облак таван

облак таван

Ако не сме целосно запознаени со техничкиот јазик што се користи во метеорологијата, особено со техничкиот јазик што се користи специјално за аеронаутика, лесно можеме да ги помешаме врвовите на облаците со облак таван. Односно, делови од нив се наоѓаат на поголема надморска височина. Сепак, гореспоменатиот плафон се однесува на токму спротивното: дното на облаците гледано од површината на Земјата. Да се ​​знае колку се високи таваните и облаците во даден момент е особено интересно од повеќе причини.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за таванот на облакот, кои се неговите карактеристики и корисност.

Како се формира облак

видови облаци

Пред да започнеме да ги опишуваме таваните на облаците, треба да објасниме како тие се формираат. Ако има облаци на небото, мора да има воздушно ладење. „Циклусот“ започнува со сонцето. Како што сончевите зраци ја загреваат површината на Земјата, тие го загреваат и околниот воздух. Топлиот воздух станува помалку густ, па затоа има тенденција да се крева и да се замени со поладен и погуст воздух.. Како што се зголемува надморската височина, термалните градиенти на околината предизвикуваат намалување на температурите. Затоа, воздухот се лади.

Кога ќе стигне до поладниот слој на воздух, се кондензира во водена пареа. Оваа водена пареа е невидлива со голо око бидејќи се состои од капки вода и честички мраз. Честичките се со толку мала големина што можат да се задржат во воздухот со мал вертикален проток на воздух.

Разликата помеѓу формирањето на различни видови облаци се должи на температурите на кондензација. Некои облаци се формираат на повисоки температури, а други на пониски температури. Колку е помала температурата на формацијата, толку облакот ќе биде „подебел“.. Исто така, постојат некои видови на облаци кои произведуваат врнежи, а други кои не произведуваат врнежи. Ако температурата е премногу ниска, облакот што се формира ќе се состои од ледени кристали.

Друг фактор кој влијае на формирањето на облаците е движењето на воздухот. Облаците, кои се создаваат кога воздухот е мирен, имаат тенденција да се појавуваат во слоеви или формации. Од друга страна, оние со силни вертикални струи формирани помеѓу ветрот или воздухот претставуваат голем вертикален развој. Генерално, второто е причина за дождови и невреме.

дебелина на облакот

облачно небо

Дебелината на облакот, која можеме да ја дефинираме како разлика помеѓу висините на неговиот врв и дното, може да биде многу променлива, освен што неговата вертикална дистрибуција исто така значително варира.

Можеме да видиме од мрачен слој на оловно сив нимбус, тоа достигнува дебелина од 5.000 метри и го зафаќа најголемиот дел од средната и долната тропосфера, до тенок слој од цирусни облаци, широки не повеќе од 500 метри, сместени на горното ниво, тие поминуваат низ спектакуларен кумулонимбусен облак (громов облак), дебел околу 10.000 метри, кој се протега вертикално на речиси целата атмосфера пониско.

Облак таван на аеродромот

висок облак таван

Информациите за набљудуваните и прогнозираните временски услови на аеродромите се неопходни за да се обезбеди безбедно полетување и слетување. Пилотите имаат пристап до кодирани извештаи наречени METAR (набљудувани услови) и TAF [или TAFOR] (очекувани услови). Првиот се ажурира секој час или половина час (во зависност од аеродромот или воздухопловната база), додека на вториот се ажурира на секои шест пати (4 пати на ден). И двата се состојат од различни алфанумерички блокови, од кои некои известуваат за покривање на облаци (делот од небото покриен со осма или осма) и врвови на облаци.

Во извештаите за временски услови на аеродромот, минатото облачно време е шифрирано како FEW, SCT, BKN или OVC. Се појавува во НЕКОЛКУ извештаи кога облаците се ретки и зафаќаат само 1-2 окта, што одговара на претежно ведро небо. Ако имаме 3 или 4 окта, ќе имаме SCT (scatter), односно расеан облак. Следното ниво е BKN (скршено), кое го идентификуваме како облачно небо со облачност помеѓу 5 и 7 окта и на крајот облачен ден, кодиран како OVC (облачно), со облачност од 8 окта.

Врвот на облакот, по дефиниција, е висината на најниската база на облак под 20.000 стапки (околу 6.000 метри) и кои покриваат повеќе од половина од небото (> 4 окта). Доколку последното барање (BKN или OVC) е исполнето, податоците поврзани со облак базата на аеродромот ќе бидат обезбедени во извештајот.

Содржините во МЕТАР (податоци за набљудување) се обезбедени со инструменти наречени нефобазиметри (цеилометри на англиски, изведени од терминот таван), исто така познати како нефобазиметри или „облачни дупчици“ во неговите најколоквијални термини. Најчестиот е базиран на ласерска технологија. Со емитување пулсирања на монохроматска светлина нагоре и примање на рефлектираните зраци од облаците поблиску до земјата, може точно да ја процени висината на врвовите на облаците.

врвот на бурата

За време на фазата на крстарење, кога авионот лета во горната тропосфера, пилотите мора да обрнат посебно внимание на бурите на пат, бидејќи големиот вертикален развој до кој достигнуваат некои кумулонимбусни облаци ги принудува да ги избегнуваат и да избегнуваат да им се приближуваат. Забележете дека во овие ситуации, летањето над олујните облаци станува опасно однесување кое мора да се избегнува за безбедност на летот. Информациите од радарот што ги носи авионот ја обезбедуваат локацијата на јадрото на бурата во однос на авионот, дозволувајќи му на пилотот да го промени курсот доколку е потребно.

За да се добие груба идеја за висината на врвовите на овие џиновски облаци кумулонимбуси, се користат метеоролошки радари на земја кои се способни да произведуваат различни типови на слики. Производите обезбедени од мрежата на AEMET вклучуваат рефлексија, акумулирани врнежи (проценети врнежи во последните 6 часа) и екотопови (ехотопи, оригинално напишани на англиски јазик).

Последново ја претставува максималната релативна надморска височина (во километри) на сигналот за враќање или враќање на радарот, врз основа на прагот на рефлексивност што се користи како референца, нормално фиксиран на 12 dBZ (децибели Z), бидејќи под него нема врнежи. Важно е да се разјасни дека не можеме точно да го идентификуваме горниот дел од екорегионот со невремето, освен при првото приближување, но на најголемата надморска височина каде што е веројатен град.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за плафонот на облакот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.