Обратна сублимација

обратна сублимација

Денес ќе разговараме за еден од термодинамичките процеси што обично се јавуваат во природата. Станува збор за обратна сублимација. Тоа се случува кога се јавува промена на егзотермична состојба од гас во цврста состојба без претходно да биде претворена во нејзината течна фаза. Има други имиња како што се регресивна сублимација или таложење.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, како се случува и колку е важна обратната сублимација.

клучните карактеристики

обратна сублимација во шише

Тоа е егзотермичен процес бидејќи гасните честички мораат да изгубат енергија во форма на топлина и да и ја дадат на околината. На овој начин се постигнува производот на оваа реакција да има помалку енергија отколку на реактантите. На таков начин што доволно се лади за да што може да формира кристали, да се зацврсти или замрзне на површината. Овој процес на обратна сублимација може да се види таму каде што има доволно ледена површина за да можат на неа директно да се таложат кристали.

Кога зборуваме за таложење, не се осврнуваме на фактот дека честичките се депонираат од гасната фаза без всушност да се навлажни површината. Нормално, наоѓаме феномени со обратна сублимација на ледени предмети, како што е мразот што се таложи на лисјата во текот на зимата. Можеме да го откриеме ова таложење бидејќи е формирано од тенок слој на кристали, иако може да биде и очигледна прашина или глина.

Благодарение на контролата на овој процес Може да се добијат нови повеќеслојни материјали каде што секој слој се состои од специфична цврста материја што се депонира и од физички и од хемиски процеси.

Улогата на обратна сублимација

Тоа е, како што сугерира неговото име, сублимација на сложен процес. Не започнува од цврсто испарување, туку од гас што се зацврстува или замрзнува. Може да биде изненадувачки да се помисли дека гасот може да се олади до тој степен што дури и не треба да поминува низ него, пред сè, бил течен.

Да видиме каква е улогата на површината во обратна сублимација. Кога гасот е многу нарушен и дифузен, тој почнува да ги преуредува неговите детали и да се етаблира како цврст кога паѓаат температурите. Ова преуредување е термодинамички тешко за извршување. И, тоа е дека му треба еден вид поддршка што е способна да ги прими честичките на гасот за да можат да бидат концентрирани. Штом честичките се концентрираат, тие можат да комуницираат едни со други за да разменуваат топлина со постудената површина.

Така ја губат енергијата благодарение на површината што делува како разменувач на топлина. Бидејќи честичките разменуваат топлина со постудената површина, тие забавуваат и се формираат првите кристални јадра. Овие јадра служат за да можат да се депонираат други групи честички и остатокот од околниот гас. Благодарение на оваа структура, може да започне да се формира обратна сублимација. Крајниот резултат на овој процес е да се формира цврст кристален слој на површината.

Услови за да се појави обратна сублимација

За да се одржи овој процес, пред сè, мора да има неколку услови. Првиот е дека површината на контакт со честичките мора да има температура под нејзината точка на замрзнување. Ова значи дека гасот мора да биде супер ладен на таков начин штом ќе ја допре површината, целата нејзина стабилност може да се наруши.

Од друга страна, ако површината е доволно ладна, високата температура на гасот може побрзо да се пренесе за да се направат сите честички да се прилагодат на структурата на површината. Постојат различни методи на обратна сублимација каде контактната површина не мора да биде ни студена за да се појави реакција. Во технолошката индустрија, многу работа се работи со овој процес и се нарекува таложење на хемиска пареа со согорување.

Примери

Toе видиме кои се главните примери за овој вид на процес. Кога вадиме пиво од фрижидерот, чашата е премачкана во бело. И, тоа е дека шишето нуди доволна површина, така што молекулите на водена пареа се судираат и брзо ја губат целата енергија. Ако чашата што го покрива пивото е црна, белата боја ќе биде многу позабележителна. Можеме да раскинеме со ноктот за да видиме дека пареата стана цврста.

Понекогаш овој процес е такво што пивото станува покриено со бел мраз. Ефектот трае кратко, бидејќи како одминуваат неколку минути, тој се кондензира и станува влажен во раката.

Друг пример е мраз. Како што се случува на wallsидовите на шишето со пиво, мразот што се таложи на внатрешните wallsидови во некои фрижидери, исто така, го има овој процес. Овие слоеви ледени кристали може да се видат и во туна со перки на ниво на земја. Тоа е замрзнување што не паѓа од небото како снегот. Воздухот е едноставно толку ладен што кога ќе ја погоди површината на растенијата директно се замрзнува. Тие преминуваат од гасовита состојба во цврста состојба.

Физичко и хемиско таложење

Досега разговаравме само за вода. Сепак, може да се појави и со други супстанции или соединенија. Да претпоставиме дека имаме комора каде што има гасовити честички од злато. Овде можеме да воведеме леден и отпорен предмет и слоеви од злато ќе бидат депонирани на овој објект. Истото би се случило и со други метали или соединенија се додека не е потребно зголемување на притисокот за да може да се создаде вакуум.

Од друга страна, имаме хемиско таложење. Ако постои хемиска реакција помеѓу гасот и површината, тоа е таложење на хемикалии. Ова обично се користи за полимерна облога во индустријата. Благодарение на хемиското таложење, се третираат површини како што се дијамант, волфрам, нитриди, карбиди, силициум, графен итн.

Како што можете да видите, обратната сублимација е природен процес од кој луѓето имаат корист за различни намени во индустријата. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за обратната сублимација и за тоа како се случува.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.