Како да изберете опсег на забележување?

Tonутнов телескоп со екваторијална монтажа

Кога сакате детално да ја набудувате фауната и флората што не опкружуваат, може да биде многу интересно да се добие А. обем на забележување. За разлика од она што би можеле да мислиме, тоа не бара комплицирано одржување. Тоа е предмет со кој можеме да учиме додека многу добро се забавуваме.

Но Како да се избере најдобриот? Во зависност од алатката што ќе ја дадеме, ќе мора добро да го избереме оној што најдобро одговара на нашите потреби.

Научете како да изберете опсег на забележување

Опсег на забележување

Делови од телескоп

Секој телескоп е составен од различни делови кои се:

 • Статив: тоа е збир од три крака кои обично се метални. Благодарение на нив, телескопот останува стабилен.
 • Планината: е механички дел што се приклучува на стативата со оптичката цевка. Тие можат да бидат рачни (движењата се вршат рачно), моторизирани (движењата се прават преку мотори на една или две оски) или компјутеризирани (со GoTo или GPS систем). Постојат два вида:
  • Алтазимутал: врши хоризонтално и вертикално движење.
   • Добсонијан: тие се поставени на платформа што овозможува хоризонтални и вертикални движења. За нив не е потребен статив.
   • Една рака и вилушка: тоа се оние што ја држат оптичката цевка од страната преку една или две раце.
  • Екваторијална: една од неговите оски, онаа на Десното вознесение или РА, е распоредена паралелно со оската на ротација на Земјата.
 • Оптичка цевка: се состои од леќи или ретровизори и држачот за окуларот.
 • Машина за пребарување: тоа е мал издолжен предмет што е поставен на цевката што ни овозможува детално да бараме што сакаме да видиме.

Видови оптички цевки

Во зависност од оптичката цевка, постојат и три вида:

 • Рефлектор: Исто така наречени tonутњани, тие користат огледало за да ја фатат светлината. Тој е најкористен во астрономијата.
 • Ретро-рефлектор: користете комбинација на ретровизори и леќи за корекција.
 • Рефрактор: тие користат конвергентен систем на леќи во кој светлината се прекршува. Тој е оној што се користи за набудување на копно.

Зошто да изберете опсег на забележување наместо двоглед?

Па, и со двајцата можете да уживате многу, но постојат три важни разлики помеѓу едното и другото, кои се:

 • Дијаметар на оптичка цевка: е дијаметарот на огледалото. Колку е повисоко, толку повеќе светлина може да фати. Во случај на обемот на забележување, се препорачува да биде најмалку 40мм. Двоглед со тој дијаметар е направен, но тие тежат многу (имам околу 10мм и кога сум околу 30 минути веќе почнав да забележувам замор на зглобовите).
 • Фокално растојание: е должината на цевката. Исто така се мери во mm. Може да биде 100мм, 200мм итн. Колку е подолго, толку подолго ќе биде потребно за светлината да стигне до огледалото. Не мора да биде многу долго за да биде добар инструмент. Всушност, главната работа што треба да се погледне е дијаметарот на цевката.
 • Се зголемува: е зголемување на сликата. Во случај на забележување на опсези, тие исто така можат да вклучуваат зум за зуми, способни за понатамошно зголемување на сликата. Ако видиме, на пример, дека означува 30-70x, можеме да знаеме дека нормалната вредност на зголемувањето е 30, но дека со зумирање може да достигне 70.

Што да разгледате пред да изберете?

Телескоп за набудување на земјата

Освен за тоа што го дискутиравме досега, исто така е неопходно да се земе предвид и видно поле. Колку е поголемо зголемувањето, толку е помало видното поле. Од една страна, сликата ќе изгледа поголема и поостра, но можеме да погледнеме само многу малку детали.

Исто така, мора да го земете предвид и агол на гледање. Набervationудувањето мора да биде удобно, затоа се препорачува да се избере модел што го крева окуларот за 45º. Така, телескопот може да остане постабилен, нешто многу потребно во деновите кога дува ветер.

Конечно, и иако тие имаат прилично висока цена, вреди да се погледне (и никогаш подобро да се каже) на екстра очила за дисперзија или ED леќи. Овие леќи овозможуваат слика со многу добар квалитет, така што е решен типичниот проблем што го имаат рефракторните телескопи: хроматизам.

За што можат да се користат?

Телескопи базирани на земја тие се користат за да ја видат природатаДа гледаат птици, па дури и за видете некои објекти на универзумот, како месечината или theвездите (сонцето исто така може да се види, но само со филтер). Друга употреба што станува многу модерна е дигископирање, тоа е, да споите камера со оптичката цевка за да направите фотографија со многу добар квалитет.

Дали предметите или животните можат да се видат многу далеку?

Човек што гледа низ опсегот на забележување

Слика - Alarconweb.com

Да, нема проблеми. Всушност, тие се користат токму за тоа. Терестријалните телескопи се многу корисни алатки за да се „оди“ многу далеку, без да се движи од местото. Она што можеме да го видиме може да биде оддалечено неколку статути милји.

Статутска милја или меѓународна милја, како што е понекогаш позната, е единица должина што, иако не е широко користена, за предметот со кој се занимаваме може да биде многу корисен. Еквивалентно на околу 1480м, тоа е, тоа би било како да се направи чекор од околу 73 см.

Со ова, можеме да добиеме идеја за тоа колку е далеку она што го гледаме.

Избор на опсези за забележување

Ако сеуште се сомневате во тоа кој да го купите, тогаш ве оставаме со нашиот избор:

Со статив

30-90 × 90 телескоп за зумирање со статив

Телескоп со статив

Ова е несомнено добар телескоп. Со бленда од 90мм и со можност за зголемување на сликата до 90 пати, ќе можете да ја набудувате природата како никогаш порано. Покрај тоа, тој има вклучен статив, така што не мора да го купувате одделно.

Тешко е 1850 грама, а цената му е 109 евра. Ти сакаш Кликни тука

Опсег на патување Celestron 70

Телескоп на марката Селестрон

Овој телескоп од марката Селестрон е неверојатен. Не само што можете да го користите за копнено наб obserудување, туку и за основно астрономско набудување благодарение на отворот од 70мм, должината од 400мм и зумирањето.

Има тежина од 1,5 кг и цена од 84,91 евро. Земи го сега

Телескоп USCAMEL за гледање птици

Телескоп за набудување птици

Ако барате телескоп што е добар за носење, може да остане незабележан, тој е исто така водоотпорен и со кој детално можете да ги видите птиците ... не барате невозможно. Телескопот USCAMEL што ви го препорачуваме е 20-60x, е зелен и има статив.

Има тежина од само 640 грама, а неговата цена е 159 евра. Дали си заинтересиран? Купете го веќе

Без статив

Celestron Ultima 65

Оптичка цевка на марката Celestron

Ако не сакате да бидете многу натоварени, но би сакале сликата да биде што поостра, овој телескоп е за вас. Има зум од 18-55x и вклучува мека кутија за носење што ќе ве заштити за време на тоа.

Неговата тежина е 2 кг, а цената е 149 евра. Набавете го овде

Nikon Porstaff 5 82-A

Опсег на забележување на Nikon

Овој телескоп Nikon е специјално дизајниран за удобно гледање. Нема да имате проблеми со магла или вода, во случај на дожд. Со дијаметар од 8,2 см на леќата, гледањето на птиците ќе биде неверојатно искуство.

Има тежина од 960 грама, а цена од 388 евра. Можете да го добиете тука

Бресер 4334500 Спектар

Терестријален телескоп Бресер

Совршен за патувања, екскурзии и на крај за секое излегување на отворено. Не ви е потребен статив, бидејќи има зум од 15-45 60. Како да не е доволно, тоа вклучува торба за транспорт, така што е добро да се носи каде и да одите.

Има тежина од 1,1 кг и цена од 94,64 евро. Ако сакате, купи го.

Дали беше интересно за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.