глобалното затоплување навистина ќе донесе повеќе војни, тоа е нешто што не треба да го исклучиме. Некои го велат тоа следната војна ќе има вода; Не е изненадувачки што сè повеќе луѓе живеат тука и има сè помалку ресурси на располагање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.