Нимбостратус

 

Преглед на нимбостратус

Продолжувајќи со нашиот преглед на родовите облаци што ги каталогира СМО, се сеќаваме дека последен пат разговаравме за Алтостратус, денес зборуваме за третиот тип на средни облаци, се повикуваме на Нимбостратус или Нимбостратус.

 

Тие се опишани како а сива облачност, често темно, со прекриен изглед од врнежи од дожд или снег што паѓа повеќе или помалку континуирано од него. Дебелината на облакот е доволно голема за целосно да го скрие Сонцето. Тие се составени од капки вода, супер ладени капки дожд, капки дожд, кристали и снегулки.

 

Нимбостратус обично се формира со подигнување огромен и обемен слој на релативно топол и влажен воздух
над студена маса, на прогресивна и нежна падина. Тоа е, заедно со Алтостратус, главното јадро на
un топло чело. Многу е тешко да се разликува облак, бидејќи се појавува како униформа темно сива превез,
без никаков дисконтинуитет и зафаќање на целото небо, измешано со врнежи. Исто така, зафаќа а
голема вертикална димензија, во најгустите места може да помине помеѓу 1 - 5 км, зафаќајќи делумно,
подот под облаците. Тие обично даваат континуирани врнежи од дожд или снег, главно поврзани со топли фронтови.

 

Многу е тешко да се фотографираат. Недостатокот на светлина, заедно со врнежите што паѓаат од нејзината внатрешност, го прават небото
изгледаат како огромно темно сиво платно без никакви детали. Препорачливо е да се обидете да ги фотографирате кога ниски искинати облаци минуваат под нив, т.е. Стратус фрактус. Важно е да не ги мешаме со Алтостратус, Нимбостратус не ни дозволува да го гледаме Сонцето на кој било начин и тие скоро секогаш создаваат умерени врнежи од дожд. Ниту, пак, треба да се мешаат со Stratocumulus бидејќи се помалку униформни.

 

Овие облаци немаат никаков вид на видови или сорти.

 

Извор - АЕМЕТ

Повеќе информации - Алтостратус


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Џоди dijo

    толку чудни облаци што веќе ги сакате