Нивото на морето се зголемува побрзо отколку што се сметаше порано

Океан

Зголемувањето на нивото на морето е едно од најзагрижувачките ефекти на глобалното затоплување. Милиони луѓе живеат на бреговите и на ниски острови, па ако не се преземе нешто, несомнено ќе има огромни миграции во рок од неколку децении.

Досега се сметаше дека просечното ниво на океаните се зголемува со стапка од 1,3-2 мм годишно; Сепак, новото истражување покажа дека се крева побрзо.

Во текот на минатиот век информациите што научниците ги добија за покачувањето на нивото на морето доаѓаат од мрежата на плима мерачи кои се наоѓаат долж бреговите. Овие инструменти се многу корисни ако сакате да знаете колку е зголемен во овие области, но тие нема да ви дадат целосен резултат како што ќе бидат утврдени, како што е објаснето од водечкиот автор на студијата Зонке Дангендорф, со вертикалното движење на земјата на земјината кора и со регионалните модели на варијабилност што произлегуваат од промените во циркулацијата на океаните, прераспределбата на ветерот или ефектите од гравитационите ефекти на прераспределба на масите вода и мраз на Земјата.

Сега научниците имаат алтиметри, кои на сателитите, го следат нивото на морето во сите океани.

Плажа и растенија

Значи, за да дознаете точно колку брзо се зголеми нивото на морето од XNUMX-от век, што направија изберете најдолги и највисоки записи за квалитет и поправете ги сите оние фактори што можат да дадат погрешен резултат, а потоа да земат глобален просек. На овој начин, тие беа во можност да откријат дека до пред 1990 година нивото на морето се искачуваше 1,1 мм годишно, но од 1970-тите години тоа значително се зголеми како резултат на влијанието на луѓето врз животната средина.

Со порастот на глобалната просечна температура, топењето на половите ги прави бреговите сè помалку незаштитени.

Можете да ја прочитате целосната студија овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.