Нова класификација на скали на урагани Сафир-Симпсон

 

 

Урагани

 

 

Националниот центар за урагани на САД (НХЦ) објави а модификација во Скала на ураганот Сафир-Симпсон, што го мери интензитетот на ветровите на тропските циклони кога ќе достигнат во категоријата урагани. Оваа скала се движи од 1 (помал интензитет на ветрови) до 5 (поголем интензитет на ветрови и затоа потенцијален степен на оштетување).

 
Оваа модификација се изведува со цел да се изврши конверзија на мерните единици што се користат за полесно проценување на брзината на ветерот. Бидејќи често се користат километри на час (км / ч), јазли (кт) и милји на час (милји на час), претходната скала беше погрешна при заокружување на вредностите на брзина на ветерот на границите помеѓу различните категории.

 

Како што е наведено од Националниот центар за урагани Новата скала ќе стапи на сила од 15 мај 2012 година, за Тихиот Океан, Северо-источен Тихи Океан и Калифорнискиот Залив, додека ќе се користи од 1 јуни 2012 година во Атлантскиот Океан, Мексиканскиот Залив и Карипско море.

 

Нова скала Сафир Симпсон

Со новата класификација, категориите 1 и 2 се непроменети. Категоријата 3 сега ќе се постигне со одржлив ветер од 96 до 112 kt (или 111 до 129 mph или 178 до 208 km / h). Категоријата 4 ќе се запише ако интензитетот е помеѓу 113 до 136 kt (од 130 до 156 км / ч или 209 до 251 km / h). И, конечно, категоријата 5 ќе се мери со ветрови помеѓу 137 kt или повеќе (157 км / ч или повеќе или 252 км / ч или повеќе).

 
Националниот центар за урагани во гореспоменатото соопштение посочи дека претходните урагани во историјата нема да страдаат нема модификација Во однос на интензитетот на ветровите со кои излетаа, односно овој нов статус ќе важи за следните нови сезони на урагани.

 

Fuente: Брканици на бура


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рој dijo

    Ставете линк на оваа страница за повторно испраќање на оваа скала Симпсон на пријател