Нова студија за покачување на нивото на морето

Поларни капачиња од мраз

Едно од најзагрижувачките ефекти на климатските промени е порастот на нивото на морето како резултат на топењето на поларните мразови. Најмногу крајбрежни градови можат да бидат под големо влијание на овој пораст на нивото на морето. Затоа, континуирано се вршат студии за да се обиде да предвиди како би влијаело ова зголемување на нивото на морето.

Неодамнешна студија проценува дека нивото на морето може да се зголеми два метри во висина до 2100 година. Ова подразбира нови научни и технички предизвици да се бараат алтернативи за управување и да се обиде да ги намали ефектите од климатските промени и да го намали ова покачување на нивото на морето.

Овие проценки предвидени со оваа студија се доста песимистички ако ги споредиме со другите спроведени во претходните студии. Знаејќи се повеќе и повеќе варијабли за климатските промени, оваа студија се заснова на подобро разбирање за тоа како се однесувал ледениот мраз на Антарктикот во минатото, наспроти другите архаични климатски промени и глобалното затоплување. На овој начин може да се изврши анализа за тоа како оваа ледена плоча ќе влијае на нашите идни климатски промени.

Овие проценки претставуваат големи предизвици и за научната заедница и за политичарите. Студијата е објавена во списанието наука и е развиена од експерти Мајкл Опенхајмер од Универзитетот во Принстоун и Ричард Алеј од Државниот универзитет во Пенсилванија. За нив, главната тешкотија предизвикана од зголемувањето на нивото на морето се наоѓа кај оние луѓе кои мораат да донесуваат одлуки за крајбрежната политика на градовите. Тешкотија е што донесувањето одлуки мора да се донесе врз основа на научни предвидувања и проекции што може или не има маргина на грешка и може брзо да варира во зависност од работата што се прави против климатските промени ширум светот.

Исто така, има потешкотии за научниците бидејќи престојува во нив голема одговорност да можат да ги генерираат овие проценки со најмала можна маргина на несигурност со цел да направат проекции за иднината со најголема можна прецизност.

Глацијални струи

Една од главните причини за несигурноста на овие предвидувања и тешкотијата да се предвидат се глацијални струи. Промените во нивото на морето се ограничени на глацијалните струи. Глацијалните струи се региони на ледени плочи кои се движат многу побрзо од остатокот од мразот околу нив. Тие обично се формираат од мраз и се движат со голема брзина. Понекогаш може да достигне брзина од 1 км годишно.

Експертите во оваа студија сметаат дека пресметките направени од мразот на Антарктикот се уште се недоволни и тешки. На овој начин тие го ограничуваат физичкото разбирање и предвидување. Според студиите на кои се темелеле за написот, регионот на глечерот Твејтс, на Западен Антарктик, би бил најверојатно место за брзо губење на мразот, со последица влијание врз нивото на морето. Оваа област, лоцирана на Амундсенското Море, е погодена од континуирано и забрзано повлекување на глечерите.

Топење на глечерите

Опенхајмер увери дека им е потребна програма за истражување која ќе се фокусира на теренот и на наб observудувањата на деловите на Антарктикот што се поранливи на ефектите од климатските промени. Заливот на Амундсенското Море има посебен акцент бидејќи е прилично нестабилна област. Иако тие исто така веруваат дека за покачувањето на нивото на морето и неговото идно предвидување, тие не треба да се фокусираат само на Антарктикот, туку и на Гренланд

Оваа ситуација во иднина мотивира комбинација на предвидливи модели и набудување за да се карактеризира еволуцијата на глечерите и да се зголеми прецизноста. За да можете добро да го набудувате тоа, мора задржи и прошири сателитски мониторинг над ледените плочи за подобро да се види порастот на нивото на морето.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лаури Ј.Орозо Рада dijo

    Одлични информации.