Неутронски starsвезди

раст на starвездите

Во универзумот наоѓаме во повеќе предмети дека сè уште е тешко за нас да ги разбереме и нивните карактеристики и потеклото. Една од нив е неутронска starвезда. Тоа е небесен објект тежок сто милиони тони. Има практично неразбирлива густина на неутрони и чудна боја. Имајќи ја оваа густина, таа врши огромна гравитациона сила насекаде околу неа. Овие starsвезди се тотално извонредни и вреди да се проучуваат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, работа и потекло на неутронските starsвезди.

Кои се неутронските starsвезди

неутронски starsвезди

Секоја starвезда што е доволно масивна е способна да стане неутронска везда. Ова го прави тоа процесот на претворање во неутронска starвезда не е извонреден. Тие се најгустите познати објекти во целиот универзум. Кога aвезда што е масивна, го исцрпи целото нуклеарно гориво, нејзиното јадро почнува да станува нешто понестабилно. Тогаш е местото каде што гравитацијата со толкава маса со сила ги уништува сите атоми околу неа.

Бидејќи веќе нема гориво за производство на нуклеарна фузија, нема контра сила за гравитацијата. Така јадрото станува сè погусто до тој степен што електроните и протоните се спојуваат во неутрони. Можеби мислите дека, во овие случаи, гравитацијата може да продолжи да дејствува бесконечно. Ако има каков било вид на сила што го задржува назад, објектот станува се повеќе густ и гравитацијата ќе биде бесконечна. Сепак, притисокот на дегенерација се должи на квантната природа на честичките и дозволува да се формира оваа густа неутронска starвезда без да се сруши на себе.

Наместо да се рушат, неутронските starsвезди стануваат многу жешки, така што протоните и електроните можат да се поврзат заедно и да формираат неутрони. Со тоа што го има јадрото на вездата температура од 10 покачена до 9 степени Келвин произведува фотодеинтеграција на материјалите што го сочинуваат. Може да кажете дека целиот овој нуклеарен хаос што се јавува при формирање на неутронски starsвезди е покомплексен и насилен отколку во конвенционалната starвезда. И тоа е дека има многу енергија што се генерира на цикличен начин се додека не достигне максимална густина.

Јадро на неутронски starsвезди

формирање на неутронски starвезди

Ако јадрото на неутронска starвезда има премногу голема маса, веројатно е дека може да се сруши и да формира црна дупка. Всушност, многу научници сметаат дека потеклото на црната дупка потекнува од тука. Кога ќе се постигне доволно притисок да се запре контракцијата, theвездата ги губи горните слоеви и заминува во насилна супернова. Процесот продолжува, но theвездата полека се лади. Ова се должи на распаѓање на фотографиите. Кога ќе се достигнат последните фази, скоро целата материја што постоела во starвездата веќе е претворена во неутрони.

Ако јадрото на starвездата има премногу голема маса, може да се формира црна дупка. Во случај на starsвезди, овој процес запира порано бидејќи дегенерираниот притисок ги одржува честичките премногу блиску еден до друг, но без да ја изгуби нивната природа. На овој начин, неутронските starsвезди се оние кои ја означуваат границата на најгустата материја што постои во целиот универзум.

Тие не само што се најгусти објекти, туку се и еден од најсветлите елементи во универзумот. Може да се каже дека има посебна осветленост како онаа на пулсарите. Кога неутронските starsвезди се вртат со преголема брзина, тие испуштаат зраци со висока енергија. Како набvationудување, Овие зраци се толкуваат како да е светилник во пристаништето. Сите овие емисии на енергија се прават наизменично и слични на оние на пулсарите. Овие starsвезди можат да ротираат неколку стотици пати во секунда. Тие го прават тоа со таква брзина што екваторот на истата starвезда се деформира и се протега за време на вртењето. Да не беше огромната гравитација, theвездите ќе се кршеа поради центрифугалната сила што произлегува од вртењето.

Што има наоколу

Ние веќе знаеме што се неутронски starsвезди и како тие работат. Сега мора да знаеме што има околу нив. Околу нив гравитацијата предизвикана од аномалијата е толку голема што времето минува со различна брзина. Оваа брзина на времето изгледа различно од оние во нејзиното поле. Е за манифестација на природата на простор-времето што не опкружува.

Поради оваа количина на гравитација, многу од небесните објекти околу неа се привлечени и стануваат дел од вездата.

Куриозитети

гравитација и густи предмети

Toе видиме некои од куриозитетите што постојат во врска со овој вид масивни starsвезди:

 • Неутронската starвезда е формирана од исцрпување на горивото на огромна везда.
 • Фрагмент од неутронска starвезда со големина на коцка шеќер содржи иста количина на маса како и целата човечка популација истовремено.
 • Ако нашето сонце би можело да се уништи до густина еднаква на онаа на неутронските starsвезди, би го зафаќала истиот волумен како Еверест.
 • Големата количина на гравитација на ова место предизвикува привремено ширење што ја прави површината на неутронската starвезда поминува 30% побавно отколку на Земјата.
 • Ако човечко суштество падне на површината на овие видови kindsвезди, тоа би произвело излив на енергија од 200 мегатони.
 • Неутронските starsвезди кои вртат со голема брзина испуштаат зрачење и затоа се нарекуваат пулсари.
 • Ако нашето сонце на друго гориво целосно или и експлозивната моќ на нуклеарната фузија, повлекувањето на гравитацијата би било такво што материјата би се срушила под сопствената гравитација.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за неутронските starsвезди, нивните карактеристики и како тие работат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.