Облачност

облачност

La облачност тоа е една од атмосферските променливи кои најмногу се изучуваат дневно. Од витално значење е да се знае временската прогноза. Облаците не само што укажуваат на дождови и бури, туку даваат и многу информации за метеорологијата на еден регион. Денес е познато по бројни методи да може да се предвиди времето што ќе се очекува и облачноста игра важна улога.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, видови и важност на облачноста.

клучните карактеристики

облачност во атмосферата

Облаците се акумулации на водена пареа кои се формираат со ладење на воздухот. Почетокот на формирање облак започнува со дејство на сонцето и појава на зраци во нашата атмосфера. Кога сончевите зраци ја загреваат површината на земјата, тоа го прави и воздухот околу неа. Кога воздухот почнува да ја зголемува својата температура станува помалку густа, па затоа има тенденција да се крева и да го заменува постудениот воздух на надморска височина. Напротив, на површината на земјата, студениот воздух е одговорен за замена на потоплиот воздух што се зголеми. Како што се зголемува надморската височина до која се зголемува воздухот, тој се среќава со постудени слоеви кои предизвикуваат да започне да ја намалува температурата.

Затоа, кога ќе достигне постуден слој на воздух, неговата температура се намалува и завршува со кондензација во водена пареа. Водата на пареа е невидлива со голо око и трајно трајно во атмосферата. Сепак, бидејќи се составени од многу лесни капки вода и мраз, тие се во состојба да останат во воздухот преку мала вертикална струја. Мала вертикална струја на воздухот што е доволна за да ги задржите капките вода и мраз во воздухот.

Разликата што постои помеѓу формациите на различните видови облаци главно се должи на температурата на која се кондензира воздухот што се искачил од површината на земјата. Постојат облаци кои се формираат на пониски температури, а други на повисоки. Колку е пониска температурата на формирање, облакот станува подебел. Во зависност од видот на облакот и атмосферските услови, се формира еден или друг вид врнежи.

Облачност во атмосферата

метеорологија

Ако температурите на кои воздухот се кондензира е премногу ниска, облакот што се формира е составен од ледени кристали. Друг фактор што влијае на формирање на облак е движењето на воздухот. Облаците што се создаваат кога воздухот е во состојба на мирување имаат тенденција да се појавуваат во слоеви или слоеви. Од друга страна, оние што се формираат помеѓу ветровите или воздухот со силни вертикални струи претставуваат голем вертикален развој. Обично последните се причина за дождови и бури.

Ајде да видиме кои се различните видови облаци според формацијата што ја имаат:

Високи облаци

Тоа се оние облаци кои се формираат на голема надморска височина и сите предвидуваат нешто во метеорологијата. Ајде да видиме кои се карактеристиките на високите облаци:

 • Цирус: Тие се бели облаци, про transparentирни и без внатрешни сенки. Тие се појавуваат како добро познати "коњски опашки". Тие не се ништо повеќе од облаци формирани од ледени кристали поради висината на која се наоѓаат. Тие се како долги, тенки нишки кои имаат повеќе или помалку редовна дистрибуција во форма на паралелни линии. Може да се види со голо око како гледа во небото и гледа како се чини дека небото било насликано со потези со четки. Ако целото небо е покриено со цирусни облаци, многу е веројатно дека во следните 24 часа ќе се доживее ненадејна промена на времето. Општо, тие обично се промени на намалувањето на температурите.
 • Цирокулумус: Овие облаци формираат скоро континуирана кабала која се појавува како збрчкана површина. Покрај тоа, има заоблени форми како да се мали памучни снегулки. Облаците се тотално бели без да имаат нијанса. Кога небото се појавува покриено со овој вид облаци, се вели дека е досадно. Слично е на ткаење на овци. Овие типови облаци покажуваат дека времето ќе се промени за приближно 12 часа доколку се појават покрај облаците со цирус. Тие не секогаш ја означуваат оваа временска промена.
 • Циростратус: Тие изгледаат на прв поглед како превез од кој е тешко да се разликуваат деталите. Понекогаш рабовите може да се забележат бидејќи се долги и широки напречно. Тие лесно се идентификуваат бидејќи формираат ореол на небото и околу сонцето и месечината. Тие имаат тенденција да се случуваат со облаци од цирус и укажуваат на тоа дека доаѓа лошо време или топол фронт.

Средни облаци

Ајде да видиме кои се различните видови облаци што се создаваат на просечна висина:

 • Алтокумулус: Тие се средно големи облаци во форма на снегулка со неправилна структура. Овие облаци навистина претставуваат снегулки и бранови во нивниот долен дел. Алтокумулусот укажува на тоа дека лошите временски услови започнуваат или поради дождови или невреме.
 • Алтостратус: Тие се облаци чија форма е тенка и други погусти слоеви. Сонцето обично се гледа низ овој слој облаци и неговиот изглед е сличен на изгледот на некои неправилни закрпи. Тие навестуваат не многу интензивен дожд што е предизвикан од пад на температурите.

Ниски облаци

Ниските облаци се најблиску до површината на Земјата и се генерираат само кога се создаваат врнежи. Најнормално е што кога има добро време да нема ниска облачност. Ајде да видиме кои се тие:

 • Нимбостратус: Тие се појавуваат како редовен темно сив слој со различен степен на непроирност. Тоа е затоа што густината варира низ целиот облак. Тие се типични за пролетните и летните дождови. Тие исто така можат да се најдат при врнежи во форма на снег.
 • Стратокумулус: Тие се оние што имаат повлажни бранови слични на издолжени цилиндри. Тие исто така имаат неколку бранувања во различни сиви нијанси. Ретко се случува да донесат дожд.
 • Страти: Тие се облаци кои имаат форма на сивкаста магла и немаат дефинирана структура. Во зависност од густината на секоја област на облакот, може да се разликуваат некои структури со поголем или помал степен на непроирност. Кога температурите се пониски во најстудените месеци од годината, тие се облаци кои можат да останат скоро цел ден и му даваат помрачен изглед на пределот. Тие се протагонисти на многу саканите облачни денови.

Важноста на облачноста

облаци во градот

Облачноста е атмосферска променлива проучена во длабочина за да се знае метеорологијата на моментот. Покрај тоа, тој е од витално значење за сателитска фотографија. И, дали сателитите што не работат со инфрацрвено зрачење се оневозможени кога облачноста на регионот е голема.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за облачноста и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.